Bakan Nabi Avcı’dan Açıklamalar

Bakan Nabi Avcı’dan Açıklamalar Bakan Nabi Avcı’dan Açıklamalar Sayın Nabi AVCI, şu sıralarda NTV’ye konuk oluyor. Özel röportaj veren Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamalarını anında www.ogretmenlericin.com olarak aşağıya aktarıyoruz. Doğuda Yaşanan Olaylar; Her çocuğun 180 iş günü eğitim alma hakkı vardır. Biz de bunun için çalışıyoruz ve çalışacağız. Telafi eğitimleri yapılacak. Hafta sonları takviye kursları yapılacak. […]

Bakan Nabi Avcı’dan Açıklamalar

Bakan Nabi Avcı’dan Açıklamalar

Bakan Nabi Avcı’dan Açıklamalar Sayın Nabi AVCI, şu sıralarda NTV’ye konuk oluyor. Özel röportaj veren Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamalarını anında www.ogretmenlericin.com olarak aşağıya aktarıyoruz.

Doğuda Yaşanan Olaylar;

Her çocuğun 180 iş günü eğitim alma hakkı vardır. Biz de bunun için çalışıyoruz ve çalışacağız. Telafi eğitimleri yapılacak. Hafta sonları takviye kursları yapılacak.

Bu olaylardan 89 bin öğrencimiz etkilendi. Okullara yönelik terör saldırıları sistemli bir şekilde yapılıyor. Bir yanda onarım çalışması süren okullarımız var, bir yandan da onarımı biten okullarımızda eğitim yapıyoruz.

Merkezi sınav takvimleri değişmeyecek, telafi eğitimleri hafta sonları da sürecek ve sınavlara öğrencilerin eksiksiz girmeleri sağlanacak.

Eğitime ara verilmemesi, aksamaması için uğraşan askerimize, polisimize, jandarmamıza, güvenlik güçlerimize teşekkür ederim. Olağan üstü çalışmaları için sağ olsunlar. Öğretmenlerimize teşekkür ederim.

Sendikaların Eylem Kararı;

Bazı sendikalar “bu iş yerinde grev var” eylemi yapıyor. Bu sendikal eylem değildir, ne amaçla yaptırıldığı, yapıldığı bellidir. Gerekli incelemeler, soruşturmalar yapılacaktır.

Öğretmenleri Biz Gönderdik;

Bazı yayın organlarında çıkan “öğretmenler görev yerlerin terk etti” durumu asılsızdır, yanlıştır. Şırnak, Silopi’de görev yapan öğretmenlerimizi hizmet içi eğitime aldık onları biz çağırdık. Güvenlikleri bizim için önemli, tedbir aldık.

Almanya’dan Los Angeles’te bir okula gelen e-postada bomba ihbarı yapılmıştı, bu e-posta üzerine Los Angeles’te okullar kapatıldı bir hafta eğitime ara verildi, 640 bin öğrenci okula gidemedi. Bizim içinde bulunduğumuz durum çok ciddi.

Yetkilerimizi Valiliklere devrettik, okulları, çevreyi, semti, mahalleyi en iyi bilen onlar, bu bilgiler neticesinde karar verme yetkisi Valilerde.

Şubat Ataması;

Branş dağılımı netleşmedi. Norm güncelleme, emekli olacaklar netleştikten sonra dağılım yapılacak. Şubatta 30 bin atama yapacağız. Basında 12500 atama yapılacak gibi söylentiler var yanlış. 12500 TBMM’de görüşülecek, 30000 atama yapmamız için buna ihtiyacımız var.

Aday Öğretmen;

Yeni atanan öğretmen mart ayı itibari ile maaşını alacak. İster atandıkları yerde ister bulundukları yerde oryantasyona tabii tutulacak. 4 ay + yaz tatili süresince hizmet içi eğitime alınacak. Bu öğretmenlere meslekte en az 10 yıllık tecrübeli danışman öğretmen görevlendirilecek. Aday öğretmen derslere girecek gözlem yapacak, veli toplantısına, oku aile birliği toplantısına katılacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Maarif Müfettişleri bünyesinde gözlem yapacak.

Danışman öğretmen aday öğretmen hakkında rapor hazırlayacak, bu rapor adaylık döneminde aday öğretmenin performans değerlendirmesini etkileyecek.

Doğuda Çalışan Öğretmenler;

Doğuda, sıkıntılı yerlerde çalışan öğretmenlere orada kalmaları için maddi manevi destek sağlayacağız.

Öğretmenlerin özellikle ilkokul öğretmenlerinin en az 4 yıl orada kalmalarını sağlayacağız, özellikle 4+4+4 den sonra ilkokul öğrencisinin öğretmen değiştirmemesi için aynı öğretmenle ilkokulu bitirmesini sağlayacağız.

Öğretmen Sirkülâsyonu;

Bir yılını doldurmuş öğretmenler de dâhil olmak üzere eş özrü, sağlık özrü gibi nedenlerle öğretmen sirkülâsyonu çok fazla oluyor. Bununla ilgili çalışmalarımız var.

İleriki dönemlerde radikal kararlar alacağız.

Öğrenci Ödevleri;

Sömestr tatilinde öğrencilere ödev verilmeyecek bu konuda öğretmenlerimizi uyaracağız.

Velilere Karne;

Velilerin daha çok bilgilenmesi, okulda, sınıfta neler yapıldığını görmeleri için bu çalışmayı yapacağız. Velileri okula çekeceğiz öğretmenle yüz yüze diyalog kurmalarını sağlayacağız. Velilerin görüşleri öğretmenlerin performanslarını etkileyecek bir not olmayacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM