2016 yılında en az 20 bin öğretmen alınacak

İsmet Yılmaz: Açığa alınan on binlerce MEB personelinin yerine 2016 yılında mülakatla sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak.

2016 yılında en az 20 bin öğretmen alınacak

2016 yılında en az 20 bin öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yılmaz 2016 yılında en az 20 bin öğretmen alınacağını açıkladı. Yılmaz’ın açıklaması atama bekleyen binlerce öğretmene umut oldu.

ÖĞRETMEN ATAMASI ŞUBAT AYINDA

İsmet Yılmaz yapmış olduğu açıklamada, daha önceden belirttikleri gibi öğretmen atamasının şubat ayında yapılmasını planladıklarını, Şubat ayında yapılacak atamada sözleşmeli öğretmen alacaklarını belirtti. Yılmaz açıklamasında, son dönemde yaşanan olağanüstü durumdan, yeni oluşan durumdan dolayı açığa alınan kamudan ilişiği kesilecek olan öğretmenlerin yerine 2016 yılında öğretmen alımı yapılacağını, 2016 yılında alınacak öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olacağını ve mülakatla alınacağını ifade etti.

2016 YILINDA ÖĞRETMEN ALINACAK

2016 yılında sözleşmeli ve mülakatla öğretmen alınacağını vurgulayan Bakan Yılmaz, öğrencileri mağdur etmeyeceklerini, açığa alınan öğretmen sayısı ile birlikte devlete geçecek özel okulların öğretmen ihtiyacı değerlendirildiğinde 2016 yılında en az 20 bin öğretmen alınacağını açıkladı.

ÖZEL OKULLAR DEVLETE GEÇECEK

Yılmaz, yürütülen soruşturma ve incelemelerden sonra kapatılan okulların öğrencilerinin devlet okullarına nakledileceğini, öğrencilerin hiçbirinin mağdur edilmeyeceğini, okulların MEB tarafından işletileceğini, lisansları iptal edilen öğretmenlerin yerine yeni öğretmenlerin alınacağını, lisansı iptal edilen özel okullarda görev yapan öğretmenlerin tekrar öğretmen olarak görev yapamayacağını vurguladı.

SÖZLEŞMELİ VE MÜLAKATLA ÖĞRETMEN ATAMASI

İsmet Yılmaz açıklamasında ısrarla sözleşmeli ve mülakatla öğretmen alınacağını belirtti. Daha önceden yapılan açıklamada öğretmen ihtiyacının üç katı kadar öğretmen KPSS puanına göre mülakata çağrılacak. Yapılacak olan sözlü sınavla yani mülakatla MEB sözleşmeli öğretmen atamasını gerçekleştirecek.

MEB personeli olan ve şu ana kadar açığa alınan, soruşturması devam eden binlerce öğretmen/yönetici bulunmaktadır. Ayrıca özel okullarda görev yapan öğretmenlerin lisanslarının iptal edilmesi, açığa alınması da göz önüne alındığında bu sayının 50 bini geçtiği görülmektedir.

BRANŞ DAĞILIMI

2016 yılı öğretmen atamasının muhtemelen Ağustos-Eylül ayında yapılacağı düşünülebilir. Bakan 2016 yılı vurgusu yaptı. Ağustos ile Aralık ayı arası içerisinde öğretmen ataması yapılacak. Öğrencilerin mağdur edilmemesi ve öğretmen açığının kapatılması için atamaların erken yapılacağı tahmin edilmektedir. Ağustos 2016 öğretmen ataması branş dağılımının nasıl olacağı konusunda şu anda kesin bir şey söylemek yanlış olur. Ancak kapatılan ve devlete devredilecek özel okulların profilini baktığımız zaman genellikle ortaokul ve lise olduğu görülmektedir. Bu da alınacak öğretmenlerin branş öğretmeni ağırlıklı alınacağını göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM