DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Bakan Ziya Selçuk; MEBBİS üzerinden tüm öğretmenlerin görüşü alınacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir Projesi” tanıtımına katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Ziya Selçuk; MEBBİS üzerinden tüm öğretmenlerin görüşü alınacak
26.09.2018
A+
A-

Bakan Ziya Selçuk; MEBBİS üzerinden tüm öğretmenlerin görüşü alınacak

“Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir Projesi” tanıtımında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamasında “Önemli olan yaptığımız işin birbirini destekleyici çalışmalar olmasıdır” dedi.

BİR MİLYON ÖĞRETMEN BİR MİLYON FİKİR

MEB #BirMilyonÖğretmenBirMilyonFikir adlı dijital platformu hayata geçiriyor. İlgili proje kapsamında MEB bünyesinde görev yapan yaklaşık bir milyon öğretmen görüş belirtebilecek. Türkiye’nin dört bir köşesinde görev yapan öğretmenler, eğitim ve öğretim alanındaki fikir, proje ve önerilerini Millî Eğitim Bakanlığı’na platform üzerinden iletebilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk proje hakkında yaptığı açıklamada projenin öğretmenleri bir araya getiren atmosfere sahip olduğunu vurguladı.

ÖĞRETMENLERİ BİR ARAYA GETİREN PROJE

Bakan Selçuk açıklamasında “Bütün kurumlar, makamlar, koltuklar, okullar Türkiye’nin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için. Bu anlamda ortaya çıkan fikirlerin kimi zaman buluşturulması için çeşitli ortamlara ihtiyaç da duyulacak. Benzer fikirler ortaya koyan öğretmenlerimizin bir araya gelmesiyle ilgili birtakım dijital ortamlar da oluşturulacak. Bu çalışmayla ilgili yapmak istediğimiz şey sürdürülebilir olacaksa, devam ettirilecekse ve gerçekten işe yarayacaksa bununla ilgili birtakım tedbirler almamız gerekecek. Bu tedbirlerin okul düzeyinde, ilçe, il ve merkez teşkilatı düzeyinde ayrı ayrı yapılandırılması gerekecek. Bu anlamda da sizden gelecek fikirlerin hem bireysel hem grupsal olarak değerlendirileceğini belirtmek isterim” ifadelerine yer verirken projede öğretmenlerin desteğine ihtiyaç duyacaklarını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarından bölüm;

“Öğretmenlerle birlikte okul liderlerinin desteğine de ihtiyacımız var bu projede. Santral vazifesi görerek, bu projenin çok daha işlevsel olmasına katkı sağlayacaklar. Özetle, biz okulu bir ekosistem olarak görüyoruz. Toplumda aile ne ise eğitimde de okul o diyoruz. Bu anlamda da okulun tüm bileşenlerini, sistemin bütün alt sistemlerini ortak hareket ettirmeye gayret ediyoruz. Bu konuda il ve ilçelerdeki AR-GE birimlerimizin de aktif olması konusunda ayrı bir vurgumuz var çünkü okullarımızdaki bu fikirler nasıl hayata geçecek? İlçe ve il düzeyindeki projelerle geçecek. Bizim için bir proje çöplüğü oluşturmak istenmeyen bir şey. Önemli olan yaptığımıız her işin birbirini destekleyici, bir sonraki projeyi hazırlayan, hem uluslararası hem de ulusal düzeyde çalışmalar olması. Aksi takdirde birbirinden bağımsız projeler, binlerce projeler sadece vakit kaybı olabilir. Şu ana kadar yapılan birçok projenin çok katkı sağladığını düşünüyorum. Bunun sadece yeni bir organizasyona yeni bir nefese ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Öğretmenlerimizin bu fikirlerini bir araya toplayarak da ortak proje çalışmalarını sağlamak istiyoruz. Örneğin; fen ile alakalı bir proje var. Ama bu projenin sadece belli bir okulda kalması değil de tüm Türkiye’ye mal olması açısından bu fikir platfarmonun yardımcı olacağına inanıyoruz”

DİJİTAL ORTAMDA GÖRÜŞ BİLDİRİLECEK

Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Fikir Projesi kapsamında öğretmenler nasıl ve nereden görüş bildirecek?

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenler MEBBİS girişi yaparak görüşlerini, projelerini MEB’e iletilebilecek. Özel okullarda çalışan öğretmenler ise görüşlerini e-okul sistemi üzerinden yapacaklar. Sistem üzerinden görüş bildiren öğretmenler görüşlerinin durumlarını aşama aşama takip edebilecekler.

YORUMLAR
 1. Şefik Çelik dedi ki:

  Sayın Milli Eğitim Bakanına,
  Bakanlığımızın içine düştüğü kısır döngüden kurtulma çabasını candan destekliyor ve elimizden gelen-yardım edebileceksek-çabayı gösterebiliriz.
  Bir milyon öğretmenimizin görüşü çok önemlidir.Ancak daha sade bir görüş belirtmek istiyorum.Bu konuda uzman (Emekli öğretmen de olabilir.)yirmi otuz kişiden oluşan bir komisyon toplanıp kapsamlı yirmi otuz proje üretilirse,bu projeler bir milyon öğretmene dağıtılırsa daha kısa yoldan daha sağlıklı bir sonuç alınacağı düşüncesindeyim.Bir milyon projeyi ayıklamak yerine (Ne yazık ki öğretmenlerimizin çoğu ne yazacaklarını bilecek durumda olmadığı da bir gerçektir.)yirmi otuz projeyi okuyup birisini tercih etseler,varsa bir görüşü sonuna ekleyip bakanlığa gönderebilirler.
  Selamlar.Başarılar.
  Şefik Çelik (Emekli Türkçe Öğretmeni)