5 yıl ücretli öğretmen olarak çalışanların kadroya alınması için açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan ücretli öğretmenlerin mülakat ile atanmaları konusunda MEB Müsteşarı Yusuf Tekin açıklama yaptı.

5 yıl ücretli öğretmen olarak çalışanların kadroya alınması için açıklama

5 yıl ücretli öğretmen olarak çalışanların kadroya alınması için açıklama

Geçtiğimiz Kasım ayının sonunda TRT’de katıldığı programda gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 5 yıl süre ile ücretli öğretmenlik yapmış kişilere mülakat ile sözleşmeli öğretmen olma imkanı tanınması üzerinde çalışıldığını belirtmişti. Ancak MEB Müstearı Yusuf Tekin konuyla ilgili yaptığı açıklama bunu yalanladı.

YUSUF TEKİN: BÖYLE BİR ÇALIŞMA YOK

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin Akşam gazetesinden Pınar Işık Ardor’a röportaj verdi ve soruları yanıtlandırdı. MEB Müsteşarı Tekin’e Bakan İsmet Yılmaz tarafından yapılan “beş yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakat hakkı” açıklaması hatırlatıldı. Müsteşar Tekin’e bu durum soruldu ancak MEB Müsteşarı Bakan Yılmaz’dan farklı bir cevap verdi.  MEB Müsteşarı tarafından ücretli öğretmenlerin öğretmen olarak atanması hakkında yaptığı açıklama;

Bu sosyal medyada dile getirilen bir şey bizim böyle bir çalışmamız yok ama şunu kabul etmek lazım tecrübeli insanları istihdam etmek daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Uzun yıllar bizimle sözleşmeli olarak çalışan arkadaşlarımızın bir şekilde ödüllendirilmesi düşünülebilir ama şu anda bizim böyle bir çalışmamız yok.

5 YIL ÜCRETLİ ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞANA KADRO

27.11.2017 tarihli TRT Haber programına katılan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz “MEB’de 5 yıl ücretli öğretmenlik yaparak öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere sözleşmeli öğretmen atamasında mülakata çağrılmasında uygulanan üç katı kontenjana girme şartının uygulanmayacağını” söylemiş Bakanın bu açıklamaları beraberinde birçok tartışmayı da getirmişti.

İlgili video ve haber;

Ücretli öğretmenlerin kadroya alınması hakkında;

1
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Sosyal Medyada Paylaşın:

37 yorum

 1. Çok düşük ücret karşılığı çok fazla çalışan ücretli öğretmenleriz.Bu yüzden bencillik edip deli gibi sınava çalışamadık.Ancak deli ücretli çalıştık.Biliyorumki sayın İsmet Yılmaz biz ücretli öğretmenlere sahip çıkacak.Helalinden kazandık bugüne kadar,bundan sonrada helalinden yiyeceğiz.

 2. Suradaki yorumlari okuyunca ağzım açık kaldı. Birisi de dememiş ki kpps sınavı varken , insanlar deli gibi sınava calisirken pat diye kadro almak ne hakkimiza… Bu ne hal hukuk tanımamak. Herkes biliyor artık ücretli olmak için bile.torpilin döndüğünü, gönül rahatlığıyla nasıl yiyeceksiniz o paraları ben bilmem.

 3. Katsayı ve başörtüsü mağduru bir İmam Hatipliyim.Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsunki yıllar sonra universite okuyabilme fırsatı buldum.Şimdi ise geçmiş yılların mağduriyetini hala yaşıyorum.Ücretli öğretmenim.Çünkü eğitim sevdalısıyım.Biliyorumki hiçbir zaman atanamasamda öğretmen olarak yaşayıp ve öyle öleceğim.

 4. Ücretli öğretmeniz,statümüz öğretmen,Milletimin evlatları bize emanet,bizde emanete sahip çıkanız.Sayın bakanım eminimki sizde biz ücretli öğretmenlere sahip çıkacaksınız.

 5. Sayın bakanım ortada verilmiş bir sözünüz var.Ve müsteşar bey de bunu yalanlıyor malesef.Sayın bakanım ben 17 yıldır ücretli çalışan bir öğretmenim ve mağdurun.Tam da bir Meb bakanı bizi anlıyor derken böyle bir açıklama biz ücretli öğretmenleri derinden yaralamıştır.Siz değerli büyüklerime ve Ak Partiye verilen sözü tutmak yakışır.Selam ve sevgiyle ellerinizden öperim…

 6. Bu bürokratlar ve bakanlar birbirlerini sadece rüyalarda mı takip ediyor? Hiç mi sosyal medyada dahi olsa birbirlerini takip etmiyor? Birinin söylediğini diğerinin yalanlaması da çok kötü oluyor,bilginize.

 7. Dershane öğretmenleri mülakatla atandığında kimse karşı çıkmadı..ücretli çalışanlar sanki formasyonu olmayan ilkokul mezunu.ben düşük ücretle çalışırken öğretmenlik mesleğini çok sevdiğim için çalıştım.derse girdiğim anda öğrencilerin gözlerindeki sevgi dolu bakışlar beni öğretmenliğe bağladı.
  Çalıştığım okulların müdürleri atamak ellerinde olsa beni kadroya almak istediklerini söyleyip,hakettiğimi söylemişlerdir herzaman.
  Milli Eğitim ,biz ücretli çalışanları çalıştığımız Okul Müdür ve öğretmenlere sorsunlar nasıl çalıştığımızı.

 8. Sayın Müsteşar Bey ve insan kaynaklarında bulunan görevliler, Kamuoyundan da bilindiği üzere 1 milyon taşerona koşulsuz şartsız kadro veriliyor,sınavın ise formaliteden ibaret olduğunu sayın başbakanımiź açıkladı.Kpss sınav puan üstünlüğüne ve şube müdürlerinin mülakatından geçerek görev alan ayrıca meb in yükünü göğüsleyen ücretli öğretmenlere neden kadro verilmesin anlaması çok güç.Aynı okulda bir günlük sigorta girişi olan ve hizmetli pozisyonunda çalışan kadro alırken ücretli öğretmen durumu sadece seyretmekle yetiniyor.Ayrıca geçtiğimiz dönemde dersane öğretmenlerine kadro verildiğini hatırlatmakta fayda görüyorum.Bu vesile ile şubat atamasına bu meselenin yetiştirilmesini bekliyoruz.Saygılarımizla ücretli öğretmenler

 9. Marmara Güzel Sanatlar Resim bölümünü kazandım .Geleneksel Türk El sanatları Tezhip Minyatür Hat bölümünü okudum ..formasyon aldım.12 yıldır ücretli olarak devlet ve özel okulda çalıştım.
  Öpretmen olarak atanmak için tekrar üniversite sınavına ve yetenek sınavına girdim resim bölümünü kazandım,mülakatta bitirdiğim alanla ilgili bir iş bul deyip beni elediler …niyetim dini bölüm deyip atamamı Yapmadıkları tezhip minyatür hat bölümü ile resim bölümü arasındaki fark dersleri iki yılda verip kpss girip atanmaktı.bu hakkı bana çok gördüler..
  3 yıldır hükümetimiz Allah razı olsun atanma hakkı verdiler sözlerini tuttular inşaallah ücretli 12 yıl kendi alanında çalışmış benim gibi mağdur arkadaşa sınavsız mülakatla atanma hakkı tanınır…

 10. Ben 17 yıldır ücretli öğretmenim.Sayın müsteşar bey benim Cumhurbaşkanım yaptığınızı duyarsa sepeti yolunuza yakacaktır mutlaka.Böyle bir adaletsizlik olurmu ayıptır günahtır ya.Sizin hiç mi canınız yanmaz bu ne biçim bir ayrımcılıktır.Insanların yüzüne bakamaz olduk ya.Ilkokul mezununa kadro ama çocuklarınızı emanet ettiğiniz,geleceğinizi emanet ettiğiniz öğretmene ücretliye devam.

 11. Siz Hükümet ve yönetim konusunda sevdiğim kişilersiniz ..Bana sol görüşlü kişiler bu hükümete güvenme sözünü tutmaz dediklerinde sizin böyle verdiğiniz sözü tutan kişiler olduğunuzu söyleyerek sizi savunmuştum…Beni hayal kırıklığına uğratmazsınız umarım.
  Yıllardır bitirdiğim bölüm dini bölüm olduğu için tezhip minyatür hat sanatı .Formasyonum olmasına rağmen atanamadım Atanmak için tekrar üücretli çalıştım.3 yıldır atamamız yapılmaya başladı .3 senedir 3 ameliyat oldum.
  En genç verimli yıllarımda kendi branşımda. Derslere girdim öğrencileri ücretsiz dersler bitince resim yarışmalarına hazırladım. il birincilikleri ve Türkiyeyi temsilen seçildiler.
  Muhasebe bölümünü bitirip kadrolu teknoloji tasarım öğretmenleri sanattan anlamayıpsınıfta çizgi film öğrencilere seyrettirirken ben çok az ücrete öğrencilere hem dersi sevdirdim hemde sanatı hakkıyla çocuklara öğretmeye çalıştım.
  Bu yıl Kpss hazırlanıyordum mülakatı duyunca çok sevinmiştim ..Dualarımı Allah kabul eyledi diye …
  Lütfen verdiğiniz sözü tutun ,size olan güvenimi sarsmayın..

 12. Ne kadar rahat bir şekilde insanları umutlandırıp sonra da böyle bir çalışma yok demeniz ya adımız ücretli öğretmen değil ücretsiz öğretmen olmalıydı niye bize bu haklısızlığı yapıyorsunuz taşeron işçileri kadroya geçti herkes biliyor taşeronda torpille işe girmiş okuma yazması olmayanlar bile kadro alındı biz az maaşla devlet okullarında çalışıyoruz niye kimse bizi görmüyor milli eğitim kendi bünyesinde 5 yıl üstü çalışanlara kadro versin lütfen yeter artık bu çektiklerimiz az maaş sigorta yarı yarıya sürekli işten çıkarılma korkusu hakkımızı istiyoruz lütfen devlet büyükleri yetkililer duysun sesimizi.

 13. Ayni okulda temizlik gorevlisine kadro var ucretli ogretmene kadro yok. Resmi kanalda yapilmis bir aciklama var. Sayin bakan ve ilgili kişiler en zamanda olumlu bir açıklama yapıp bu şubat atamasında mülakat hakkina kavuşuruz.

 14. Sayın bakanımız, ücretli öğretmen olarak görev yapan üniversitelerin Öğretmen okulu bölümünden mezun olup yeri geldiğinde kadrolu bir çok Öğretmenden daha fazla calisan, müfettiş denetimlerinde sen ücretli öğretmensin seni maaşına sigortana göre teftiş ediyim diyen olmadan,yeri geldiğinde kimse gitmedi diye boşta kalan köy okulunda soba yakıp,okul süpürüp öğrencilerini en iyi şekilde eğitmeye çalışan bu değerli insanlara verdiginiz sözü tutunuz.saygilar

 15. Şubat ayında sayın bakanımız verilen sözleri yerine getirilmesi dileğiyle saygılar

 16. Biz ücretli öğretmenlerin yıllarca düşük maaş karşılığı çalışıyor olması bu mesleği severek yaptığımızın kanıtıdır.Sayın bakanımız bizi sahada görsünler lütfen.Eminimki verilecek kadroyu fazlasıyla hakettiğimiz kanaatine varacaktır.

 17. Nasıl ki dershane öğretmenlerine, nasıl ki fahri imamlara ve nasıl ki taşeron işçilerine kadro verildiyse ücretli öğretmenlere de o şekilde kadro verilmelidir. Ücretli öğretmenlere mülakat hakkı verileceği devletin resmî ağzından, Sayın Milli Eğitim Bakanımız tarafından, yine devletin resmi yayın organı olan TRT’de dile getirilmiştir. Bu konunun takipçileriyiz…

  • Milli eğitim kişinin ücretli öğretmen olarak çalışması için en az önlisans mezunu şartı getiriyor iş kadroya gelince niye sadece fakülte mezunu yorumları yapılıyor. Önlisans mezunuyum ve 6 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum çok başarılı öğrenciler yetiştirdim. Kimsenin gidemediği uzak elektriği suyu olmayan tlfn şebekesi çekmeyen köylere… Bu iş vicdan işi kadrolu ücretli hiç farketmez o yüzden lütfen yorum yaparken bizi üzmeyin taşeron işçileri kadroya geçtiyse eğer bu bizim de hakkımız çünkü aralarında hiç abartısız okuma yazması olmayanlar var biz devlet okullarında az maaşla çalışıyoruz hem öğretmen hem okulun temizlikçisi olarak daha nasıl faydalı olalım devleyimize umarım sn bakanımız bu durumu en kısa zamanda açıklığa kavuşturur.

   • Süpersin yemin ederim… 10 numara yazmışsın kardeşim benim. Ben de önlisans mezunuyum 12 yıl ücretsiz öğretmenlik yaptım… Dikkat et ücretsiz öğretmenlik yaptık diyorum.bi platform kuralım bence önlisanslar olarak.

 18. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz inanıyoruz 5 yıl ücretli öğretmenlik yapan ve kriterlere uyan öğretmenler için en kısa zamanda bir açıklama yapıp hak ettikleri pozisyonu verecektir teşekkürler sayın bakanım saygılarımla.

 19. Sayın müsteşar, diğer bakanlıklar bir şekilde kendi personellerinin sorununa çözüm bulurken sizi biraz empati yapmaya davet ediyorum.1milyon taşerona bu devlet kadro veriyorda,oda tahsil yok,meslek yok,torpille işe başlamışlar sınav formaliteden ibaret,bir günlük sigorta girişi olana var,diğer tarafda kpss puan üstünlüyle ve şube müdürlerinin mülakatıyla göreve başlayan ücretli öğretmene kadro yok ne güzel Türkiye.Ücretli öğretmen muz cumhuriyetinde mi yaşıyor.milli eğitim bakanlığının yükünü göğüslüyor ,ayñı okulda çalışan hizmetli elini kolunu sallayarak kadro alırken ücretli maalesef seyretmekle yetiniyor.bunlardan haberiniz var mi.lütfen hemen bu işe el atıp şubat atamasına yetiştirin.Ayrica dersanede çalışanlara nasıl kadro verildiyse ücretliye de verilmeli.Saygilarimla.

 20. Zor şartlarda okuyup,yine zor şartlada devlet bünyesinde görev yapan biz ucretli öğretmenleri,göz ardı etmez sayın İsmet YILMAZ

 21. Bakan, bakanlık taşra işleyişine tam hakim değil bu açıklamayı yaparken tüm ücretli öğretmenlerin atama şartlarını taşıdığını kabul ederek yapmış. Oysa ön lisans mezunları nın dahi yıllardır ücretli öğretmenlik yaptığı iller okullar var. O yüzden böyle bir uygulama yapılırsa yine atama şartlarını taşıyanlardan yapılır.O da çok zor.. 4C sözleşmeli atarken bilişim branşında ön lisans mezunları da atanmıştı ancak sadece lisans mezunları 4B ye sonrasında da kadroya geçti.

 22. Ak Parti söyler ve yapar ama geç yapar, taşeronlara kadroyu 2 yıl önce söylediler, demek ki bizde 2 yıl bekleyeceğiz. Kadro verilecek ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde!

 23. Nasıl ki taşeron kadro verildi. Ücretli öğretmenlere de bu Şubat atmasında hak taninmali. Hem oku hem sınava gir hem de devletine ve milletine her türlü zorluklara rağmen hizmet et sonra umutlar suya düşsün. Okumayacaksin günü gün edip sonra taşeron iş bul kadro al. Oh ne âlâ.

 24. Bu ödüllendirme değil SAYIN BAKANIMIZIN DA DEDİĞİ GİBİ MAĞDURİYETTİR, HAK KAYBININ GİDERİLMESİDİR! DOĞRUDAN KADROYA ALMAK BİLE KAYBI TAMAMEN GİDEREMEYECEKTİR!

  • Bede sayın bakanımıza güveniyorum. Ben 10 yıldır başka iş te çalıssam iki katı fazla maaş alırdım. Ben bu mesleği severek yaptım. Ve bende diğer taşaronlar gibi atanmak istiyorum. 17 yıldır mağdurum umarım derdimize derman olur

 25. Bizler sayın milli eğitim bakanının 5 yıl görev yapan ücretli öğretmenlerinin atanması konusunda yaptığı açıklamaya inanıyoruz, uygulamaya da koyacağına inanıyoruz.

   • Sayın bakanımız dediyse arkasında durur durmasıda gerekir boşa konuşmadı bakanımız hepimiz umutlandık

    • ücretli öğretmenlik yapmayanlar için haksızlık değil mi bu yada sınava girip kazananlar için dershane öğretmenlerinin atanması nasıl haksızlıksa buda aynen öyle bir haksızlıktır

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM