Anayasa Mahkemesi (AYM) İLKSAN üyeliğini görüşecek

Anayasa Mahkemesi İLKSAN üyeliği konusunu görüşecek. Daha önceden toplu sözleşmede İLKSAN üyeliği ihtiyaridir maddesi konmuş, Danıştay bu maddenin yürütmesini durdurmuştu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) İLKSAN üyeliğini görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM) İLKSAN üyeliğini görüşecek

İLKSAN üyeliğinin zorunlu olması meselesi uzun zamandır tartışma konusu. İLKSAN üyeliğinin isteğe bağlı olmasını neredeyse herkes istiyor. Ancak bazı sendikalar İLKSAN’ın kapatılmasını, İLKSAN’ın tamamen ortadan kaldırılmasını talep ediyor. İLKSAN konusunda ogretmenlericin.com olarak hazırladığımız geçmiş yazılarımıza bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

TOPLU SÖZLEŞMEDE İLKSAN MADDESİ

2016 2017 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmenin dokuzuncu maddesine İLKSAN üyeliğinin ihtiyarı hale getirilmesi için bir madde eklenmişti. Bu madde ile birlikte İLKSAN üyeliği ihtiyari hale getirilecek denildi ve Genel Yetkili Sendika Eğitim Bir-Sen başta olmak üzere bazı STK’lar İLKSAN konusunda sonun geldiğini belirttiler. İLKSAN tarafından Toplu Sözleşmeye eklenen bu madde için dava açıldı ve bu dava sonucuna göre bu maddenin yürürlüğü durduruldu.

2016-2017 Yıllarını kapsayan Toplu Sözleşmenin İLKSAN Maddesi;

İLKSAN üyeliği
Madde 9- (1) Mevcut üyeler dahil olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atananlardan 13/1/1943 tarihli ve 4357 sayılı Kanunun 11 inci maddesi kapsamında bulunanlar bakımından İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) üyeliği ihtiyaridir.

DANIŞTAY İLKSAN MADDESİNİ DURDURDU

Toplu Sözleşmede yer alan İLKSAN üyeliğinin ihtiyari hale getirilmesi hususunda Danıştay tarafından verilen kararda bu maddenin yürürlüğü durduruldu ve İLKSAN üyeliğinin ihtiyari olması ortadan kalktı. 2016 2017 yılları Toplu Sözleşmede yer alan bu maddeye  İLKSAN tarafından açılan davada bu maddenin toplu sözleşmeye konulmasının Toplu Sözleşmeye ve kanunlara aykırı olduğu belirtildi. Danıştay’da bu doğrultuda karar verdi ve İLKSAN üyeliğini düzenleyen bu maddenin Toplu Sözleşmede yer almasının uygun olmadığı kararı verilmiştir.

ANAYASA MAHKEMESİ (AYM) GÖRÜŞECEK

Anayasa Mahkemesi (AYM) MEB personelini ilgilendiren İLKSAN üyeliği konusunda 14 Aralık tarihinde bir karar verecek. AYM tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi;

13.1.1943 tarihli ve 4357 sayılı Hususi İdarelerden Maaş Alan İlkokul Öğretmenlerinin Kadrolarına, Terfi, Taltif ve Cezalandırılmalarına ve Bu Öğretmenler İçin Teşkil Edilecek Sağlık ve İçtimai Yardım Sandığı ile Yapı Sandığına ve Öğretmenlerin Alacaklarına Dair Kanun’un, 14.5.1958 tarihli ve 7117 sayılı Kanun’un 1. maddesiyle değiştirilen 11. maddesinin ikinci fıkrasının iptaline karar verilmesi talebi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından görüşülecek İLKSAN üyeliği ile ilgili 4357 sayılı kanunun 11.maddesi hakkında AYM’nin vereceği karar merakla beklenmektedir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. ihraclari gorusemez henuz. belki 3 belki 5 sene kacacak gorusmekten.sonucu belli nasilsa biran once karar versede aihm e gidebilsek

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM