Ceyhun İrgil sözleşmeli öğretmen mülakatlarını TBMM’ye taşıdı

MEB personel camiasının çok yakından takip ettiği CHP Milletvekili İrgil sözleşmeli öğretmen mülakatları hakkında Danıştay tarafından verilen kararı TBMM’ye taşıdı.

Ceyhun İrgil sözleşmeli öğretmen mülakatlarını TBMM’ye taşıdı

Ceyhun İrgil sözleşmeli öğretmen mülakatlarını TBMM’ye taşıdı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması için soru önergesi veren CHP Milletvekili Ceyhun İrgil, Danıştay tarafından geçtiğimiz gün verilen kararı Meclis gündemine taşıdı. Sözleşmeli öğretmen ataması yönetmeliğinde yer alan komisyonlarının oluşumuna ilişkin hüküm hakkında Danıştay yürütmenin durdurulması kararı vermiş bu karar sözleşmeli öğretmen atamalarında sözlü mülakatın iptal edilmesi için öğretmen adaylarında bir umut olarak görülmüştü.

CEYHUN İRGİL MECLİSE TAŞIDI

CHP Milletvekili İrgil tarafından verilen soru önergesinde sözleşmeli öğretmen atama takvimi kapsamında öğretmen adaylarının sözlü mülakatlarının 24 Nisan 2017 tarihinde başladığı ve 13 Mayıs 2017 tarihinde sona erdiği hatırlatıldı. 19 Temmuz 2017 tarihinde sözlü mülakat sonuçlarına göre tercih yapan adayların atama sonuçları açıklanmış, MEB, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından sonradan yapılan açıklamada ise ataması gerçekleşen öğretmenlerin 28 Temmuz 2017 tarihine kadar atandıkları yere giderek ataması yapılan öğretmenlerden istenen belgelerin teslim edilmesi istenmişti. 20 bin sözleşmeli öğretmenin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ise 11 Ağustos 2017 tarihine kadar Valilikler tarafından sonuçlandırılacak ve öğretmenlerin göreve başlamaları sağlanacak.

Ceyhun İrgil Yazılı Soru Önergesi

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil tarafından 09.06.2017 tarihinde de sözleşmeli öğretmen alım mülakatlarına ilişkin yazılı soru önergesi verilmiş, ekranda görüldüğü gibi bu önergenin de işlemde olduğunu görmekteyiz. CHP Milletvekili Danıştay kararı ile ilgili olarak da verdiği önergede şu ifadeleri kullandı;

“Kararın alındığı tarihten sonra komisyonların kurularak sözlü sınav yapılması hukuka aykırılık teşkil etmiyor mu? Bakanlık söz konusu mahkeme kararını uygulamayı düşünüyor mu? Mülakat komisyonlarının verdiği düşük puanlar nedeniyle atanamamış olan mağdur öğretmenlerle ilgili bakanlığın bir değerlendirmesi olacak mıdır? Sözleşmeli öğretmen atamasında da birçok adayın hakkı yendi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM