Bakan İsmet Yılmaz’dan sözleşmeli öğretmen ataması hakkında açıklama

Hakkari’de katıldığı programlarda açıklamalarda bulunan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen atamaları ve tam gün eğitim hakkında bilgi verdi.

Bakan İsmet Yılmaz’dan sözleşmeli öğretmen ataması hakkında açıklama

Bakan İsmet Yılmaz’dan sözleşmeli öğretmen ataması hakkında açıklama

Milli Eğitim Bakanlığının uzun bir süreden sonra tekrar sözleşmeli öğretmen atama istihdamı uygulamasının getirilme sebebini açıklayan Bakan İsmet Yılmaz Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde öğretmenlerin daha uzun süreli kalabilmeleri için çözümün sözleşmeli öğretmenlik olduğunu vurguladı.

ÖĞRETMENLERİN KALMA SÜRESİ BİR BUÇUK YIL

Öğretmenler ve idareciler ile görüşen Bakan İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmen atamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine atanan öğretmenlerin buralarda uzun süre çalışmadan ayrıldığına dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı bu bölgelerde öğretmen sirkülasyonunun fazla olduğunu açıkladı. Atanan öğretmenin kısa sürede bölgeden ayrılması yerine başka öğretmenin atanması sonra onun da orada fazla çalışmayarak ayrılması sonuçlarının eğitimi olumsuz etkilediğine değinen Bakan İsmet Yılmaz bununla ilgili eğitim komisyonlarının raporlarının bulunduğunu ifade etti.

Bu bölgelere atanan öğretmenlerin buralarda kalma sürelerinin ortalama bir buçuk yıl olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Bunun çözümü sözleşmeli öğretmenlikti. 4 artı 2 yıl. Yani bir öğretmen 6 yıl atandığı ilde çalışacak. Bu ideal bir şeydi. Sorumlu olduğumuz 18 milyon öğrencimiz var. Bu dönemde çok hizmet yapıldı ama halkın en çok memnun olduğu şey öğretmen sirkülasyonunun azaltılmasını sağlayacak sözleşmeli öğretmenlik oldu.” dedi. Programda öğretmenlerden gelen soruları da yanıtlandıran Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz temaslarını okulları gezerek sürdürdü.

TAM GÜN EĞİTİME GEÇİŞ SÜRECİ

Hakkari´deki temaslarının ardından Yüksekova Şemsettin Onay Anadolu Lisesini ziyaret eden Bakan Yılmaz burada da eğitimle ilgili açıklamalarda bulundu. Sırada öğrenci ile birlikte oturan ve ders dinleyen Bakan İsmet Yılmaz tam gün eğitimle ilgili Başbakanın verdiği talimat olduğunu açıkladı. Bakan Yılmaz tam gün eğitime geçişle ilgili son açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“2019 yılı sonuna kadar, Başbakanımızın talimatı var, tekli eğitime geçeceğiz. 77 bin derslik ihtiyacımız varken, bu sayı 58 bine düştü ama şu anda 45 bin derslik yapılıyor. Aradaki fark 13 bin. Ankara´da 10 bin derslik yapılıyor. İstanbul´da 17 bin dersliğe ihtiyacımız var.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. sözleşmeli öğretmenim eş durumu olmadığı için eşimle sürekli kavga eder olduk boşanma sürecine girdik gibi görünüyor kisacasi eşim ya işin ya ben dedi.Bu seçimi yapmak zorunda kaldığım için kendimden utanır oldum yuvam dağılmak üzere ne olur yardım edin sayın büyüklerim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Rüzgarı Dinleyen Çocuk