4+4+4 Sisteminin İlk Faturası Esnafa Yansıdı, MEB Çözüm Arıyor

4+4+4 sisteminde çırak sıkıntısı ortaya çıktı. Çıraklık sistemi sıkıntılı bir duruma geldi. 4+4+4 sisteminden dolayı ‘çıraklık’ azalmaya, esnaf çırak konusunda problem yaşamaya başladı.

4+4+4 Sisteminin İlk Faturası Esnafa Yansıdı, MEB Çözüm Arıyor

4+4+4 Sisteminin İlk Faturası Esnafa Yansıdı, MEB Çözüm Arıyor

12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemini olarak uygulamaya konulan ve 2012 yılından itibaren uygulanan 4+4+4 sisteminde çırak sıkıntısı ortaya çıktı. Çıraklık sistemi sıkıntılı bir duruma geldi. 4+4+4 sisteminden dolayı ‘çıraklık’ azalmaya, esnaf çırak konusunda problem yaşamaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çıraklık konusunda düzenleme, çalışma yaparak bu alanda kendisine yeni stratejiler belirlemiş olacak. MEB tarafından düzenlenecek seminerler, konferanslar ile toplumda yer edinmiş negatif çıraklık algısı değiştirilmeye çalışılacak.

ESNAF ÇIRAK BULAMIYOR

12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemi olan ve 4+4+4 olarak adlandırılan sistemin getirdiği zorunluluk bütün öğrencilerin liseye gitmelerini sağlıyor. Bütün öğrenciler zorunlu olarak liseye gidince çıraklık azalmaya başladı. Son dönemde aileler çocuklarını bir esnafın yanına çırak olarak vermek istemiyor, bu düşünce zorunlu eğitim ile de birleşince çıraklık eğitimi alan öğrenci sayısı yarı yarıya azaldı diyebiliriz. Ülkemizde daha önceki yıllarda 125 bini bulan çırak öğrenci sayısı son dönemde 77 bine kadar düşmüş.

SEKTÖRDE İHTİYAÇ VAR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri tarafından yapılan çalışma sonucu sektörün çıraklık eğitimine ihtiyacı olduğu belirlendi ve MEB tarafından çıraklık eğitimine önem verilmesi gerektiği vurgulandı. MEB çıraklık konusunda toplumun, çevrenin bakış açısında olumlu yönde değişiklik yapmak adına arayış içerisinde. MEB teşkilatı, mesleki eğitim merkezi ve turizm eğitim merkezi idarecileriyle seminerler ve çalıştaylar düzenlenecek. Çıraklık eğitimi konusunda bir yol haritası belirlenecek.

ZORUNLU EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay oluşan bu sorunun çözümü adına esnaflarla ve sanatkarla bir araya geldiklerini ifade ederken çıraklık eğitiminin zorunlu eğitim kapsamına dahil edildiğini vurguladı.

ÇIRAKLAR ANLAŞMA İMZALAYACAK

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay zorunlu eğitimin 12 yıl olmasından dolayı çırak sayısında kayda değer bir düşüş olduğunu bu yüzden çıraklık eğitim merkezlerini zorunlu eğitim kapsamına aldıklarını ifade etti. Öğrenci 8. sınıfı tamamladıktan sonra tercih yapacak, öğrenci tercihine göre açık lise yerine çıraklık eğitim merkezini tercih edecek açıklamasını yapan Gülay, öğrenci bir gün çıraklık eğitim merkezine gidecek kalan 5 gün ise anlaşma imzaladığı işte çalışacak ifadesini kullandı.

İçerik Sabah’tan alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
4+4+4 meb

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM