2010 KPSS ile atanan 86 bin memur meslekten atılacak

Başbakan Binali Yıldırım 2010 KPSS iptal kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

2010 KPSS ile atanan 86 bin memur meslekten atılacak

2010 KPSS ile atanan 86 bin memur meslekten atılacak

Başbakan Binali Yıldırım Kanal D televizyonunda canlı yayında açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım’a 2010 KPSS’nin geçtiğimiz gün iptal edilen Genel Kültür ve Genel Yetenek sorularının nasıl sonuçlar doğurabileceği soruldu. Başbakan Binali Yıldırım, gerekli yasa ile düzenleme yapılmazsa 2010 KPSS ile atanan yaklaşık 86 bin memurun meslekten ilişiklerinin kesileceğini ifade etti.

2010 KPSS İPTAL

2010 yılında yapılan KPSS’de kopya çekildiği gerekçesi ile açılan davalardan en sonuncusu geçtiğimiz gün açıklandı. Mahkemenin vermiş olduğu karara göre 2010 KPSS’de sorulan Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı iptal edildi. Daha önceden de Eğitim Bilimleri sınavı iptal edilmiş ve Eğitim Bilimleri sınavı tekrarlanmıştı. O dönemde Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavının tekrarlanmasına gerek duyulmamıştı.

86 BİN MEMUR TEHLİKE ALTINDA

Başbakan Binali Yıldırım 2010 KPSS iptali ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, yargının vermiş olduğu iptal kararının uygulanacağını, bu uygulamadan dolayı da 86 bin kişinin meslekten ihraç edileceğini vurguladı. O dönemde ilgili sınavdan dolayı mağdur olanların açmış olduğu bu davaların altı yıl sonra sonuçlanmış olmasının yargı kararının uygulanamayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Aradan geçen bu süreçte görevini sürdüren kişilerin görevden alınamayacağı gibi bir durumun olamayacağını, 2010 KPSS iptaline ilişkin yargı kararı uygulandığında 86 bin kişinin tehlikede olduğunu belirten Başbakan Yıldırım bu durumla ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

YASA DÜZENLENMELİ

Başbakan bu durumla alakalı gerekli yasanın düzenlenmesi gerektiğini ifade ederken, yargı kararının bu yasa değişikliği ile uygulanamayacak duruma getirilebileceğini söyledi. Gerekirse bu sınava girenlerin ve sınavla atananların soru kitapçıklarının, cevap anahtarlarının tek tek incelenmesinin yarar sağlayacağını, bu sayede de kopya çeken ile çekmeyenin tespit edileceğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM