Ders Saatleri Azalacak, Norm Fazlası Öğretmen Sayısı Artacak!

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, okulların müfredat analizlerinin okulların bağlı olduğu ilgili genel müdürlükler aracılığı ile yapıldığını belirtti.

Ders Saatleri Azalacak, Norm Fazlası Öğretmen Sayısı Artacak!

Ders Saatleri Azalacak, Norm Fazlası Öğretmen Sayısı Artacak!

Eğitim haber sitelerinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in açıklamalarını görmüşsünüzdür. Hatta bazı siteler olayı öyle bir abarttılar ki “Eğitimde Devrim, Eğitimde Dev Güncelleme” gibi manşetler atıldı. Lakin hiç konunun özü sorgulanmadı.

Yusuf Tekin yaptığı açıklamada ders saatlerinin azaltılacağına değindi. Peki ders saatleri azaltıldığında ortaya çıkacak en büyük sorun ne olacak?

NORM FAZLASI ÖĞRETMEN ARTACAK

Ders saatlerinin azalması ile birlikte norm fazlası öğretmen sayısı artacak. Bahsedilen düzenleme yapılırsa norm fazlası öğretmen sayısının artmasını engellemenin yolu çok zor.

Norm hesaplamalarında yeri geliyor 1 ders saatinin katkısı ile norm açılıyor, 1 ders saatinin olmaması nedeni ile norm kapatılıyor. 1 saat çok önem arz ediyor.

Tekin’in açıklamasını aktaralım. Tekin; “Bir tanesi, haftalık ders saatlerinin çok fazla olduğunu hepimiz eleştiriyoruz. İkincisi ders sayısı itibarıyla bir yığılma var. Üçüncüsü de derslerin içerikleri çok ağır. Dolayısıyla çocuklarımıza elinde çok hacimli ders kitapları vermek durumundayız. Bu üç eleştiriyi ortadan kaldıracak yeni bir müfredat süreci ortaya çıkacak. Çalıştaylar neticesinde ortaya çıkacak tablo Sayın Bakanımıza arz edilecek ve talimatları doğrultusunda gerekli adımları atacağız.” açıklamasını yaptı.

Sayın Müsteşarın ders içeriğinin ağır olması ve bu ağırlığı hafifletme çalışmalarına destek veriyoruz. Ancak bu hafifletme çalışmalarında ders sayısı azaltılarak öğretmenler norm fazlası olacaklarsa buna bir önlem almalılar ve düzenleme buna göre yapılmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, okulların müfredat analizlerinin okulların bağlı olduğu ilgili genel müdürlükler aracılığı ile yapıldığını belirtti. Tekin, analiz çalışmalarından sonra müfredatta yapılacak düzenleme ve yenileme süreci ile ilgili çalıştay yapacaklarını belirtti. Bu çalıştaylar neticesinde alınan kararlar ve görüşer Talim ve Terbiye Kurulu´nun onayına sunularak yürürlüğe konulacak vurgusu yaptı.

4+4+4 SİSTEMİ DEĞİŞECEK Mİ?

Yusuf Tekin, 4+4+4 Sisteminin uygulamasına devam edileceğini, 4+4+4’ün değişmeyeceğini, bunun yerine 5+3+4 ya da başka bir sistemin gelmeyeceğini sözlerine ekledi.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM