Bakan Ziya Selçuk; gayemiz öğretmenleri daha mutlu edecek bir gelecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Eğitim Bir-Sen’in “Eğitime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu” programında açıklamalarda bulundu.

Bakan Ziya Selçuk; gayemiz öğretmenleri daha mutlu edecek bir gelecek

Bakan Ziya Selçuk; gayemiz öğretmenleri daha mutlu edecek bir gelecek

“Eğitime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu” programı Eğitim Bir-Sen tarafından Ankara’da düzenlendi. Programa Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakan yardımcıları Mustafa Safran, İbrahim Er ve MEB bürokratları da katıldı. Programda konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmenlerin mutlu hissedecekleri bir gelecek gayeleri olduğunu vurguladı.

BAKAN SELÇUK’TAN AÇIKLAMALAR

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “2023 Eğitim Vizyonu”na ilişkin ocak ayından itibaren çok somut çalışmaların ortaya konulacağını belirterek, “Bütün bunları yaparken de akademik camiaya, sendikalarımıza, bilim insanlarıyla, kurum ve kuruluşlarla da istişare halindeyiz.” dedi. Milli Eğitim Bakanı yaptığı konuşmada, veriye dayalı eleştirel rapor yayınlamanın son derece kıymetli olduğunu, genel geçer ifadeler içermeyen, bilimsel neticeler sağlayan bu tür raporların sayısının artmasını istediklerini söyledi. Veri elde etme konusunda güçlük yaşandığına şahit olduğunu aktaran Selçuk, “Buna şahit olmuşken, Millî Eğitim Bakanlığı olarak bizim veri saklamamız mümkün değil. Biz bütün bu verileri fazlasıyla paylaşarak, bu verilerden elde edilecek sonuçların politika önerilerine dönüşmesinin bizi ne kadar rahatlatacağının farkındayız.” diye konuştu.

Selçuk, veriye dayalı yönetim, değerlendirme, izleme konuları üzerinde daha fazla durulursa birkaç sene içerisinde Türkiye´nin okullara dair il, ilçe bazlı verilerinin evrensel konulara dayalı olarak ortaya konulabileceğini ifade etti. Bakan Selçuk, gelecek süreçte Türkiye´deki sendikal hareketin öğretmenlerin lehine güçlenmesi ve öğretmenlerin daha iyi bir gelecek tasavvuru içinde mutlu hissetmesinin herkesin ortak gayesi olduğunu belirtti. 2023 Eğitim Vizyonu´nun ortaya koyduğu argümanları paylaşan Selçuk, insanla ilgili hususa felsefi bir zemin oturtulması gerektiğini söyledi. Selçuk, eğitime ilişkin yaptıkları bütün alt sistem eylemlerini bir matris üzerinde ilişkilendirdiklerini aktardı.

YENİ OKUL PROFİLİ YAKLAŞIMI

“Kısa süre içerisinde okul profili anlamında yeni yaklaşım ortaya koyacağız” açıklamasında bulunan Bakan Selçuk, “Öğretmenlikle ilgili meseleyi sadece bazı özlük hakları açısından değil, elbette bunlar çok önemli ama öğretmenliği bir dünya nizamının inşası noktasında geniş bir çerçevede ele almak lazım. Öğretmenliğin genel kültür hayatı bakımından nasıl değerlendirileceği, hizmet içi eğitim çerçevesinde nasıl şekillendirileceği… Tüm bunlar bizim için çok daha kapsamlı bir bakışı zaruri kılan bir yaklaşım oluyor.” diye konuştu. Gelecek süreçte çok kısa süre içerisinde okul profili anlamında ortaya koyacakları yeni yaklaşımın okulları rasyonel izleme ve değerlendirme imkânı sağlayacağını anlatan Selçuk, okulların her birinin kendi fotoğrafını, geleceğini anlayabilme konusunda nesnel bir veri tabanı sağlamış olacağını anlattı. Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu´nun somut olarak hayata geçmesinin 3 yıllık takvim içinde olacağını hatırlatarak, “Önümüzdeki aydan itibaren çok somut çalışmaların ortaya konulduğunu hep beraber göreceğiz. Bütün bunları yaparken de akademik camiaya, sendikalarımıza, bilim insanlarıyla, kurum ve kuruluşlarla da istişare halindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Bu maaşlarla öğretmenler nasıl mutlu olacak sorusunun yanıtı yok.Öğretmenin kafası doluyken nasıl mutlu olacak!İşte bunun izahı yok.Öğretmenlerin gelir durumu iyileştirilmeden eğitimde hiçbir gelişme sağlanamaz.Bu kesindir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM