5 yıl ücretli öğretmen olarak çalışanların kadroya alınması için açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan ücretli öğretmenlerin mülakat ile atanmaları konusunda MEB Müsteşarı Yusuf Tekin açıklama yaptı.

5 yıl ücretli öğretmen olarak çalışanların kadroya alınması için açıklama

5 yıl ücretli öğretmen olarak çalışanların kadroya alınması için açıklama

Geçtiğimiz Kasım ayının sonunda TRT’de katıldığı programda gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 5 yıl süre ile ücretli öğretmenlik yapmış kişilere mülakat ile sözleşmeli öğretmen olma imkanı tanınması üzerinde çalışıldığını belirtmişti. Ancak MEB Müstearı Yusuf Tekin konuyla ilgili yaptığı açıklama bunu yalanladı.

YUSUF TEKİN: BÖYLE BİR ÇALIŞMA YOK

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin Akşam gazetesinden Pınar Işık Ardor’a röportaj verdi ve soruları yanıtlandırdı. MEB Müsteşarı Tekin’e Bakan İsmet Yılmaz tarafından yapılan “beş yıl ücretli öğretmenlik yaparak, öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere üç katı kontenjana girme şartı olmadan mülakat hakkı” açıklaması hatırlatıldı. Müsteşar Tekin’e bu durum soruldu ancak MEB Müsteşarı Bakan Yılmaz’dan farklı bir cevap verdi.  MEB Müsteşarı tarafından ücretli öğretmenlerin öğretmen olarak atanması hakkında yaptığı açıklama;

Bu sosyal medyada dile getirilen bir şey bizim böyle bir çalışmamız yok ama şunu kabul etmek lazım tecrübeli insanları istihdam etmek daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Uzun yıllar bizimle sözleşmeli olarak çalışan arkadaşlarımızın bir şekilde ödüllendirilmesi düşünülebilir ama şu anda bizim böyle bir çalışmamız yok.

5 YIL ÜCRETLİ ÖĞRETMEN OLARAK ÇALIŞANA KADRO

27.11.2017 tarihli TRT Haber programına katılan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz “MEB’de 5 yıl ücretli öğretmenlik yaparak öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere sözleşmeli öğretmen atamasında mülakata çağrılmasında uygulanan üç katı kontenjana girme şartının uygulanmayacağını” söylemiş Bakanın bu açıklamaları beraberinde birçok tartışmayı da getirmişti.

İlgili video ve haber;

Ücretli öğretmenlerin kadroya alınması hakkında;

Sosyal Medyada Paylaşın:

71 yorum

 1. 10 yıl ücretli öğretmenlik yaptım elbette kadro en uygun karar olur.Benim görev yaptığım yerler eğitim fak. mezunlarının şartlarını ve ücreti beğenmediği için gitmedikleri yerlerdi.Siz gelmeseniz bile o yerlerdeki canlara çok büyük katkımıolmuştur

 2. Kadru bekleyen eğitim mezunları ücretli alımı zorunuza gidiyorsa neden siz ücretli öğretmenlik yapmıyorsunuz…..

 3. 5 yıllık öğretmenim. Bende zamanında işsiz kaldım, 3 yıla yakın ucretlide ve 1 yılda dershanede ve etüdlerde çalıştım.Sonunda canımı dişime taktım ve 2 yıl evden çıkmadan kpss ye çalıştım ve atandım.Ücretli görev yapan arkadaşlarımın hislerini kesinlikle anlıyorum ama eğer ücretli öğretmenler kpss olmadan atanirsa yıllarını kpss uğrunda heba eden insanlara haksızlık edilmiş olacağını düşünüyorum.

 4. Arkadaşlar kimse ücretli öğretmenligin şartlarını bilmeden yorum yapmasın. Kimsee kabul edip çalışmıyor. Çalışanında hakkı yeniliyor.

 5. merhabalar,herkes kendine göre yorum yapmış gördüğüm kadarıyla.ücretli öğretmenlerin atanması haksızlık,dershanecilerin atanması haksızlık diye de.peki hak olan ne birisi söylesin. şahsen ben 11 yıl dershanede çalıştım.mülakata gittim direkten döndüm.ücretli çalıştım o da kapsamadı.evet herkes yazmaya geldi mi mangalda kül bırakmıyor maşaallah.tamam herkes kpss ile atansın diyoruz.ona itirazımız yok ama şu an 450.000 öğretmen atama bekliyor.atama 25.000 evet kim atanacak?

 6. Böyle saçmalık olamaz.biz atanıp çalışmak için uğraşırken hiç bilgisi olmayan sadece okulda zaman geçiren kişilere nasıl bu hak verilir.tecrube sene ile ölçülmez.tecrube bilgi birikim ve yaptiklariyla ölçülür.calisan daha tecrübelidir diye birşey olamaz.bizde biliyorduk üç kuruşa çalışmayı ama biz hakettiğimiz paralarla çalışmak için ücretli calismadik.kimsenin hakkını yememek için çalışmadım belki daha fazla atama olur diye.boyle öğretmenleri alırsanız işte gençlik de böyle olur.kalite diye bişey yok ki

  • Atanıp gelen öğretmen arkadaşlarım işi biz okulda zaman geçiriyor dediğiniz ücretli öğretmenlerden öğreniyorlar biliyormusunuz.Emininki siz de atanınca aynı duruma düşersiniz.İki matematik netini fazla yapmak alanında uzman olmak anlamına gelmiyor.

  • Smr iste senin bu 2 yuzlu dusunce tarzin yuzunden ogretmen olamadin umarimda olamazsin….ucretli ogretmen olmadin cunku 3 kurusa calismak agrina gitti ucretli ogtetmen olmadin cunkj sartlari cook zor herkes yapmaz yapmak mantikli degill egitim mezunjsun sanirim fakat kendini einstein saniorsun….en iyi universitemiz dunyada ilk 500 de yookken bari SUS da seni bisey sansinlar

  • Biraz öğrencileri düşünün. Ücretli olarak çalışmayı düşünmediğiniz zamanki öğrencilerin ne günahı var. Siz şu an çok insanî düşündüğünüzü zanediyorsunuz fakat çok günahkar düşündüğünüzün farkında değilsiniz.

 7. Bazı arkadaşlar çok kırıcı.lütfen biraz dikkat ediniz.Allah herkesin gönlüne göre versin.Ben eğitim fakültesi mezunu değilim ama işimi dör dörtlük yapıyorum.emek veriyorum.okulumda aranan öğretmenim.sizlerin içi rahat etsin diye bizler için ek bir eğitim verilebilir.Eğitimciyiz yapıcı olalım öneri sunalım lütfen…herkese saygılar,sevgiler…

 8. Ben yıllarca ücretli öğretmenlik yaptım evlendim iki cocuk dan sonra bakıcı parası karşılayamadığım için bıraktım şimdi bir umut doğdu ama son bir yıl çalışma şartı getirmişler

 9. Ücretli öğretmene kadro verilmesini eleştirenlere,karşı çıkanlara,haktan,hukuktan bahsedenlere sesleniyorum
  ,sizlerde ücretli öğretmenin çalıştığı şartlarda çalışmayı kabul edin ve yıllarca çalışın,evli ve çocuklu olun veya bekar olup evlenemeyin,kimse kız vermesin ve devletin verdiği şartlarda size kadro teklif edilsin,Türkiye genelinde anket yapalım 10 kişiden acaba kaç kişi hayır ben kadro istemiyorum der!Cevap: HİÇ KİMSE.Onun için lütfen azıcık kendimizi onların yerine koyalım,yani EMPATİ yapalım.
  Bu ülkede bir ücretli öğretmen sorunu var,varsa bir çözümünüz lütfen söyleyin veya bakanlığa yazın,yoksa çözüm getirenleri lütfen destekleyin.Köstek olmakla ülkemiz gelişmiyor ve ilerlemiyor.Saygilarımla

 10. Özel okul tecrübesi bu 5 yıllık tecrübeye dahilmidir. Sayın bakan bizde 5 yıl diyor. Sonuçta kolejlerde meb e bağlı değil mi?

 11. Bence Bu işin beş yıl üç yıl on yılı olmamalı bir yılda olsa bir dönem de olsa hatta bir ayda olsa kimsenin gitmediği o köylerde zor şartlar altında kimi zaman soba yakarak temizlik yaparak o çocuklara okuma yazma Öğreten 3kuruş maaşla kimsenin beğenmediği o köylere gidip çocukların mağduriyetini gideren tüm öğretmenlerin kadroya alınması gerekir. Nasıl ki zamanında üç ay bile olsa fahri imamlık yapanlar kadroya alındı ise, nasıl ki son dönemde tüm Taşeronlara kadro verildi ise bir gün dahi olsa sigorta girişi olanlara kadro verildi ise ücretli öğretmenlerin suçu ne onlara da verilmesi gerekiyor umarım devletimiz daha önceden yaptığı gibi bir gün bile olsa iş girişi olanlara verdiği kadrolar gibi tüm ölçü etli öğretmenlere de kadro verecektir

 12. bakanımızdan rica ediyoruz 5 yıl ücretli öğretmenlerle birlikte diğer ücretli öğretmenleride değerlendirmeye alsın. lütfen

 13. artık şu kpss yi kaldıralım. Boşuna okumadık 4 yıl okuduk ve formasyon alıyoruz bütün zorluklarla. Buralardaki başarılarımız dikkate alınmıyor.
  hiç anlatım yapamayan sunum yapamayanlar kpss le atanıyor. bunlar nasıl ders anlatacak.
  yani kpss kalksın ve farklı şekilde atama olsun.

 14. Simdi bu kanun olusturulursa bu 1 donem icin mi gecerli olucak ya da 1 yil icin mi sonraki yillari da etkiler mi ?bu yil icin 4.su senesi ogretmen ne yapicak bu kanundan bu yil degilde seneye yararlanabilir mi ?

 15. Yollarca özel okullarda halk eğitim de isteklerde buranş öğretmenliğ yapan ücretliler gibi çalışan usta öğretmenler var normal öğretmenlerden daha tecrübeliler bublar unutulmamalı bunlarda çokkk mağdurlar inşallah unutulmazlar

 16. İnşaallah dershane öğretmenleri gibi bizlerde bilgi, tecrübe ve deneyimlerimizi kadroya geçerek sevdiğimiz mesleğimizi kadrolu devam ederek başatılara imza atarız

 17. Yaklaşık 12 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum o haketmiyor diyenlere..Sanırım hiç ücretli öğretmenlik yapmadınız.Umarım gerek de duymazlsınız.30 saat derse girip 1.500 bile alamıyoruz SSK yarım yatıyor ve hakkıyla işimi yapıyorum ve öğrencilerime kendi çocuklarımdan fazla değer veriyorum.Bu mağduriyeti gören yetkililere saygılarımı sunuyor, en kısa sürede sonuçlandırılacağına inanıyoruz.

 18. hükümetimiz göreve geldiği günden beri insanların önünde ki birçok engeli ortadan kaldırdı ve mağduriyetleri giderdi.inşallah ücretli öğretmen mağduriyetini de kolay şartlarla kısa sürede çözüme kavuşturacaklardır.verilen söz yerine getirilir,çünkü biz böyle milletiz.

 19. Bizlerde kadro istiyoruz. Derhane ögretmenlerine verilen hak. Bizede verilsin. Tum ucretli ogretmenleri bimer, meb cumhurbaskanligi ve televizyon programlarina yazmaya davet ediyorum. Sesimizi duyuralim arkadaslar bu haksizliga dur diyelim. Bizler bu devletin oz ve fedakar evlatlariyiz.

 20. Zeytin Dalı Harekatında Allah askerlerimizin yar ve yardımcısı olsun.Muzaffer olurlar inşallah.Biz ücretli öğretmenlere eğitim ordusunun neferi olmak nasip olursa seve seve Afrinde Telaferde ve güzel memleketimin her köşesinde görev yaparız.

 21. ben ustuste dort yıl ucretlı ogretmenlık yaptım sonrasında ara verıp bu sene tekrar basladım. acaba ara verıp tekrar devam edenlerı de kapsar mı . önlisans mezunlarını da kapsama soz konusu olurmu acaba cunki sadece cocuk gelişimi mezunu önlisans olanlar ucretlı dıger ucretlı ogretmenlerinde fakulte mezunlarını yapabliyor.

 22. Ucretli ogretmen dediginiz insan turkiyenun en ucra kosesine gider her turlu olumsuzluga ragmen 3 kurus maas icin vazifesini hakkiyla yerine getirmeye calisir. O ogretmen o turkiyenin en ucra kosesine niye gider oeki. Oraya atanmis olan asil ogretmen gitmeyi reddettigi icin. Rahatini bozmak zor geldigi icin. Ugrasmak istemesigi icin gitmez de oyuzden. Burda ucretli calisan ogretmenleri ezmeye kalkan beyin fakirlerine bir sorum var. Catir catir kadro aldi milyonlar. Neden burdayiz biz demediniz.

 23. Ücretli öğretmene kadro verilmesini eleştirenlere söylüyorum.1 milyon taşerona kpss siz kadro verildiği zaman veya dershane öğretmenlerine kadro verildiği zaman sesinizi neden çıkarmadınız da meb in yükünü göğüsleyen,sigortası eksik yatan,asgari ücreti dahi alamayan, kpss puan üstünlüyle ve şube müdürlerinin mülakatından geçerek görev alan, kimsenin gitmediği yerlere giderek görev yapan, üniversite mezunu öğretmene niye verimesin arkadaşlar.Hiç mi hak etmiyor bu insanlar lütfen biraz empati yapalim.Bu ülkede bir ücretli öğretmen sorunu var,var sa çözümünüz lütfen söyleyin veya bakanlığa yazın yoksa lütfen çözüm getirenleri eĺeştirmeyin ve destekleyin.Saygılarımla.

 24. Nasıl ki 1 milyon taşerona kadro verildiyse,dershane öğretmenlerine kadro verildiyse meb in yükünü göğüsleyen,sigortası eksik yatan,asgari ücreti dahi göremeyen,üniversite bitirmiş ücretli öğretmene kadro verilmesi kadar doğal ve yerinde bir karar göremiyorum.Aynı okulda bir günlük sigortası olan hizmetli kadro alırken maalesef ücretli öğretmen sadece seyretmekle yetiniyor.3 yıl veya 5 yıl şartı dahi aranmaması gerekir.Çünkü 1 milyon taşerona kadro verilirken bir günlük sigorta girişi yetti.Bu mağduriyeti gören Sayın Bakan Beyi ve bakanlık yetkililerine saygılarımı sunuyor, en kısa sürede sonuçlandırılacağına inanıyoruz.

 25. Merhaba12 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum,ismet yılmazın bu konudaki düşünceleri benim gibi birçok kişiyimutlu etti,umarım devamı gelir,yıllardır maddi anlamda yeterli bı miktar kazanmadık ama manevı anlamda kazandıklarım öğrencilerımle içiçe olmak onların gelişmelerını izlemek beni hep mutlu etti.bazı arkadaşlar hakketmediğimizi düşünsede sonuna kadar hakkettiğimizi düşünüyorum yılların tecrübesinini gözardı etmemenizive kadro yolunun hepimize açılmasını diliyorum .umarım tüm öğretmenler atanır bu konuda lütfen olumsuz yorumlar yapmayın arkadaşlar allah çok büyük ve herkesin kısmetinin bi yerlerde olduğuns inanın.

 26. Çok düşük ücret karşılığı çok fazla çalışan ücretli öğretmenleriz.Bu yüzden bencillik edip deli gibi sınava çalışamadık.Ancak deli ücretli çalıştık.Biliyorumki sayın İsmet Yılmaz biz ücretli öğretmenlere sahip çıkacak.Helalinden kazandık bugüne kadar,bundan sonrada helalinden yiyeceğiz.

 27. Suradaki yorumlari okuyunca ağzım açık kaldı. Birisi de dememiş ki kpps sınavı varken , insanlar deli gibi sınava calisirken pat diye kadro almak ne hakkimiza… Bu ne hal hukuk tanımamak. Herkes biliyor artık ücretli olmak için bile.torpilin döndüğünü, gönül rahatlığıyla nasıl yiyeceksiniz o paraları ben bilmem.

  • Gerçekten anlayabilmiş değilim niye bakanımızın ücretli öğretmenlere kadro açıklaması bu kadar çok tepkiye neden olol. Oldu. Siz önce taŞeron ve

 28. Katsayı ve başörtüsü mağduru bir İmam Hatipliyim.Allah Cumhurbaşkanımızdan razı olsunki yıllar sonra universite okuyabilme fırsatı buldum.Şimdi ise geçmiş yılların mağduriyetini hala yaşıyorum.Ücretli öğretmenim.Çünkü eğitim sevdalısıyım.Biliyorumki hiçbir zaman atanamasamda öğretmen olarak yaşayıp ve öyle öleceğim.

 29. Ücretli öğretmeniz,statümüz öğretmen,Milletimin evlatları bize emanet,bizde emanete sahip çıkanız.Sayın bakanım eminimki sizde biz ücretli öğretmenlere sahip çıkacaksınız.

 30. Sayın bakanım ortada verilmiş bir sözünüz var.Ve müsteşar bey de bunu yalanlıyor malesef.Sayın bakanım ben 17 yıldır ücretli çalışan bir öğretmenim ve mağdurun.Tam da bir Meb bakanı bizi anlıyor derken böyle bir açıklama biz ücretli öğretmenleri derinden yaralamıştır.Siz değerli büyüklerime ve Ak Partiye verilen sözü tutmak yakışır.Selam ve sevgiyle ellerinizden öperim…

 31. Bu bürokratlar ve bakanlar birbirlerini sadece rüyalarda mı takip ediyor? Hiç mi sosyal medyada dahi olsa birbirlerini takip etmiyor? Birinin söylediğini diğerinin yalanlaması da çok kötü oluyor,bilginize.

 32. Dershane öğretmenleri mülakatla atandığında kimse karşı çıkmadı..ücretli çalışanlar sanki formasyonu olmayan ilkokul mezunu.ben düşük ücretle çalışırken öğretmenlik mesleğini çok sevdiğim için çalıştım.derse girdiğim anda öğrencilerin gözlerindeki sevgi dolu bakışlar beni öğretmenliğe bağladı.
  Çalıştığım okulların müdürleri atamak ellerinde olsa beni kadroya almak istediklerini söyleyip,hakettiğimi söylemişlerdir herzaman.
  Milli Eğitim ,biz ücretli çalışanları çalıştığımız Okul Müdür ve öğretmenlere sorsunlar nasıl çalıştığımızı.

 33. Sayın Müsteşar Bey ve insan kaynaklarında bulunan görevliler, Kamuoyundan da bilindiği üzere 1 milyon taşerona koşulsuz şartsız kadro veriliyor,sınavın ise formaliteden ibaret olduğunu sayın başbakanımiź açıkladı.Kpss sınav puan üstünlüğüne ve şube müdürlerinin mülakatından geçerek görev alan ayrıca meb in yükünü göğüsleyen ücretli öğretmenlere neden kadro verilmesin anlaması çok güç.Aynı okulda bir günlük sigorta girişi olan ve hizmetli pozisyonunda çalışan kadro alırken ücretli öğretmen durumu sadece seyretmekle yetiniyor.Ayrıca geçtiğimiz dönemde dersane öğretmenlerine kadro verildiğini hatırlatmakta fayda görüyorum.Bu vesile ile şubat atamasına bu meselenin yetiştirilmesini bekliyoruz.Saygılarımizla ücretli öğretmenler

 34. Marmara Güzel Sanatlar Resim bölümünü kazandım .Geleneksel Türk El sanatları Tezhip Minyatür Hat bölümünü okudum ..formasyon aldım.12 yıldır ücretli olarak devlet ve özel okulda çalıştım.
  Öpretmen olarak atanmak için tekrar üniversite sınavına ve yetenek sınavına girdim resim bölümünü kazandım,mülakatta bitirdiğim alanla ilgili bir iş bul deyip beni elediler …niyetim dini bölüm deyip atamamı Yapmadıkları tezhip minyatür hat bölümü ile resim bölümü arasındaki fark dersleri iki yılda verip kpss girip atanmaktı.bu hakkı bana çok gördüler..
  3 yıldır hükümetimiz Allah razı olsun atanma hakkı verdiler sözlerini tuttular inşaallah ücretli 12 yıl kendi alanında çalışmış benim gibi mağdur arkadaşa sınavsız mülakatla atanma hakkı tanınır…

 35. Ben 17 yıldır ücretli öğretmenim.Sayın müsteşar bey benim Cumhurbaşkanım yaptığınızı duyarsa sepeti yolunuza yakacaktır mutlaka.Böyle bir adaletsizlik olurmu ayıptır günahtır ya.Sizin hiç mi canınız yanmaz bu ne biçim bir ayrımcılıktır.Insanların yüzüne bakamaz olduk ya.Ilkokul mezununa kadro ama çocuklarınızı emanet ettiğiniz,geleceğinizi emanet ettiğiniz öğretmene ücretliye devam.

 36. Siz Hükümet ve yönetim konusunda sevdiğim kişilersiniz ..Bana sol görüşlü kişiler bu hükümete güvenme sözünü tutmaz dediklerinde sizin böyle verdiğiniz sözü tutan kişiler olduğunuzu söyleyerek sizi savunmuştum…Beni hayal kırıklığına uğratmazsınız umarım.
  Yıllardır bitirdiğim bölüm dini bölüm olduğu için tezhip minyatür hat sanatı .Formasyonum olmasına rağmen atanamadım Atanmak için tekrar üücretli çalıştım.3 yıldır atamamız yapılmaya başladı .3 senedir 3 ameliyat oldum.
  En genç verimli yıllarımda kendi branşımda. Derslere girdim öğrencileri ücretsiz dersler bitince resim yarışmalarına hazırladım. il birincilikleri ve Türkiyeyi temsilen seçildiler.
  Muhasebe bölümünü bitirip kadrolu teknoloji tasarım öğretmenleri sanattan anlamayıpsınıfta çizgi film öğrencilere seyrettirirken ben çok az ücrete öğrencilere hem dersi sevdirdim hemde sanatı hakkıyla çocuklara öğretmeye çalıştım.
  Bu yıl Kpss hazırlanıyordum mülakatı duyunca çok sevinmiştim ..Dualarımı Allah kabul eyledi diye …
  Lütfen verdiğiniz sözü tutun ,size olan güvenimi sarsmayın..

 37. Ne kadar rahat bir şekilde insanları umutlandırıp sonra da böyle bir çalışma yok demeniz ya adımız ücretli öğretmen değil ücretsiz öğretmen olmalıydı niye bize bu haklısızlığı yapıyorsunuz taşeron işçileri kadroya geçti herkes biliyor taşeronda torpille işe girmiş okuma yazması olmayanlar bile kadro alındı biz az maaşla devlet okullarında çalışıyoruz niye kimse bizi görmüyor milli eğitim kendi bünyesinde 5 yıl üstü çalışanlara kadro versin lütfen yeter artık bu çektiklerimiz az maaş sigorta yarı yarıya sürekli işten çıkarılma korkusu hakkımızı istiyoruz lütfen devlet büyükleri yetkililer duysun sesimizi.

 38. Ayni okulda temizlik gorevlisine kadro var ucretli ogretmene kadro yok. Resmi kanalda yapilmis bir aciklama var. Sayin bakan ve ilgili kişiler en zamanda olumlu bir açıklama yapıp bu şubat atamasında mülakat hakkina kavuşuruz.

 39. Sayın bakanımız, ücretli öğretmen olarak görev yapan üniversitelerin Öğretmen okulu bölümünden mezun olup yeri geldiğinde kadrolu bir çok Öğretmenden daha fazla calisan, müfettiş denetimlerinde sen ücretli öğretmensin seni maaşına sigortana göre teftiş ediyim diyen olmadan,yeri geldiğinde kimse gitmedi diye boşta kalan köy okulunda soba yakıp,okul süpürüp öğrencilerini en iyi şekilde eğitmeye çalışan bu değerli insanlara verdiginiz sözü tutunuz.saygilar

 40. Şubat ayında sayın bakanımız verilen sözleri yerine getirilmesi dileğiyle saygılar

 41. Biz ücretli öğretmenlerin yıllarca düşük maaş karşılığı çalışıyor olması bu mesleği severek yaptığımızın kanıtıdır.Sayın bakanımız bizi sahada görsünler lütfen.Eminimki verilecek kadroyu fazlasıyla hakettiğimiz kanaatine varacaktır.

 42. Nasıl ki dershane öğretmenlerine, nasıl ki fahri imamlara ve nasıl ki taşeron işçilerine kadro verildiyse ücretli öğretmenlere de o şekilde kadro verilmelidir. Ücretli öğretmenlere mülakat hakkı verileceği devletin resmî ağzından, Sayın Milli Eğitim Bakanımız tarafından, yine devletin resmi yayın organı olan TRT’de dile getirilmiştir. Bu konunun takipçileriyiz…

  • Milli eğitim kişinin ücretli öğretmen olarak çalışması için en az önlisans mezunu şartı getiriyor iş kadroya gelince niye sadece fakülte mezunu yorumları yapılıyor. Önlisans mezunuyum ve 6 yıldır ücretli öğretmenlik yapıyorum çok başarılı öğrenciler yetiştirdim. Kimsenin gidemediği uzak elektriği suyu olmayan tlfn şebekesi çekmeyen köylere… Bu iş vicdan işi kadrolu ücretli hiç farketmez o yüzden lütfen yorum yaparken bizi üzmeyin taşeron işçileri kadroya geçtiyse eğer bu bizim de hakkımız çünkü aralarında hiç abartısız okuma yazması olmayanlar var biz devlet okullarında az maaşla çalışıyoruz hem öğretmen hem okulun temizlikçisi olarak daha nasıl faydalı olalım devleyimize umarım sn bakanımız bu durumu en kısa zamanda açıklığa kavuşturur.

   • Süpersin yemin ederim… 10 numara yazmışsın kardeşim benim. Ben de önlisans mezunuyum 12 yıl ücretsiz öğretmenlik yaptım… Dikkat et ücretsiz öğretmenlik yaptık diyorum.bi platform kuralım bence önlisanslar olarak.

    • Öğretmen vasfı taşıyan mı? Şimdi soruyorum:2 yıllık pazarlama mezunu,2 yıllık radyo tv mezunu,2 yıllık tekstil mezunu,2 yıllık güzellik uzmanlığı mezunu, 2 yıllık halkla ilişkiler mezunu,4 yıllık (formasyonsuz )işletme ve maliye mezunu,2 yıllık turizm otelcilik mezunu bunlar öğretmenlik vasfını taşıyormu?hepsi ankaranın bazı bölgelerinde ücretli olarak görevlendirilebiliniyor? O değil bunlara referans olanların çocuklarının dersine bu kısımdakiler girse fikirleri ne olur?milli eğitimde ücretli görevlendirmeleri keyfiyete ,okul müdürlerine,ilçe milli eğitimdeki amirin ,memurun ve hatta şöförün insiyatifine bırakılmayacak kadar önemli bir mevzudur…

 43. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz inanıyoruz 5 yıl ücretli öğretmenlik yapan ve kriterlere uyan öğretmenler için en kısa zamanda bir açıklama yapıp hak ettikleri pozisyonu verecektir teşekkürler sayın bakanım saygılarımla.

 44. Sayın müsteşar, diğer bakanlıklar bir şekilde kendi personellerinin sorununa çözüm bulurken sizi biraz empati yapmaya davet ediyorum.1milyon taşerona bu devlet kadro veriyorda,oda tahsil yok,meslek yok,torpille işe başlamışlar sınav formaliteden ibaret,bir günlük sigorta girişi olana var,diğer tarafda kpss puan üstünlüyle ve şube müdürlerinin mülakatıyla göreve başlayan ücretli öğretmene kadro yok ne güzel Türkiye.Ücretli öğretmen muz cumhuriyetinde mi yaşıyor.milli eğitim bakanlığının yükünü göğüslüyor ,ayñı okulda çalışan hizmetli elini kolunu sallayarak kadro alırken ücretli maalesef seyretmekle yetiniyor.bunlardan haberiniz var mi.lütfen hemen bu işe el atıp şubat atamasına yetiştirin.Ayrica dersanede çalışanlara nasıl kadro verildiyse ücretliye de verilmeli.Saygilarimla.

 45. Zor şartlarda okuyup,yine zor şartlada devlet bünyesinde görev yapan biz ucretli öğretmenleri,göz ardı etmez sayın İsmet YILMAZ

 46. Bakan, bakanlık taşra işleyişine tam hakim değil bu açıklamayı yaparken tüm ücretli öğretmenlerin atama şartlarını taşıdığını kabul ederek yapmış. Oysa ön lisans mezunları nın dahi yıllardır ücretli öğretmenlik yaptığı iller okullar var. O yüzden böyle bir uygulama yapılırsa yine atama şartlarını taşıyanlardan yapılır.O da çok zor.. 4C sözleşmeli atarken bilişim branşında ön lisans mezunları da atanmıştı ancak sadece lisans mezunları 4B ye sonrasında da kadroya geçti.

 47. Ak Parti söyler ve yapar ama geç yapar, taşeronlara kadroyu 2 yıl önce söylediler, demek ki bizde 2 yıl bekleyeceğiz. Kadro verilecek ama Cumhurbaşkanlığı seçiminde!

 48. Nasıl ki taşeron kadro verildi. Ücretli öğretmenlere de bu Şubat atmasında hak taninmali. Hem oku hem sınava gir hem de devletine ve milletine her türlü zorluklara rağmen hizmet et sonra umutlar suya düşsün. Okumayacaksin günü gün edip sonra taşeron iş bul kadro al. Oh ne âlâ.

 49. Bu ödüllendirme değil SAYIN BAKANIMIZIN DA DEDİĞİ GİBİ MAĞDURİYETTİR, HAK KAYBININ GİDERİLMESİDİR! DOĞRUDAN KADROYA ALMAK BİLE KAYBI TAMAMEN GİDEREMEYECEKTİR!

  • Bede sayın bakanımıza güveniyorum. Ben 10 yıldır başka iş te çalıssam iki katı fazla maaş alırdım. Ben bu mesleği severek yaptım. Ve bende diğer taşaronlar gibi atanmak istiyorum. 17 yıldır mağdurum umarım derdimize derman olur

 50. Bizler sayın milli eğitim bakanının 5 yıl görev yapan ücretli öğretmenlerinin atanması konusunda yaptığı açıklamaya inanıyoruz, uygulamaya da koyacağına inanıyoruz.

   • Sayın bakanımız dediyse arkasında durur durmasıda gerekir boşa konuşmadı bakanımız hepimiz umutlandık

    • ücretli öğretmenlik yapmayanlar için haksızlık değil mi bu yada sınava girip kazananlar için dershane öğretmenlerinin atanması nasıl haksızlıksa buda aynen öyle bir haksızlıktır

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Bu Vücut Benim