Adını Değiştiren Öğretmen 6 Kız Öğrenciye Tacizde Bulundu

Adını Değiştiren Öğretmen 6 Kız Öğrenciye Tacizde Bulundu Tutuklandı. Son dönemde öğretmen çevresini üzen zan altında bırakan olaylar yaşanıyor. Bu sefer 53 yaşında bir sınıf öğretmeninin 6 kız öğrenciye tacizde bulunması olayı yaşandı. Osmaniye iline bağlı Bahçe İlçesi’nde ilkokul 4. sınıf öğrencisi 6 kıza cinsel tacizde bulunan sınıf öğretmeni 53 yaşındaki Barış Ö. tutuklandı. Bir kız […]

Adını Değiştiren Öğretmen 6 Kız Öğrenciye Tacizde Bulundu

Adını Değiştiren Öğretmen 6 Kız Öğrenciye Tacizde Bulundu Tutuklandı.

Son dönemde öğretmen çevresini üzen zan altında bırakan olaylar yaşanıyor. Bu sefer 53 yaşında bir sınıf öğretmeninin 6 kız öğrenciye tacizde bulunması olayı yaşandı.

Osmaniye iline bağlı Bahçe İlçesi’nde ilkokul 4. sınıf öğrencisi 6 kıza cinsel tacizde bulunan sınıf öğretmeni 53 yaşındaki Barış Ö. tutuklandı.

Bir kız öğrencinin velisi son zamanlarda çocuklarının davranışlarının değiştiğini fark etti. Bu durumu yaşayan değişikliğe anlam veremeyen 6 kız öğrencinin velisi okula giderek okul idarecilerine öğrencilerde yaşanan değişiklik durumunu anlattı. Bundan sonra yapılan araştırmada kız öğrencilerinin cinsel tacize maruz kaldığı anlaşıldı. Başlatılan soruşturmada psikolog eşliğinde öğrenciler Emniyet Müdürlüğü’ne ifade verdi. Sınıf öğretmeni Barış Ö.’nün cinsel tacizde bulunduğunu öne sürüldü. Gözaltına alınan sınıf öğretmeni Barış Ö., sorgusunun ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı.

ADINI DEĞİŞTİREN ÖĞRETMEN

Bahçe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hakkında idari soruşturma başlatılan sınıf öğretmeni Barış Ö.’nün yaklaşık 6 yıl önce eşinden ayrıldığı ve çocuğunun olmadığı belirtildi. Ayrıca sınıf öğretmeni Barış Ö.’nün gerçek isminin Sedat D. olduğu ve 1 yıl önce mahkeme kararıyla ismini değiştirdiği öğrenildi.

Peki son dönemde yaşanan bu olaylarda suçu işleyen neden böyle bir şey yapıyor? Cevap; Hasta.

Pedofili terimi gerçek ve temel cinsel ilginin henüz daha ergenlik çağına erişmemiş kişilere karşı hissedilmesi durumunu tanımlar. Eğer bir kişi çocuklarla cinsel ilişki yaşıyorsa o takdirde pedofili bir ruhsal bozukluk ve ayrıca cinsel tercih bozukluğu (Parafili) olarak dikkate alınır.

Pedofili için aşağıdaki özellikler listelenmiştir:

  • Ergenlik çağı öncesindeki çocuklara karşı cinsel ilgi baskındır.
  • Burada söz konusu olan gerçek ve temel cinsel ilgidir ve bu cinsel ilginin sadece çocuklara veya tercihli ve öncelikli olarak çocuklara yöneldiği anlamına gelir.
  • Cinsel ilgi zamanla daha uzun süreli olur.

Pedofili Tedavisi ve Terapiye Yönelik Bakış Açısı:

Cinsel bilimleri günümüzde cinsel gelişimin ergenlik çağının sonu itibarıyla büyük ölçüde tamamlandığını ve pedofili hastalığının kökten değiştirilmesinin mümkün olmadığını varsaymaktadır.

Bu nedenle tedavinin ana ve temel amacı çocukların cinsel tacizlerden korunmasıdır.  Kişiye özel terapilerde ve grup terapilerinde pedofili hastaları dürtülerini kontrol etmeyi ve cinsel istismarı kolaylaştıran davranış tarzlarından uzak durmayı öğrenmelidir. Sonraki hedefler ise çocukların davranışlarının yanlış algılandığının ve yorumlandığının gösterilmesi ve ayrıca empati kurma yeteneklerinin güçlendirilmesi olabilir.

Ayrıca rahatsızlığın ağır ve şiddetli seyretmesi halinde – hastanın onayıyla – cinsel dürtüleri engelleyen ve dürtü kontrolünü arttıran ve bu sayede cinsel tacizde ve saldırıda bulunmasını engelleyen kısmen kontrol altına almasını sağlayan SSRI’lar (Seçici Serotonin Gerialımını Önleyiciler) gibi testosteron seviyesini azaltıcı ilaçlar kullanılır. Son yıllarda arzu edilmeyen davranışlara karşı ilaçla mücadele kapsamında deneyler yapılmıştır. Bu noktada özellikle erkeklerdeki testosteron seviyesini düşüren Medroksiprogesteron (MPA) tedavisini belirtmek gerekir.[6]

Pedofili hastalarında suç tekrar oranı çok yüksektir. Ancak yeni yapılan çalışmalarda hukuki açıdan adli cezaya çarptırılan pedofili hastalarının terapi yoluyla aynı suçu tekrar etme olasılıklarının yüzde 12 ile yüzde 17 arasında azaltılmasının sağlanabileceğini göstermiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM