Atama bekleyen 1 milyon öğretmen adayı var, 10 yıl ihtiyaç yok

Atama bekleyen öğretmen adayları için umutsuz bir açıklama geldi. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayati Akyol yaptığı açıklamada 1 milyon öğretmen adayının atama beklediğini belirtti.

Atama bekleyen 1 milyon öğretmen adayı var, 10 yıl ihtiyaç yok

Atama bekleyen 1 milyon öğretmen adayı var, 10 yıl ihtiyaç yok

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hayati Akyol Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen ‘21.Yüzyılda Öğretmen Yetiştirmek: Sorunlar ve Çözüm Önerileri‘ başlıklı konferansa katıldı. Akyol burada yaptığı açıklamada MEB personel camiasında yaşanan gelişmelere değindi.

1 MİLYON KİŞİ ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYOR

2016 yılında yapılan KPSS’ye girenlerden 455 bin 119 kişinin öğretmen olmak için sınava girdiğini belirten Prof. Dr. Hayati Akyol, sınava yüz binlerce öğretmen adayının girmesine rağmen 2016 yılında atanan öğretmen sayısının 49 bin 15 olduğunu açıkladı. 228 bin 279 kişinin 92 eğitim ve eğitim bilimleri fakültelerinde öğretmen olabilmek için halen eğitim gördüğünü ifade eden Akyol, Fen, edebiyat, ilahiyat gibi bölümlerde okuyanların da dahil edilmesi ile birlikte bu sayının 653 bin 899’e yükseldiğini söyledi. Bunların dışında kalan ve pedagojik formasyon alanlar ile birlikte öğretmen olmak için atama bekleyen kişi sayısının bir milyonu geçtiğini vurgulayan Prof. Akyol önümüzdeki yıllarda öğretmen ihtiyacı hakkında da bilgi verdi.

20 YIL, İYİMSER OLURSAM 10 YIL ÖĞRETMEN İHTİYACI YOK

2018 yılında 20 bin öğretmen ataması yapılacak açıklamasında bulunan Akyol, bu hesaba göre önümüzdeki 20 yıl süresince öğretmen ihtiyacının olmayacağını belirtti. Her yıl 30 bin öğretmen istihdamı yapılmış olsa dahi bu sürenin 20 yıla yakın olacağına değinen Akyol, iyimser olunması durumunda dahi 10 yıl boyunca öğretmen ihtiyacının olmadığının altını çizdi.

AKYOL; GENÇLERE İHANET EDİLİYOR

Prof. Dr. Hayati Akyol sosyal medya başta olmak üzere atama bekleyenlerin “Biz neden atanamıyoruz?” sorusunu sorduklarını ve buna cevap aradıklarını hatırlattı. Bu sorunun cevabının öğretmene ihtiyaç olmaması olduğunu belirten Akyol şu açıklamayı yaptı; “Atama, istihdam gibi durumları içeren sistemlerin içerisinde ahlaksızlık yapılıyor. Bu kelime ağır bir kelime. Ancak bu ahlaksızlıkların düzeltilmesi gerekiyor. Yapılması gereken önemli işler varken bu işler yapılmıyor, herkes öğretmenliğe yönlendiriliyor. Bu memleketin çocuğuna, gençliğine ihanet ediliyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk