DOLAR 5,7429
EURO 6,3209
ALTIN 280,0
BIST 100.237
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

Eğitim Bir-Sen yazılı sınavı değil müdür inhasını mı savunuyor?

Müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde müdür inhasının yapılamaması ve dün İKGM tarafından müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirmelerinin yazılı sınava göre yapılacak açıklaması EBS yöneticileri tarafından gündeme getirildi.

Eğitim Bir-Sen yazılı sınavı değil müdür inhasını mı savunuyor?
15.07.2016
A+
A-

Eğitim Bir-Sen yazılı sınavı değil müdür inhasını mı savunuyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirmeleri için yapılan yazılı sınav konularına yönelik yürütmenin durdurulması kararından sonra oluşan sıkıntı dün İKGM duyurusu ve Müsteşar Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklama ile netliğe kavuşturuldu.

ATAMALAR AĞUSTOS SONUNDA

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı atama takvimi 11 Ağustos tarihinde yönetici normlarının belirlenmesi ile başlayacak ve 9 Eylül tarihine kadar müdür baş yardımcısı/müdür yardımcısı atama sonuçlarının açıklanması ile sona erecek.

ŞUBE BAŞKANINDAN ELEŞTİRİ

Eğitim Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz sosyal medya hesabından müdür yardımcılığı görevlendirmelerinde yazılı sınav puanı kriterinin kullanılması ile ilgili değerlendirme açıklaması yayımladı. Yavuz yapmış olduğu açıklamada MEB’i eleştirdi. Yavuz, MEB’in aldığı bu kararla bir taraftan yaparken diğer taraftan yıktığını vurguladı.

SINAVA GİREMEDİLER MAĞDUR OLDULAR

Yavuz’un açıklamasında 4 yıl önce sınavla müdür yardımcısı olarak atanan idarecilerin müdür yardımcılığı yazılı sınavına alınmadığı hususu dikkat çekti. 4 yıllık görev süresi dolan ancak müdür inhası ile görev süresi uzatılamayacak olan müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının yazılı sınava alınmayarak mağdur edildiklerini savundu.

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRME YÖNETMELİĞİ NE DİYOR?

Eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınav başvuru kılavuzu incelendiği zaman eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı yazılı sınavına başvurma şartı olarak ;

Yazılı sınava, müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile başvurunun son günü itibariyle Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’ in 5 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilirler.

Denilmektedir. Yani Talat Yavuz’un ifadelerinde kullandığı dört yıl önce yazılı sınavla atanan müdür yardımcılarının sınava alınmadıkları ve mağdur edildikleri yorumu yanlıştır. Görüldüğü üzere görev süreleri değerlendirildiğinde 4 yıllık süresi doluyorsa zaten yazılı sınava girebiliyordu.

DÖRT YILLIK SÜRE ÇOK KISA

Talat Yavuz, müdür yardımcılığı tercihlerinde dört yıllık süresi dolan ve şu anda görevde olanların kontenjanlarının boş gösterilmemesi gerektiğini savunurken, müdür yardımcısı atamasının yazılı sınavdan başarılı olanlar arasından müdür inhası ile yapılması gerektiğini belirtti.

Yavuz açıklamasında aynı okulda dört yıllık çalışma süresini tamamlayan idarecilerin aynı okulda dört yıl daha çalışması için öncelikli olmasını ifade etti.

Talat Yavuz’un açıklamalarına yorum yapanların müdür inhasından yana yorum yapmaları dikkat çekti.

Eğitim Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz açıklaması için TIKLAYINIZ

Sendikalardan Son Haberler

Sendikaların Son Haberleri

YORUMLAR
  1. öte dur öte.. dedi ki:

    bu sendika sendika olmaktan çıkalı, inha ve mülakat gibi torpil sistemi ve malum çetenin ekmeğine yağ sürmeye başlayalı artık anladım ki, hizmet değil başka şeylerin odağında..o kısmı daha açık belirtemesem de anlayan anladı..