Bakan Ziya Selçuk’tan okula başlama yaşı ile ilgili açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un önem verdiği konuların birisi de birinci sınıfa başlama yaşı oldu. Bakan Selçuk konuyla ilgili açıklamalarını sürdürüyor.

Bakan Ziya Selçuk’tan okula başlama yaşı ile ilgili açıklama

Bakan Ziya Selçuk’tan okula başlama yaşı ile ilgili açıklama

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi sonrasında televizyon programlarına katılarak eğitim vizyon belgesinin detaylarını açıklayan Bakan Selçuk 28.10.2018 tarihinde CNN Türk ekranlarındaydı. Milli Eğitim Bakanı okula başlama yaşı ile ilgili önemli hususlara değindi.

ÇOCUK OKULA NE ZAMAN BAŞLAMALI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk çocuk okula ne zaman başlamalı sorusuna cevap verdi. Okula başlama yaşı nedir hususunda 20. asrın bir genellemesi olduğunu hatırlatan Bakan Selçuk, “çocuk şu yaşta okula başlar” demekten ziyade bunun çocuğa göre değiştiğini söylemenin daha doğru olacağını ifade etti.

BİREYSELDİR, GENELLEME YAPILMAMALI

Okula başlama yaşı ile ilgili Bakan Ziya Selçuk’un açıklaması video;

MERKEZDEKİ ÇOĞUNLUK BELİRLİYOR

Çocukların okula başlama yaşının bireysel olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, bunun için genellemeden kaçınılması gerektiğine işaret etti. MEB olarak okula başlama yaşı için genel ortalamaya bakıldığını, bir çan eğrisi oluşturulduğunu söyleyen Bakan Selçuk, merkezdeki büyük çoğunluk için bir kural koyuyorsunuz dedi. İstisnai durumlar olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ilkokula başlama yaşı için 6 yaşın uygun olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM