2018-2019 eğitim öğretim yılı öğrenci aşıları bilgilendirmesi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği 2018-2019 eğitim öğretim yılında da öğrencilere aşı uygulaması yapılacak.

2018-2019 eğitim öğretim yılı öğrenci aşıları bilgilendirmesi

2018-2019 eğitim öğretim yılı öğrenci aşıları bilgilendirmesi

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Okul Sağlığı Hizmetleri İşbirliği Protokolü gereği ilköğretim 1. sınıf ve ortaokul 4. sınıflarında öğrenim gören öğrencilere yapılması planlanan aşı uygulamaları için İl Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği yapıldı. Bakanlık illeri bu konuda bilgilendirdi.

ÖĞRENCİ AŞILARI BİLGİLENDİRMESİ

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 06.09.2018 tarihli 15692895 sayılı 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Öğrenci Aşıları konulu resmi yazısı tüm eğitim kurumlarına gönderilirken Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Genişletilmiş Bağışıklama Programı kapsamında boğmaca, difteri, kızamık, kabakulak, tüberküloz, çocuk felci, hepatit A, hepatit B, suçiceği, Hemofilus influenza tip b’ye bağlı hastalıklar ile Streptokokus pnömonia’ya bağlı invaziv pnömokokal hastalıklara karşı aşı uygulanmakta olduğu bilgisi verildi.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN AŞILARI

Okul çağındaki çocukların bireysel sağlığı ve toplumsal sağlığı açısından son derece önem arz eden aşı uygulamasının 2018-2019 Eğitim – Öğretim döneminde; ilköğretim 1. sınıf öğrencilerine DaBT-İPA( difteri-boğmaca-tetanoz-çocuk felci/dörtlü karma) ve KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşıları, ortaokul 4. sınıfta öğrenim gören öğrencilere Td (tetanoz-difteri) aşı uygulanmasına ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından MEB’e gönderilen yazıların ve açıklamaların incelenip değerlendirilmesi sonucu Milli Eğitim Bakanlığı illere yazı gönderdi ve ilköğretim 1. sınıf ve ortaokul 4. sınıflarında öğrenim gören öğrencilere yapılması planlanan aşı uygulamaları için İl Sağlık Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak gerekli desteğin sağlanması istendi.

İlgili resmi yazı;

Öğrenci aşıları MEB resmi yazı
Öğrenci aşıları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM