2010 KPSS iptali MEB personellerini etkilemeyecek

Müsteşar Tekin, 2010 KPSS iptalinden dolayı ortaya çıkan durumu değerlendirdi ve MEB personeli için iptalin söz konusu olmayacağını dile getirdi.

2010 KPSS iptali MEB personellerini etkilemeyecek

2010 KPSS iptali MEB personellerini etkilemeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin 2010 KPSS için verilen yargı kararını, kapatılan askeri okullarda okuyan öğrencilerin durumunu, sözleşmeli öğretmen atama takvimi ve sözleşmeli öğretmenlik başvurusu hakkında açıklamalarda bulundu.

ASKERİ OKULLARIN DURUMU

Yusuf Tekin, askeri okulların kapatılmasından sonra askeri okullarda okuyan öğrencilerin durumunu açıkladı. 15 Temmuz darbe girişimin ardından askeri okullarda okuyan öğrencilerin büyük kısmının FETÖ bağlantıları olduğu gerekçesi ve diğer gerekçeler ile Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 5 askeri okul kapatıldı. Askeri okulların kapatılması sonra 5 askeri okulda okuyan 10. 11. ve 12. sınıflarda okuyan öğrenci sayısının 3 bin 103 kişi olduğunu ifade eden Tekin, bu öğrencilerin il ve ilçelerde oluşturulan nakil komisyonlarına 22.08.2016 tarihine kadar başvurmaları gerektiğini vurguladı. Nakil komisyonuna başvuran öğrencilerin daha önceden girmiş oldukları SBS puanı veya TEOG puanına göre değerlendirildikten sonra tercihlerine göre yerleştirileceklerini belirtti.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

Müsteşar Tekin, şu anda 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasının yapılacağını ifade ederken, sözleşmeli öğretmen atama kılavuzu ve ayrıntılarının yarın netleşeceğini belirtti. Şu ana kadar açığa alınan öğretmenlerden meslekten ihraç edilenin olmadığını belirten Tekin, yapılacak soruşturma sonuçlarına göre tekrar öğretmen ihtiyaçlarının tespit edileceğini ifade etti. Sözleşmeli öğretmen ön başvuru tarihinin 8 Ağustosta başlayacağını belirten Tekin, sözleşmeli öğretmenlik için 18 il merkezinde sözleşmeli öğretmenlik mülakat merkezleri kurulduğunu açıkladı.

BİZ ZATEN İHRAÇ ETTİK!

MEB personelleri için 2010 KPSS iptalinden dolayı bir yaptırım oluşmayacağını belirten Müsteşar Yusuf Tekin, kopyaya bulaşmamış, suç işlememiş kimseler mağdur edilmeyecek açıklamasında bulundu. Tekin; “2010 KPSS döneminde kopya çeken, kopya çektiği tespit edilmiş kişileri biz MEB olarak zaten ihraç etmiştik, yargılama devam ederken bize iletilen isimleri tek tek tespit edip gerekeni yapmıştık.” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM