Cemaat Okulları Maarif Vakfı İle MEB’e Bağlanacak

Cemaatin yurt dışındaki okullarının Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlanması için Maarif Vakfı kurulacak.

Cemaat Okulları Maarif Vakfı İle  MEB’e Bağlanacak

Cemaat Okulları Maarif Vakfı İle MEB’e Bağlanacak

Hükümet tarafından hazırlanan eğitim düzenlemesi paketinde cemaate yönelik hamleler devam ediyor. Cemaatin yurt dışındaki okullarının Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlanması için Maarif Vakfı kurulacak. Maarif Vakfı aracılığı ile cemaatin yurt dışı okulları yönetilecek.

Hükümet tarafından hazırlanan reform paketinde dikkat çeken değişiklikler arasında eğitimle ilgili 3 önemli değişiklik göze çarpıyor. Reform paketinin çok kısa süre içerisinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor.

Paket içeriğinde;

MAARİF VAKFI KURULACAK

Maarif Vakfı kurulduktan sonra yurt dışındaki cemaat okulları Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlanacak. Kurulacak olan Maarif Vakfı okulların bulunduğu ülkelerin durumlarına göre alt vakıflar ya da şirketler oluşturabilecek. Maarif Vakfı okulların bulunduğu ülkelerdeki diğer vakıflarla, şirketlerle işbirliği yapabilecek

CEMAAT OKULLARINA ATANAMAYAN ÖĞRETMEN GÖNDERİLECEK

Cemaat okullarının yer aldığı ülkelere gönderilmesi planlanan öğretmenler devlet memuru olmayacak. Seçilecek öğretmenler atanamayan öğretmenler arasından belirlenecek. Belirlenen öğretmen adayları arasından başarılı adaylar görevlendirilecek. Görevlendirilecek öğretmenlere, o ülkelerin ekonomik kriterlerine, ülkelerin şartlarına göre maaş verilecek. Maarif Vakfı’nın yönetiminde görev yapacak kişilere devlet tarafından diplomatik pasaport verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan çalışmanın sonucuna göre yurtdışında 12 bin 824 öğrenci bulunuyor. 12 bin 824 öğrencinin yüzde 47’si kız, yüzde 53’ü erkek.

LİSELERE AKADEMİK PROFESÖR

Bilim, sanat, spor liseleri gibi okullarda görevlendirilecek müdür kriterlerine bir yenisi daha geliyor. Okul müdürü olarak profesörler görevlendirilecek. Okullara müdür olarak görevlendirilen profesörlerin kadroları çalıştıkları üniversitelerde kalacak. Profesörler maaşlarını üniversiten alacaklar, ayrıca profesörlere okul müdürlüğünden dolayı ek bir ücret ödenmeyecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Profesör müdürlerle ilgili söylediğiniz şey şu an taslak bile değil,kesinleşmemiş ve yalnızca ortaya atılmış bir söylem. Neden insanların kafasını karıştırıyorsunuz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM