Bunlar Nasıl Öğretmen, Bir Taciz Olayıda Bursa’da Yaşandı

Bunlar Nasıl Öğretmen, Bir Taciz Olayıda Bursa’da Yaşandı Bu sefer taciz olayı Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaşandı. Osmangazi ilçesinde bulunan Hocailyas Ortaokulu taciz olayı ile gündeme geldi. Okulda çalışan Sosyal Bilgiler Öğretmeni M.G.’nin öğrencilere internet üzerinden yolladığı fotoğraf ve mesajlar ile öğrencilerini taciz ettiği anlaşıldı. Olayın iç yüzü bir velinin 8. sınıfta okuyan çocuğunun telefonunda tesadüfen gördüğü fotoğraf ve mesajlar ile ortaya çıktı. Aynı durum diğer […]

Bunlar Nasıl Öğretmen, Bir Taciz Olayıda Bursa’da Yaşandı

Bunlar Nasıl Öğretmen, Bir Taciz Olayıda Bursa’da Yaşandı

Bu sefer taciz olayı Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yaşandı. Osmangazi ilçesinde bulunan Hocailyas Ortaokulu taciz olayı ile gündeme geldi. Okulda çalışan Sosyal Bilgiler Öğretmeni M.G.’nin öğrencilere internet üzerinden yolladığı fotoğraf ve mesajlar ile öğrencilerini taciz ettiği anlaşıldı.

Olayın iç yüzü bir velinin 8. sınıfta okuyan çocuğunun telefonunda tesadüfen gördüğü fotoğraf ve mesajlar ile ortaya çıktı. Aynı durum diğer öğrenci velilerinin de dikkatini çekince şikayetler yağmaya başladı. Bu şikayetlerden sonra okul idaresi öğrencilerle rehberlik öğretmeninin konuşmasına karar verdi. Okul idaresi görüşmelerden ve şikayetlerden sonra öğrencilere cinsel içerikli mesajlar yollayan Eğitim Bir-Sen üyesi M.G.’yi mesajlar, fotoğraflar ile birlikte Cumhuriyet Savcılığına ve Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet etti.

Öğretmen Güzellik Yarışması Düzenlemiş

Velilerin İfadeleri

5. sınıfta okuyan öğrencinin velisi H.K ; “Öğretmenin öğrencilerle çok yakından ilgilendiğini biliyorduk. Sınıfta düzenlediği güzellik yarışmasında 1. seçilen bir öğrenciye “Ben senin yaşında olsam kesin seni kaçırırdım” gibi bir ifade kullanmış.  Bu öğretmenin bir daha okula dönmesini istemiyorum” ifaderlerini kullandı.

Durumu bilen Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen hakkında idari soruşturma başlattı. Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü de olayın soruşturulmaya başlandığını belirtti. Öğretmen hakkında yapılan soruşturmanın tamamlanmasının akabinde, öğretmen hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunun ardından gözaltına alınan öğretmen Sosyal Bilgiler Öğretmeni M.G., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, öğretmen M.G., denetimli serbestliğe tabi tutuldu.

Sendikalar Tepkili

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Bilgiler Öğretmeni M.G’nin görevden uzaklaştırıldığını, açığa alındığını belirtti. taciz olayı Bursa’daki eğitim sendikalarının da tepkilerine neden oldu. Türk Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu ile Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Özkan Rona olayın bir an önce açığa çıkarılmasını, gerekli soruşturmadan sonra gerekli yaptırımın uygulanması gerektiğini belirtti.

Haber içeriği OdaTv’den alınmıştır. Sendika ismi haberde geçtiğinden içerikte yer almıştır. Aklımıza geçtiğimiz günlerde yaşanan taciz olayları geldi.

Üç Taciz Olayı, Üç Öğretmen ve Aynı Sendika

Olay 1: Cansel Buse K. Olayı:

Kayseri’de yaşadığımız vahim olayda lise öğrencisi Cansel Buse K. intihar etmiş, intihara sebep olan ve öğrenciyi taciz ettiği söylenen matematik öğretmeni Bayram Ö.’nün Eğitim Bir-Sen üyesi olduğu ortaya çıkmış,  Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi öğretmenin Eğitim Bir-Sen ve bir başka sendika olmak üzere iki sendikaya üyeliğinin bulunduğunu söylemişti. Selvi’nin kastettiği sendika olan Aktif Eğitimciler Sendikası ise öğretmenin asla kendi sendikalarına üye olmadığını tam tersine Eğitim Bir-Sen üyesi olduğunu belirtmişti.

Olay 2: Karaman’da Erkek Öğrencilere Tecavüz Olayı:

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bu vahim olayda ise Sınıf Öğretmeni erkek öğrencilere tecavüz ve tacizde bulunduğu gerekçesi ile tutuklanmıştı. Bu olayda da öğretmenin Eğitim Bir-Sen üyesi olduğu anlaşılmış ve Karaman Eğitim Bir-Sen şube başkanlığı bunu doğrulayarak öğretmenin ihraç edilmesi için gerekli işlemin başlatıldığını belirtmişti.
Kişilerin yaptıkları hataların kurumları, sendikaları tabiiki suçlaması yanlıştır. Ancak bu olaylarda nasıl “öğretmen” itibarına gölge düşüyorsa, ilgili öğretmenlerin de haber içeriklerinde Eğitim Bir-Sen ile anılması doğaldır. Bu konuda ilgili sendikanın ne yapacağı bilinmez ancak sendika üyelerini zorda bırakan bu olaylardan Eğitim Bir-Sen’in nasıl yol izleyeceğini göreceğiz.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Osmangazi ilçesi Hocailyas Ortaokulunda çalışan Sosyal Bilgiler Öğretmeni M.G.’nin öğrencilere internet üzerinden yolladığı fotoğraf ve mesajlar ile öğrencilerini taciz ettiği yönündeki haberlerle ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve tüm yetkilileri görevini yapmaya davet ediyoruz.
    Aktif Eğitimciler Sendikası
    Bursa Şubesi Başkanı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM