Bitişik eğik el yazısı kaldırıldı! MEB’den açıklama geldi seneye el yazısı yok

MEB açıkladı, 2017-2018 eğitim öğretim yılında bitişik eğik el yazısı kaldırılacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapılan açıklamaya göre eğik el yazısı uygulamasından vazgeçildi.

Bitişik eğik el yazısı kaldırıldı! MEB’den açıklama geldi seneye el yazısı yok

Bitişik eğik el yazısı kaldırıldı! MEB’den açıklama geldi seneye el yazısı yok

Milli Eğitim Bakanlığı twitter hesabından yapılan açıklamaya göre 2017-2018 eğitim öğretim yılında bitişik eğik el yazısı uygulanmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasına yer verildi. Bakan İsmet Yılmaz öğrencilerin yazma eğitiminde yer alan bitişik eğik el yazısı uygulamasının 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmayacağını açıkladı.

BİTİŞİK EĞİK EL YAZISI KALDIRILDI

İlk günden itibaren MEB personel camiasında, öğrenciler arasında ve veliler için büyük tartışma konusu olan bitişik eğik el yazısı uygulaması kaldırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son araştırma sonucunun beklendiği yetkililer tarafından geçtiğimiz haftalarda dile getirilmiş, gelen sonuçlara göre bitişik eğik yazının kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verileceğine değinilmişti.

Yapılan değişiklikle birlikte 2005 yılında geçilen bitişik eğik el yazısı uygulaması 12 yıl sonra sona ermiş oldu. Her Milli Eğitim Bakanı tarafından uygundur, sorun yok, kaldırılmayacak denilen bitişik eğik yazı uygulamasından yıllar sonra vazgeçildi. İlkokuldan lise öğrencilerine kadar bitişik eğik el yazısı kullanımının zorunlu olması sona erdi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bitişik eğik el yazısının kaldırıldığı yönündeki açıklama;

El yazısı

Bitişik eğik el yazısının kaldırılması ile birlikte yeniden dik temel harfler kullanılacak.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

17 yorum

 1. Harika haber seneye olum okula başlıcaktı kara kara düşğnüyoduk doru yolu bulmuşlar meb e teşşekkürlerrrr

 2. Önce bir hata yapıp okunamayan bir yazısıyı çocuklara öğrettiler. Yıllar sonra pardon olmadı dediler. Arada deney kobayı olan çocuklara olan oldu.

 3. Babası doğu görevini bitirir dogu görevi affı gelir.Oğlu 1.sinifa geçer el yazısı öğrenir ertesi sene el yazısı kalkar:)) bu memlekette sagam bir sistemle iş yurumeyecek her şey şans talihlemi yureyecek işi bilmeyen işin başına getirmeyelimmm.

 4. Yıllardır çocuklarımız ve öğretmenler boş yere zorlandılar.Bir yanlıştan dönmek için 12 senenin geçmesi mi gerekiyordu…çok geç.Düzeltmek için çok geç kalındığını düşünüyorum…
  Ço

 5. Öğretimde bitişik eğik el yazısı uygulaması, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde başlatılmıştı. Ancak el yazısı ile okuma yazma öğrenen çocukların çok zorlandığı, çocukların yazıyı öğrenme sürecinde “başarısızlık duygusuna” kapıldıkları yönünde sisteme çok sayıda pedagojik yorum getirilmişti. Veliler de konuyu sık sık Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gündeme getirerek, el yazısı uygulamasının kaldırılmasını, eskiden olduğu gibi kitap harflerinin kullanılması talebinde bulunmuştu. Sonunda olması gereken oldu. öğretmenlerin ve velilerin dediği oldu.

 6. Çok isabetli bir karar çıkmış. Yıllardır eleştirdiğini bitişik eğik el yazısı sonunda kalktı. 12 senedir devam eden bu uygulama ne getirdi? Çok düşünmeye gerek yok. Olunamayan hatta kendi yazısını bile okuyamayan bir nesil ortaya çıktı. Dayatma ile hiç bir şey olmaz.

 7. Çokta iyi olmuş o yazı ne işe yarıyordu ki sonunda akılları başlarına gelmiş şükür.

  • Çok şükür sonunda doğruya ulaşıldı. Öğretimde bitişik eğik el yazısı uygulaması, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde başlatılmıştı. Ancak el yazısı ile okuma yazma öğrenen çocukların çok zorlandığı, çocukların yazıyı öğrenme sürecinde “başarısızlık duygusuna” kapıldıkları yönünde sisteme çok sayıda pedagojik yorum getirilmişti. Veliler de konuyu sık sık Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde gündeme getirerek, el yazısı uygulamasının kaldırılmasını, eskiden olduğu gibi kitap harflerinin kullanılması talebinde bulunmuştu.

 8. 15 yilda meb neredeydi ne hale geldi…Simdi bu soze yine ne derler.Insaat mantığıyla su kadar derslik,su kadar okul…vs Hani ne oldu tabletler ulkemize cag atlatacakti..Dunya dusunen,sorgulayan.arastiran,ureten,eleştiren birey yetistirirken biz hala ayni yerde sayiyoruz…

  • On beş yıl önce MEB şimdikinden daha iyi bir yerlerdeydi. O yıllarda matematik ve fende Afrika standartlarında değildik. O yılların bir ilkokul mezunu şimdiki lise mezunlarından daha iyi bir seviyedeydi.

 9. Açıyoruz kapatıyoruz.biz bunu hep yapıyoruz aç kapa aç kapa artema.Biz bunu yüzlerce kez yapabiliriz.Yaz biz yaz boz yaz biz.. ….bitmez bu..

 10. eğitim yab boz tahtasına döndü.amaç sadece yazı şekli olacağını düşünmüyorum. kim bilir altında neler gizli.sorun yazıda değil sorun yönetim biçiminde.

  • Babası doğu görevini bitirir dogu görevi affı gelir.Oğlu 1.sinifa geçer el yazısı öğrenir ertesi sene el yazısı kalkar:)) bu memlekette sagam bir sistemle iş yurumeyecek her şey şans talihlemi yureyecek işi bilmeyen işin başına getirmeyelimmm.

 11. Hiç iyi olmadı. Çocuk oyuncağı mı bu ? Kaldır getir kaldır getir ! Deneme tahtası oldu eğitim !

   • onu fetö yaptı bunu ergenekon yaptı şunu pkk yaptı, bunu deaş yaptı. o zaman ülkeyi yönetenler nerede. kılavuzu senin gibileri olursa vay bu ülkenin haline.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM