Charles Darwin’in Evrim Teorisi yeni müfredatta yok, Big Bang var

Hayatın Başlangıcı ve Evrim ünitesi yayımlanan öğretim programları taslaklarında yok. MEB tarafından hazırlanan yeni müfredatta Evrim Teorisi konusuna yer verilmedi.

Charles Darwin’in Evrim Teorisi yeni müfredatta yok, Big Bang var

Charles Darwin’in Evrim Teorisi yeni müfredatta yok, Big Bang var

“Hayatın Başlangıcı ve Evrim” ünitesi Lise 4.sınıf öğrencilerinin müfredatında yer almaktayken yeni müfredat taslaklarına konmadı. MEB tarafından dün yayımlanan ve bir ay süre ile askıda kalacak olan ilkokul, ortaokul ve lise eğitim müfredatı taslak programlarından Darwin ve Evrim teorisinin çıkartıldığı görüldü. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a bu konu sorulduğunda ise Yılmaz programların taslak olduğunu üzerilerinde düzenlemelerin yapılacağını, bu yüzden paydaşlardan görüş aldıklarını belirtti.

EVRİM KALKTI, BİG BANG DURUYOR

Lise müfredatında yer alan Evrim Teorisi taslak programlarda yer almadı. MEB eğer paydaşlardan gelecek yorumları, fikirleri değerlendirir olumlu karar verirse  Darwin’in Evrim Teorisi tekrar müfredattaki yerini alır. Ancak bakanlık bu konuda düzenleme yapıp Evrim Teorisi konusunu eklemezse müfredattan tamamen kalkmış olacak. Lise müfredatında yer alan Büyük Patlama teorisi ise müfredat taslaklarında duruyor. Big Bang-Büyük Patlama teorisi lise Fizik müfredatında taslak programlarda yer aldı.

YILMAZ: DEĞERLENDİRECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise Big Bang-Büyük Patlama teorisi ve Darwin’in Evrim Teorisi konularında açıklama yaptı. Yılmaz yeni müfredat taslaklarının herkes tarafından incelenmesini, fikrilerini, görüşlerini belirtmesi gerektiğini açıkladı. Yılmaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Taslağı inceleyin, herkes kendi görüşünü söylesin. Ondan sonra ortaya bir metin çıkacaktır. İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. İlim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz. Diğeri de ilim midir, varsayım mıdır, kuramsal mıdır? Ayrı bir tartışma gerektiriyor”

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Teknoloji Tasarim öğretmeni iken ben öğrencilerime bing bang (büyük patlama) teorisini zaten hep anlatıyordum.Maalesef sorgusuz ihrac edildim (672 Khk kararı ile 1Eylülde )2yil önce istifa ettiğim sendika yüzünden.Darwin teorisini de hiç anlatmadim zaten.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM