Beşinci sınıfların müfredatı için yurt dışından İngilizce öğretmeni getirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı etkili ve kalıcı yabancı dil öğretiminin sağlanması için yurt dışından öğretmen getirecek. MEB yabancı dil konusunda başarılı özel okulların müfredatını inceleyecek.

Beşinci sınıfların müfredatı için yurt dışından İngilizce öğretmeni getirilecek

Beşinci sınıfların müfredatı için yurt dışından İngilizce öğretmeni getirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından üzerinde çalışılan uygulamada beşinci sınıfların müfredatı ve yapısı tamamen değişecek. Bu konuda gerekli açıklamalar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından ve Müsteşar Yusuf Tekin tarafından birkaç kez dile getirilmiş hatta Başbakan Binali Yıldırım’da bu konu ile ilgili değişikliğe değinmişti. Kamu haber sitelerinde beşinci sınıfların müfredatları konusunda yer alan bilgilere bir yenisi daha eklendi. Sabah’ın haberine göre MEB bu konuda yurt dışından ingilizce öğretmeni getirmeyi planlıyor

İNGİLİZCE VE TÜRKÇE AĞIRLIKLI

Beşinci sınıfların ders saatinin 35 saat olması hala netleşmedi. Müsteşar Yusuf Tekin tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada 5.sınıf dersleri arasında 20 saat İngilizce 10 saat Türkçe dersinin olacağı belirtilmiş, İngilizce ve Türkçe ağırlıklı olacak 5.sınıf müfredatında birer saat müzik ve görsel sanatlar dersinin de yer almasının mümkün olacağı vurgulanmıştı. Sabah’ın haberine göre 5.sınıf dersleri içerisinde 23 saat İngilizce 6 saat Türkçe olacak ve diğer derslerle ders saati 35’e çıkarılacak.

YURT DIŞINDAN ÖĞRETMEN

MEB tarafından getirilecek yeni sistemin amacı Türkiye’de yabancı dile hakim öğrenciler mezun etmek. Yabancı dili hem okuma hem yazma konularında öğrencilere kalıcı olarak öğretmenin amaçlandığı yeni müfredat için diğer çalışma ise öğretmenler üzerinde. Milli Eğitim Bakanlığı yabancı dil konusunda başarılı Türkiye’de faaliyet gösteren özel okulların programlarını ve uygulamalarını inceleyecek. Özel okullarda verilen yabancı dil eğitimin devlet okullarında verilen eğitimden daha iyi olduğu kanaatine varan MEB, özel okulların yurt dışından öğretmen getirme uygulamasını kendisi de yapmayı planlıyor.

İSMET YILMAZ: ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise geçtiğimiz günlerde yabancı dil konusunda yaptığı açıklamada yurt dışından öğretmen getirilmesi üzerinde çalışıldığını açıklamıştı. Bakan Yılmaz, yabancı dil konusunda başarılı okulları incelediklerini vurgulamış, bu okulların başarısında yurt dışından getirdikleri öğretmenlerin katkısının olduğunu vurgulamıştı. İsmet Yılmaz, yurt dışından öğretmen getirme konusunda gerekli çalışmaların yapılacağını, yurt dışından yabancı dil dersi için öğretmen getirme çalışmasının Turgut Özal döneminde de gündeme geldiğini hatırlattı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM