4-4-4 gidiyor yeni eğitim sistemi 3-3-3-4 oluyor iddiası

Milli Eğitim Bakanı değiştikten sonra gelen açıklamalara yenisi eklendi. İddia edilen sistem gerçekleşirse 4+4+4 kalkıyor yerine 3+3+3+4 sistemi geliyor.

4-4-4 gidiyor yeni eğitim sistemi 3-3-3-4 oluyor iddiası

4-4-4 gidiyor yeni eğitim sistemi 3-3-3-4 oluyor iddiası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın mimarlığını yaptığı ve bakan olmadan öncede komisyon başkanlığını yürüttüğü 4+4+4 Eğitim Sistemi’nin değişmesi yönünde ilk adımın Milli Eğitim Bakanı’nın değişmesi ile atıldığı yorumunda bulunmuştuk. İsmet Yılmaz’ın bu sistemi kurmayları ile birlikte tekrar ele alarak değerlendirmesinin mümkün olduğu gözükmektedir.

4+4+4 SİSTEMİ GİDİYOR

İsmet Yılmaz’ın Milli Eğitim Bakanı olmasının ardından iki önemli açıklamada bulundu ve bu açıklamalar öğretmen ve öğretmen adaylarını memnun etmedi. Öğretmen Akademisi kurulacak kalite artacak açıklaması öğretmenler arasında hoş karşılanmadı ve Bakan İsmet Yılmaz eleştirildi. Bakan dün TBMM Eğitim Komisyonunda ise kendisine yöneltilen “Ağustos ayında öğretmen ataması olacak mı?” sorusuna “Ağustos’ta öğretmen ataması yok” cevabı ile öğretmen adaylarının umutlarını yıktı. İsmet Yılmaz’ın yeni hamlesi 4+4+4 Eğitim Sistemi mi olacak?  4+4+4 Eğitim Sisteminin yeniden yapılandırılacağı, 4+4+4’ün değiştirilerek 3+3+3+4 yeni eğitim sisteminin geleceği iddia edildi.

3+3+3+4 EĞİTİM SİSTEMİ GELİYOR

4+4+4 Eğitim Sisteminin yerine 3+3+3+4 Eğitim Sisteminin geleceği ve zorunlu eğitim süresinin 13 yıla çıkarılacağı Meydan gazetesi tarafından iddia edildi. Meydan Gazetesi editörü Burak Kılıç’ın özel haberine göre 3+3+3+4 eğitim sistemi şu anda az kişi tarafından biliniyor ve yeni eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi için hızla çalışmalar sürdürülüyor. Yeni sisteme göre devlet okullarındaki ana sınıfları kaldırılacak.

İLKOKULA HAZIRLIK SINIFI

Yeni sistemle birlikte ilkokullara hazırlık sınıfı getirilecek. İlkokullardaki hazırlık sınıflarında 66 ayını dolduran çocuklar eğitim görecek. Eğitim sistemi ana sınıflarından başlayarak değişime uğrayacak. Devlet okullarındaki ana sınıflarının kaldırılması ile birlikte ana sınıfları özel kapsama alınacak.

ERKEN ÇOCUKLUK OKULU

Ana sınıflarının kaldırılması ile birlikte 3+3+3+4 sisteminin ilk kademesi olarak erken çocukluk okulları kurulacak. Bu sistemle birlikte üniversitelerdeki okul öncesi eğitim kurumları da kapatılacak. Yerine Erken Çocukluk Eğitim ve Araştırma Enstitüsü kurulacak. Bu sistem faaliyete geçtiğinde ana sınıfı öğretmenleri devre dışı bırakılmış olacak.

3+3+3+4 Sistemi
3+3+3+4 Sistemi

ANA SINIFI ÖĞRETMENLERİ SINIF ÖĞRETMENİ OLACAK

Bu sistemle birlikte devlet okullarındaki ana sınıflarının kapatılması ile ana sınıfı öğretmenleri dışarıda kalmış olacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) mevcut ana sınıfı öğretmenlerine iki yol sunacak. Birinci yolda ana sınıfı öğretmenleri erken çocukluk okullarına devam edecek ikinci yol olarak ise ana sınıfı öğretmenleri seminer ve kurslarla birlikte sınıf öğretmenliği alanına geçiş yapacak.

BİR SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ DAHA

Öğretmenler İçin olarak 4+4+4 Eğitim Sisteminin enkazının hala kaldırılamadığını hatırlatmak isteriz. Bu şartlarda tekrar ve resmen sıfırdan bir sistem daha getirilmesi ülkemiz için kaygı verici olacaktır. Umarım bu haber iddia edildiği gibi kalır ve faaliyete geçmez. Öğretmen, veli görüşü alınmadan yeni bir sistemin dayatılmasına karşıyız.

MEB Personel, Personel MEB Haber
MEB Personel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

22 yorum

 1. K.bakmayin ama basiniza tas düşse utanmasaniz imam hatip yapti diceksiniz. Siz imam hatiplilere kurban olun ;>

 2. O kadar okul öncesi öğretmenliği okuyan bizlere ne olacak? Ne hayallerle başladık biz bölümlerimize. Madem öyle hazırlık sınıflarına biz atanalım

 3. İlkokullarda teneffüsler en az 20 dk olmalı.Eğitim fakültelerinde herkes çocuğun dünyasından dem vurur.Uygulamada 40 dk derse sokarız. 7 dk teneffüs veririz.30 dk ders 20 dk teneffüs.Çocukların oyun oynama ya da hareket ihtiyacı karşılanmıyor.Ya da MEB okul saatleri dışında da okul bahçelerinin kullanımını çocuklara açmalı.

 4. İlkokula branşlaşma gelmeli özellikle yetenek derslerine… Ya da yıl branşına geçilmeli.Her yıl 1. sınıf, her yıl 2.sınıf gibi.5 yılda bir öğretmen isterse diğer sınıfı almalı.
  Böyle olduğunda uzmanlaşma olacak.Dolayısıyla iş gücünden tasarruf olacak…

 5. OOOooooohhhh! Kapatılsın anasınıfları, okul önceleri, yerine gelsin SIBYAN MEKTEPLERİ, sonrası malum. Siz hala….zinisim liğed adnıkraf ninekilhet.

 6. bizim bu bakanlar milli takımın başına geçse :)yenemeyecekleri takım kalmaz…eee nede olsa denemedikleri sistem kalmadı:)

 7. 4+4+4 tamamen imam hatiplerin önünü açmak için getirildi. Başarılı olamadı. Şimdi sil baştan yeni bir uygulama. Çok saçma önceki sistem 5+3+4 bence daha iyiydi. Aslında öğretmenin maddi durumunu düzeltmeye yönelik köklü bir düzenleme yapılması durumunda eğitimin kalitesinin arttığı görülecektir.Bunlar boş işler.

  • Ya arkadaşım bu olanların dinle imam hatiple ilgisi mi var saniyorsunuz hala? Aptal insan yetiştirme metotlari bunlar.

 8. ne demek okul öncesi öğretmenleri kursla sınıf öğretmeni olacak. böyle saçmalık mı olur. ne istiyorsunuz siz bu sınıf öğretmenlerinden yeter artık bu kadar hayatımızla oynadığınğz. derece yaparak üniversiteye girdik şimdi bizleri düşürdüğünüz hallere bak. 30 bin atanamayan sınıfçı varken okul öncecinin bizim işimizi yapmak ne haddine.

  • Aynı fikirdeyim zamanında okulönceci yaptıkları sınıfçılar için de aynı şeyi düşünüyorum..sınıfçının okul öncesi öğretmenliği yapmak ne haddine..herkes işini bilsin değil mi ama

 9. Okulöncesini 5 ve 6 yaşı anaokulu ve anasınıflarında zorunlu yapin olsun bitsin,kırk takla attırdınız egitim sistemine be yeter artik! 30 bin okulönceci atama bekliyor,halen bu bölümü okuyan binlerce aday var silip atmak kolay mi? Ne okulönceciden sinif ogretmeni olur ne sinifcidan okulönceci,herkez alanini bilir.Ziraatcilari mühendisleri ögretmen yaptiniz yetmedi,mektupla ögretmen yetistirdiniz yetmedi,her önüne gelene sertifika formasyon verdiniz.Yeter be bunca neslin vebali siyasetçilerindir.

  • Allah askina yeter ya amaciniz ne bir milletin en önemli kurumu eğitim kurumudur. Mahfettiniz bizi. Sinif öğretmenlerine gereken önem verilmiyor bu ülkede. Bir finlandiya tutturmuş gidiyor herkes orada öğretmene verilen değere bir baksın bence bizim ülke !!! 5+3 u istiyoruz.

 10. sizin yönetim anlayışınız batsın. yazık arada nesillerimiz zarar görüyor.. sistemler kökü değişikliklerdir düşünülüp yapılması ve sürekli değişmemesi gerekir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM