Bakan Yılmaz; bundan sonra öğretmen atamaları sözleşmeli olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TBMM Genel Kurulunda yapılan görüşmelerde açıklamalarda bulunurken milletvekillerinden gelen soruları da yanıtlandırdı.

Bakan Yılmaz; bundan sonra öğretmen atamaları sözleşmeli olacak

Bakan Yılmaz; bundan sonra öğretmen atamaları sözleşmeli olacak

Milli Eğitim Bakanı öğretmen ataması hakkında yaptığı açıklamada bundan sonra öğretmen alımlarının sözleşmeli olacağını ifade ederken sözleşmeli öğretmenlerin de 4 yıl süre sonunda kadroya alınmaya hak kazanacaklarını belirtti. MEB bundan sonraki ilk atamalarda kadrolu öğretmen ataması yapmayacak.

10. KALKINMA PLANI

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının görüşmeleri TBMM’de yapıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz görüşmeler sırasında milletvekillerinden gelen soruları yanıtlandırdı. 10.kalkınma planı hakkında da bilgi veren Bakan Yılmaz, kalkınma planının 2013 yılında TBMM’de kabul edildiğini ve kalkınma planının 2014-2018 yılları arasını kapsadığını ifade etti.

ÖĞRETMEN ATAMALARI SÖZLEŞMELİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak görev yapan MEB personel sayısı hakkında da bilgi veren Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz toplam kadrolu öğretmen sayısının 900 bin, sözleşmeli öğretmen sayısının ise 50 bine yakın olduğunu söyledi. MEB’in bundan sonra öğretmen alımının sözleşmeli olarak yapacağını belirten Yılmaz, “Dört yıllık çalışma süresi sonunda bu öğretmenlerimizi kadroya alacağız. Milli Eğitim’deki ilgili personel sistemini uygulamaya devam edeceğiz.” dedi.

OKULLAŞMA ORANI

10. Kalkınma Planı içerisinde okullaşma oranı ile ilgili yer alan hükmü de hatırlatan Milli Eğitim Bakanı yapılan çalışmalar neticesinde Ağrı’da 90 kişilik sınıflardan 22 kişilik sınıflara ulaşıldığını belirtti. Bitlis’te Hakkari’de sınıflara düşen ortalama öğrenci sayılarının 22 olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Doğu ve Güneydoğu’da öğretmen tutabilmek mümkün olmadığını şu anda ise Doğu’da öğretmen doluluk oranının yüzde 92’ye, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde öğretmen doluluk oranının yüzde 90’a çıktığını açıkladı.

ÖĞRETMEN İHTİYACI MARMARA BÖLGESİNDE

Mevcut duruma göre öğretmen ihtiyacının en fazla olduğu bölgenin Marmara Bölgesi olduğu belirten Bakan Yılmaz, Marmara Bölgesinin öğretmen doluluk oranının yüzde 85 olduğunu söyledi. Ortaöğretimde okullaşma oranında kalkınma planında yer alan hedeflere ulaştıklarını ifade eden Bakan İsmet Yılmaz okullaşma adına 25 milyonun üzerindeki evladımızın ailesinin hesabına 6 milyar lira para yatırdıklarını da söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM