2018-2019 eğitim öğretim yılı öğretim yılına hazırlık ödeneği tutarı

Öğretmenlere Eylül 2018 de yatacak olan eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği brüt ve net tutarları belli oldu. Öğretmenler sene başında brüt olarak 1130 lira kırtasiye ücreti alacaklar.

2018-2019 eğitim öğretim yılı öğretim yılına hazırlık ödeneği tutarı

2018-2019 eğitim öğretim yılı öğretim yılına hazırlık ödeneği tutarı

Her eğitim öğretim yılı başında öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneği 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında 1130 TL olarak ödenecek. Kesintiler ile birlikte öğretmenler net olarak 1121 TL kırtasiye ücreti almış olacaklar. Öğretmenler ile birlikte okul yöneticileri de hazırlık ödeneğinden yararlanacaklar.

EĞİTİME HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Eğitim öğretim ödeneği nedir? Öğretim yılına hazırlık ödeneği 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında ödenmektedir. Eğitime hazırlık ödeneği yönetmeliği diye bir yönetmelik bulunmamaktadır. Bu ödeme 657 sayılı DMK çerçevesinde yapılmaktadır. Her eğitim öğretim yılı başında ödenen bu tutar eğitim camiası arasında kırtasiye ücreti olarak da anılmaktadır. Eğitime hazırlık ödeneği kimlere ödenir? Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcılarına ödenmektedir. Her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Cumhurbaşkanınca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenmektedir.

HAZIRLIK ÖDENEĞİ TUTARI

Öğretim yılına hazırlık ödeneği resmi yazısı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde kurumlara gönderilecek. Eğitime hazırlık ödeneği 2018 yılında brüt 1130 TL net ise 1121 TL olarak hesaplara aktarılacak. Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği için öğretmenlerin yapması gereken ekstra bir işlem bulunmuyor. Ücretler il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri muhasebe birimleri tarafından maaş hesaplarına ödenecek.

Hazırlık ödeneği 2018 yılında ne kadar ödenecek? Hazırlık ödeneği tutarı 2018 ve 2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme mutabakat metninde kesinleşmiştir. 2018 2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem toplu sözleşme ve mutabakatı için Tıklayınız Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme kısmında belirtilen eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği maddesi;

2018-2019 eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği tutarı
Hazırlık ödeneği tutarı

SENE BAŞINDA GÖREVDE OLANLAR

Öğretmenlere eğitime hazırlık ödeneği sene başında aktif olarak görevde olanlara eksiksiz olarak ödenecek olup, aylıksız izinde olan, askerde olan öğretmenlerin hazırlık ödeneği eğitim öğretim yılı içerisinde göreve başladıkları tarihten itibaren hesaplanarak ödenecektir. ogretmenlericin.com olarak bunu örneklendirelim. Bir öğretmen Eylül 2018 itibari ile görevinin başında ise öğretmen hazırlık ödeneğini brüt 1130 TL üzerinden alacak olup, Kasım 2018 de göreve başlayacak olan bir öğretmen hazırlık ödeneği tutarının yaklaşık üçte ikisini, ikinci dönem göreve başlayacak öğretmense yaklaşık yarısını alacaktır. Eğitim öğretime hazırlık ödeneği ikinci dönem göreve başlayanlar için hemen hemen yarısı kadar ödenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM