Bakan Ziya Selçuk yaz tatili süresini kısaltmayı düşündüklerini açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili süresinin kısaltılması ile ilgili MEB’in düşüncesi olduğunu açıkladı.

Bakan Ziya Selçuk yaz tatili süresini kısaltmayı düşündüklerini açıkladı

Bakan Ziya Selçuk yaz tatili süresini kısaltmayı düşündüklerini açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 28.10.2018 tarihinde CNN ekranlarında hafta sonu programının konuğu oldu. Bakan Selçuk’a yaz tatili süresinin uzun olup olmadığı ve bu konuda Bakanlık düşüncesi soruldu. Milli Eğitim Bakanı Selçuk yaz tatili konusunda verdiği cevapta MEB’in tatil süresini uzun bulduğu kanaatini açıkladı.

İŞ GÜNÜ ORTALAMANIN ALTINDA

Türkiye’nin diğer ülkelerdeki yaz tatili konusunda kıyaslandığında “Bizim tatilimiz uzun” açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Avrupa’da okul iş gününün ortalama 200 gün civarında olduğunu belirtti. Japonya’da 220 okul iş günü olduğunu da söyleyen Bakan Selçuk Türkiye’de bunun 180 iş günü olduğunu ifade etti.

YAZ TATİLİ SÜRESİ ESKİDEN PLANLANMIŞTI

Türkiye’de yaz tatilinin geçmişte planlandığını belirten Bakan Selçuk bunun süreç ilerledikçe değişmediğini bir gelenek gibi görüldüğünü söyledi. Türkiye’nin nüfusunun %90’ının tarımla uğraşmasından ve tarım için önemli zamanın yaz tatili olduğundan yaz tatili planlamasının da buna göre yapıldığını açıklayan Milli Eğitim Bakanı yazın 3 aylık boşluğu tarım için bırakmışlar dedi.

Bakan Selçuk’un yaz tatili süresi ile ilgili açıklaması video;

Zamanla işin tersine döndüğünü ve tarımla uğraşanların %80 civarının şehirleştiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı bu yaz tatili takviminin değiştirilmediğini belirtti. Bunun bir gelenek, alışkanlık olarak kaldığına değinen Bakan Selçuk temel çıkmazın bu olduğunu söyledi.

YAZ TATİLİ SÜRESİ KISALACAK

Yaz tatili süresi ne zaman kısalacak? Yaz tatili süresinin kısaltılması ve bu konuda değişiklik yapılması tarafında olduğunu belirten Bakan Selçuk sadece 1 tane yarı yıl tatili olmaması gerektiğini bölgenin durumuna göre 3 yarı yıl tatilinin de olabileceğini açıkladı. Yaz tatili süresinin kısaltılması 180 iş gününün hemen arttırılması gibi bir dertlerinin olmadığını da belirten Bakan Selçuk önceliklerinin yapısal olarak bir iyileştirmeye gitmek olduğunu vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM