Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eğitime Pergel Modeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eğitime Pergel Modeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Eğitim Zirvesi’nde konuştu. Erdoğan “Yeni Türkiye’yi inşa etmek için özgüveni yüksek, potansiyelinin farkında bir nesil yetiştirmek zorundayız. Pergelin bir ayağını değerlerlerimize sabit kılacak, diğer ayağıyla tüm dünyayı dolaşacak şekilde ele almalıyız. Bunları süratle hayata geçirip, yeni ufuklara yol almalıyız. Parçalanmış karaterlerle değil, yerinin yurdunun farkında […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eğitime Pergel Modeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Eğitime Pergel Modeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Eğitim Zirvesi’nde konuştu. Erdoğan “Yeni Türkiye’yi inşa etmek için özgüveni yüksek, potansiyelinin farkında bir nesil yetiştirmek zorundayız. Pergelin bir ayağını değerlerlerimize sabit kılacak, diğer ayağıyla tüm dünyayı dolaşacak şekilde ele almalıyız. Bunları süratle hayata geçirip, yeni ufuklara yol almalıyız. Parçalanmış karaterlerle değil, yerinin yurdunun farkında yeni nesiller yetiştirmeliyiz” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Erdoğan: Pergelin bir ayağı değerlerlerimize sabit, diğer ayağı tüm dünyayı dolaşacak.

Teknolojik gelişmeler her alanı etkiliyor. Bu değişim baskısının en fazla hissedildiği alanlardan birisi de eğitim. Bizim bunun önünde durma gibi durumumuz olamaz. Bizim değişimi yönlendirmek gibi bir mesuliyetimizin olduğuna inanıyorum.

Kendi değerleriyle, kültürüyle barışık bir değişim sürecini idare etmek durumundayız. Bu aynı zamanda okulların, üniversitelerin, STK’ların da görevidir. Devlet yeni eğitim modellerini ve teknolojiyi çocuklarımıza sunmak zorundadır. Çocuklarımızın kendilerine, ailelelerine yabancılaşmalarına da mani olmamız gerekiyor.

EĞİTİM SİSTEMİ TEK TİPTEN ÇIKTI

Erdoğan, 13 yılda eğitim sistemini tek tipçi tahakkümden kurtarmak için çalıştıklarını belirtti ve ekledi Göreve geldiğimizde milli bütçemizin birinci sırasında savunma vardı, biz eğitimi çıkardık. Birinci sıraya öğretmeni çıkardık. Bu direnç Haluk modelinde nesil yetiştirmeyi maharet sanan o dayatmacı azınlıktan geldi. Yılmadık ve çok önemli başarılara imza attık. Fatih Projesi’yle sınıflarımızı birer bilişim sınıfına dönüştü. Hiç şüphesiz Türkiye eğitimde de 13 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak bir yerde.

YENİ TÜRKİYE, YENİ EĞİTİM SİSTEMİ

Yeni Türkiye‘yi inşa etmek için özgüveni yüksek, potansiyelinin farkında bir nesil yetiştirmek zorundayız. Pergelin bir ayağını değerlerlerimize sabit kılacak, diğer ayağıyla tüm dünyayı dolaşacak şekilde ele almalıyız. Bunları süratle hayata geçirip, yeni ufuklara yol almalıyız. Parçalanmış karaterlerle değil, yerinin yurdunun farkında yeni nesiller yetiştirmeliyiz.

İnsanı, eşrefi mahlukat olarak gören, bir eğitim müfredatı üzerinde daha fazla durmalıyız. Çocuklarımızın yaratılıştan sahip oldukları özelliklerin ele alınması gerekiyor. En büyük sorunumuzun bedenen sınıfta, ancak zihnen ve ruhen başka yerlerde çocuklar olduğunu görüyoruz.

Eğitim öğretim sistemimizin hedefi sadece kariyer yapma, ya da sınav geçmek yerine aklı selim, zevki selim bir nesil yetiştirmek olmalıdır. Türkiye böyle bir sistemi inşa edebilecek bir kaynağa sahiptir. Artık ertelenemez bir noktaya gelen bu ihtiyacın tüm toplum kesimleri tarafından sahiplenilmesi gerekiyor.

Önümüzdeki 2 gün boyunca yeni eğitim trentlerinin masaya yatırılacağı bir zemin olacağına inanıyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM