Bank Asya’ya FETÖ talimatı ile 7 ayda 400 bin hesap açtılar

Bank Asya’ya FETÖ için bilerek para yatıran, FETÖ’ye bile bile destek veren meslekten ihraç edilen kişilerin göreve dönmelerinin yolu kapandı. Yapılan araştırmalarda verilen talimat ile FETÖ’nün kasası Bank Asya’ya para yatırıldığı, hesap açıldığı anlaşıldı.

Bank Asya’ya FETÖ talimatı ile 7 ayda 400 bin hesap açtılar

Bank Asya’ya FETÖ talimatı ile 7 ayda 400 bin hesap açtılar

ogretmenlericin.com olarak MEB personeli ve kamu personeli başta olmak üzere meslekten ihraç edilme kriterlerinde sond önemde yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz. ByLock uygulaması kullananların göreve asla geri dönemeyeceğini belirttik. Bizim aldığımız bilgiler ışından yaptığımız haber tüm kamu haber sitelerinde ilk sırada yerini aldı., ByLock uygulaması dışında kalan meslekten ihraç kriterlerinden biri olan Bank Asya’ya para yatırma kriterini değerlendirmeye devame diyoruz. İlk değerlendirme yazımızda Bank Asya’nın TMSF’ye devredilmesi aşamasında banka şubelerinde yaşanan protesto olaylarına ve Şubat 2015 tarihinde Bankaya yatırılan paralara dikkat çekmiştik. Bu haberimizde ise Bank Asya’da 17-25 Aralık öncesinde yaşanan hareketliğe değineceğiz.

17-25 ARALIK ÖNCESİNDE TALİMAT GELDİ

Dün yaptığımız haberde Şubat 2015 ile Haziran 2015 tarihleri arasında Bank Asya’nın TMSF’ye devredilmesi aşamasında yaşananları anlattık. Ancak Bank Asya konusunda yeni bilgiler ortaya çıkmaya devame diyor. FETÖ’nün 17-25 Aralık sürecinden önce Bank Asya için olağanüstü hal ilan ettiği ortaya çıktı. Örgütün bir numaralı finans kaynağı, para kasası olan Bank Asya’ya 1 Aralık-30 Haziran tarihleri arasında 400 bine yakın banka hesabı açıldığı tespit edildi. yedi aylık sürede 400 bine yakın hesap açılması demek günlük 2 bine yakın hesap demek. Ayrıca Bank Asya’da hesap açılış rekoru ise 30 Ocak 2014 tarihinde yaşandı. 30 Ocak 2014 tarihinde 6 bin hesap açıldı. Bank Asya yetkilileri yani FETÖ başına gelecekleri bildiği için bu taliamtı verdirdiler. Yedi aylık süreçte 400 bine yakın hesap açılması bunun yönlendirme ve talimat ile yapıldığını ortaya çıkardı.

 

ELEKTRONİK TALİMAT

Güner Yüce isimli bir banka çalışanı Banka Genel Müdürü Ahmet Beyaz’a 5 Ocak 2014 tarihinde elektronik posta ile durumu bildiren bir talimat verdi. Güner Yüce’nin e -posta mesajı;

“Bizim iklimimizden bir abim ‘Bankamız için seferberlik ilan ettik’, aynen 2001’de olduğu gibi. Bankamıza mevduat koyacağız”

HESAP AÇILIŞI ARTTI

1 Aralık 2013 tarihinde Bank Asya’ya olan hesap açılışı 5-6 Ocak 2014 tarihinden itibaren yüksek artış gösterdi. Genelde ise 1 Aralık 2013 tarihi ile 30 Haziran 2014 tarihi arasında 7 aylık sürede Bank Asya’da 400 bine yakın hesap açılışı gerçekleşti. Belirttiğimiz gibi 30 Ocak 2014 tarihinde ise 6 bin hesap açılışı gerçekleşti.

BANK ASYA MAĞDURLARI

MEB personeli başta olmak üzere yaşanan bu süreçte ilgili tarihlerde Banka’dan hesap açan ve bu durumlardan habersiz olan kişilerin FETÖ ile bağlantılarının olmadığının kanıtlanması lazım. Gerek 1 Aralık 2013 tarihi ile 30 Haziran 2014 tarihleri arası gerekse de 3 Şubat 2015-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında Bank Asya’ya destek vermek için hesap açan, para yatıran, protesto eylemlerinde bulunanlar şu anda suçlu durumundalar. Bu kişilerden meslekten ihraç edilenlerin FETÖ’ye bilerek ve isteyerek maddi destek sağlamaları söz konusu. Bunların dışında kalan kişilerin ise suçsuz oldukları tespit edilmelidir.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

36 yorum

 1. Eğer fetönün bankası olduğunu biliyor ve fetö talimatıyla o tarihte para yatırdıysam ALLAH benim cezamı versin. Para yatırdığım tarih o tarihlere denk geliyor diye başka hiç bir şeye bakılmadan hakkımda zan da bulunuluyor ve iftiraya uğruyorsam da ALLAH bunu yapanların cezasını versin. AMİN.
  Kazanın doğurduğuna inanıyorsunuz da, öldüğüne niye inanmıyorsunuz?
  Birde çekilen tarihe bakıverin. Bankanın fetöye ait olduğunu öğrenip Cumhurbaşkanının sözünü dinledik diye mi suçlanıyorum?
  Hadi partiler için yapılan anket çalışmasını bir de bank asya için yapın. Bakalım seksen milyonda biliyormuymuş bu bankanın kime ait olduğunu? Nasıl herkesi biliyor var sayar ve bu var sayımla suçlarsınız! Ayrıca bir bakın bu ülke için neler yapmışım? Sonra suçlayabiliyorsanız suçlayın. Herşey dosyamda. İade edilmeyeyim haklılığımı her platformda haykıracağım ve belgeleri ortaya döküp ispatlayacağım. Zamanında cemaat dediklerinizle iş tutmadım diye işimden olduğum şahsımı kimse fetö ile ilişkilendiremez. Kimseye ne hak etmediği iltifatı yaparım ne de korkarım. ALLAH herşeyi bilendir. Ben yalnızca onun huzurunda eğilirim. İtirafçı olacak ve özür dileyeck bir bağım olmadığı için mi iade edilmedim. Şu bilinsin ki ben bu ülke için çok çalıştım, gecemi gündüzüme kattım. Ailem, mesai arkadaşlarım, iş yaptığım firmalar en büyük tanığım. Hayatımda ki herkes benim fetö ile bağım olmadığına tanıklık eder. Aydın da bunların yayınevlerinden kitap alış verişi yapmayı yasakladığımda çok iyi bilinir. Toplantı yaptıklarımla bir görüşün. Yeter ki inceleyin. Zan ile iş yapmayın. Devlet zan ile iş yapmaz ben daha ne diyeyim. Bunu bir an önce yapın çünkü ben kocaman bir özür bekliyorum. Ben de ki yüreği taşıyan hiç kimse bu terör yaftasını kabul etmez. Şimdi sabırla iademi bekliyorum. Bunun ispatı için herşeyi yapacağım göreceksiniz…

 2. Sayin editor evet bu bankaya 2013de para yatırdim yatırım amaçlı fetoyla hiçbir bağlantım yok fetonun bankasi olduğundan da haberim yok suan parami alamiyorum sizce ne olur

 3. Yine BDDK raporları 6-10 Ocak 2014 tarihleri arasındaki mevduat artışına dikkat çekiyor. Bu tarihlerin paralel baronların talimatla para yatırdığı tarihler olduğunu düşünüyorum. 2014 sonu 2015 başında baronlar paralarını çekip halkı öne atmışlar.

 4. BDDK’nın Bank Asya Raporu’nda yer alan bilgilere göre finans açıkları nedeniyle banka batma noktasına geldi. “Aklı başında hiç kimse gerçekte batan bir bankaya para yatırmaz” tespiti yapılan raporda, “Örgüt, kişileri seçip Bank Asya’nın bir şubesine göndermekte, gelen kişi bankaya para yatırmış gibi işlem yaptırıp adına hesap açtırmakta, banka şubesi gelen kişiden hiç para almadığı halde o kişi para yatırmış gibi adına yüklü miktarda hesap oluşturmaktadır. Hesaba bir kişi adına yatan para tutarı devletin garanti ettiği sınırı aşmamaktadır” deniliyor.

  1 Aralık 2013 tarihi ile 30 Haziran 2014 tarihleri arasında açılan 400 bin hesap örgütün devleti kandırmak için açtığı hesaplar gibi görünüyor. Halkın bankasya için seferber olduğu tarih ise 04.02.2015 sonrası.

 5. Eyyy editör 17/25 öncesi hiç kriteri olmayan ben banka hesabından direk ihraç oldum . Böyle başka birileri var mı acaba kör kurşuna gelen ey editör! Bunu da bil

 6. Ahhhh ahhhhh ahhhhh insanlar ne hale düştü bu kadar mağduriyetin göz yaşının haksızlığın vebalini nasıl ödeyecekler.Eşim khk ile ihraç edildi altı aylık sendika üyeliği 2014 istifası var.Bank asya kredi kartı vardı yıllık aidat olmadığı için 25 aralıktan sonrada kullanmaktada sakınca görmedik hatta banka devlete geçincede kullandık kötü niyet olsa devlete geçince kartı kapatırdık.Eşim açığa alınınca da benide özel çalıştığım iş yerinden çıkardılar.Ahhhhh Ahhhhhh Ahhhhh bu kadar insanın ahı öteki dünyaya kalmaz Ama Allah devletimize, miletimize , vatanımıza, Cumhurbaşkanımıza zeval vermesin çünkü yine onun emriyle bu insanlar mağduriyetten kurtulacak bunuda herkes görecek o zaman utanan çok insan olacak.

 7. Hocam benim durumum biraz farklı. Ben 2014 yılının sanırım Nisan ayında ( kartın üstünde 4/14 yazıyor ) öğrenci bütçeme katkı olsun diye iş ararken, bir iş başvurum esnasında talep edilmesinden dolayı bank asya hesabı açtım. İşe alınırsam her hafta param oradan yatacakmış dendi. Ancak iş olmadı. İş olmayınca bu kartı asla kullanmadım. 1 lira bile işlem olmadı.Karta şifre bile almadım. Zaten o cenahla asla bir yakınlığım da yok. Bu durum ilerde memuriyet ihtimalimi etkiler mi? Kendimi uzun uzadıya ispatlama yükümlülüğü ile karşılaşabilir miyim 2014 nisan da açılan ve hiç kullanılmamış bir vadesiz hesap/karttan dolayı? Saygılarımla

 8. Tam o tarihlerde hesap açmadık ama 17-25 aralıktan sonra bilmeden hesap açtık faizsiz diye ve de devlete geçtikten sonra da para yatırmaya devam ettik..ee nolucak?? Bakın bunun bir sınırı yoktur..17-25 aralıktan sonra toplu halde para yatıran arkadaşım görevde benim ve çoğu kişi kim neyden bahsediyor.???!

 9. Bu nasıl iş anlamıyorum yaa.Bana neden yatırdın diyen yok ki cevabını vereyim.cok komik. Niyetimin ne olduğuna dair nasıl bir somut delil ortaya koyabilirim ki.Niyet soyut bir kavram… Yok valla dalga geçiyorlar insanlarla.

 10. Sayın editor banka ve sendika kriterler arasından cikmadan mağduriyet ve karisikliklar haksizliklar bitmez.Lütfen bizim adımıza iletin…

 11. Ama niyet nasıl ispatlanacak sayın editör.örneğin ben müdürün ısrarıyla bireysel emeklilik açtım haziran 28 2014.bir ay 50 tl yatirdim eş dost uyardi sonra dondurdum hesabi.bidadaha para yatirmadim.benim niyetim belli yoksa hesabı dondurmaz devam ederdim ama şimdi bu incelenirken benim niyetimmi okunacak yoksa 50 lira yardimmi yapmış denilecek.şimdi size soruyorum hangisi önemli.birde istifa edilmiş sendika var.ne olacak halim diye düşünüp duruyorum.sayın editör bence bu iş insanların kendini savunmasıyla olur yoksa tek kriter yok para yatırma zamanı gibi şeylerle yine birileri mağdur olur.sizden ricamiz bu talepleri iletin.eğer yüklü miktar para varsa bylok varsa ihraç edilsin gerisi işine ekmeğine dönsün

 12. mahkeme para yaturm konusunda yanilmirsam 2014 un baslarinda 6 yada 10 gunluk bir sureyi beliledi.ocak 2014. niyet okuyarak suclu aramanin sonu yok.ulke ne hale dustu gorun artik. vatansever milyinlarca insani kusturup bu ulkeye lanet ettirmenin kimseye faydasi yok.islendiginde suc olmayan birseyden dolayi kimseye hesap sorulamaz sucsuz oldugunu ispatla denemeeezz.yillar sonra utanacak ve helallik istenecek duruma dusurmeyin kendinizi.bi orgute destek bankaya para yatirmakla olmaz.direk verirsin parayi iz birakmazsin.bankaya tatirilan parayi geri cekip karpayinida alabilirsin ikusi cok farkli seyler yani.asil amac ne onu cozemedi henuz.

 13. sucsuz oldugunun ispatini istemek ortacag kafasidir.normalde iddia eden ispatla yukumludur.ben 2015 de 2000 lira yatrdim ama net tarihi hatirlamiyorum.devlet bu bankaya el koydu devletbankasi deyip para yatiranda olabilir.bankaya para yatirani cezalandirmak nasil bir kafa yapisidir.fasizimden farki nedir bu kafanin.Allahtan korkusu olmamak cehennemi azabini hafife almaktir bu. vel hasil kendine musluman diyenler imtihani kaybetmis kul hakkina girtlaklarina kadar batmislqrdir. hukuktan ayrilmanin sonu bu keyfi duzendir.neymis efendim sucsuzlugunu ispat etmis.su tarih masum su tarihte islem yaptiysan teroristsinmis.bankayi acanlar 15 temmuza kadar yasatanlar hesaplarini incelemeyenler kimdir sayin editor. 3tane bakanin onayiyla acilan onlarca burokratin imzasindan gecen ve anayawal hqkvolan sendikaya deginmiyorum bile

 14. Sayın editör ne kadarlik meblağlar önemli burda.bir bilgi verin küçük meblağ veya bes hesabı veya havale nasıl ayrılacak bunlar.örneğin sendikanın yanında düşük meblag bes hesabı olmasi degerlendirilecekmi.veya belli miktarı baz alınacak.bilgi verirseniz sevinirim.bu arada yayınlandığını haber TV de çıktı.kaynak sağlam demekki tebrik ediyoruz sizi

  • Kaynak sağlam o konuda bazı arkadaşlar eleştiriyor ancak biz bilmediğimiz bir bilgiyi paylaşmayız. Diğer kamudan haber siteleri ile karıştırmayınız. Gelelim meblağ konusuna. Eğer siz banka batmasın, devlet el koymasın diye o dönemlerde 50 lira da yatırdıysanız aynı 50 bin lira yatırdıysanız aynı. Demek istediğimiz bu.

   • Ama niyet nasıl ispatlanacak sayın editör.örneğin ben müdürün ısrarıyla bireysel emeklilik açtım haziran 28 2014.bir ay 50 tl yatirdim eş dost uyardi sonra dondurdum hesabi.bidadaha para yatirmadim.benim niyetim belli yoksa hesabı dondurmaz devam ederdim ama şimdi bu incelenirken benim niyetimmi okunacak yoksa 50 lira yardimmi yapmış denilecek.şimdi size soruyorum hangisi önemli.birde istifa edilmiş sendika var.ne olacak halim diye düşünüp duruyorum.sayın editör bence bu iş insanların kendini savunmasıyla olur yoksa tek kriter yok para yatırma zamanı gibi şeylerle yine birileri mağdur olur.sizden ricamiz bu talepleri iletin.eğer yüklü miktar para varsa bylok varsa ihraç edilsin gerisi işine ekmeğine dönsün

 15. Ben bu habere güvenmiyorum.yatirim mi destek mi bu ayrımı yapmak imkansız. Haberinizin kaynağı nedir çok merak ediyorum.

   • Haberin kaynağını sorgulamıyorum ancak dünkü tek kriterden ihrqcla ilgili haberde çağrı 3 şubat 2015 dediniz şimdi aralik dediniz bende ondan sordum

 16. Sayın editör 28 haziran 2014 okula gelen banka yetkilileri ve müdür ısrarıyla bireysel emeklilik hesabı açtım 50 TL yatırdıktan sonra ailem ve çevrenin uyarısıyla hesabı dondurdum.bidahada kullanmadım. bu tarihten hangisi önemli.üstüne istifa edilmiş sendika.ne olacak halimiz

 17. Simdi bu tarihlerden hangisi baz alınıyor talimat tmsf 3 subat 2015 te verildi deniyor yani öyleymiş.#
  Burda önemli olan hangi tarih
  Birde bu tarihlerde para yatırmış olan destek amaçlı değil yatırım amaçlı olurda nasıl olur süreç

   • Sizin.aldığınız bilgiler doğrultusunda kriter olan tarih 3 şubat 2015 mi çağrı bu tarihte yapılmış denmişti sanki

    • 3 Şubat tarihinde ve takip eden zamanlarda devleti protesto edenler zaten direkt ihraç. Şu anda soruşturma sürecinde 1 Aralık sonrası inceleniyor. Eğer FETÖ den gelen çağrıya uyup destek verildiyse bunlarda ihraç.

   • Ben bülent Ecevit ün. 675khk ile ihraç edildim. Sebebi belirtilmedi fakat tahminimce yatırım amaçlı olarak fiziki altın alım günü olan 30.01.2015 de Bankasya da açtırdığım 7800tl lik fiziki altını teslim ederek açtırmam ve 14.12.2017 tarihinde bozdurarak hesabı 15.12.2015 de kapatmamdan kaynaklandığını düşünmekteyim. Fiziki altın hesabında para çekileceği gün vadesiz hesap açılışı görünmekteymiş yani TMSF bin kontrolünde olduğu Aralık 2015. Destek amaçlı olmadığı ilgili talimat tarihlerinden sonra olmamasından; çekme tarihininin de 29.06.2015 den 5ay sonra olması talimatla hareket etmediğimizi göstermektedir. Aynı şekilde heylül 2014-2015 tarihlerinde fiziki altın yatıran başka bir kişi açığa alınıp görevine iade edilmiştir, ama bizim rektör tarihlere hiç dikkat etmedi. Ayrıca destek amaçlı olsa 2014-2016 yıllarında başka bankadaki vadesiz yatırım hesabındaki 70.000tl yi de bank asyay yatırırdı. Bu tarz mağduriyetler biran önce giderilmelidir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM