Eğitim Semineri Verirken Bile Öğretmene Yükleniyorsunuz!

Eğitim Semineri Verirken Bile Öğretmene Yükleniyorsunuz! Neden? Öğretmen, memur sitelerinde bugün hep bir ağızdan çıkarcasına aynı haber paylaşılmış. Biz buna kopyala/yapıştır diyoruz. İçerik sorgulama, değerlendirme yapılmadan al yapıştır. Herkesin attığı başlık aynı: “Öğretmenlik Şikayet Etme Mesleği Değildir” Bilmeyenler için kısaca aktaralım; Zeytinburnu Belediyesi seminer düzenlemiş Zeytinburnu Belediyesi’ne ait Bilgi Evi ve Gençlik Merkezi öğretmenlerine yönelik […]

Eğitim Semineri Verirken Bile Öğretmene Yükleniyorsunuz!

Eğitim Semineri Verirken Bile Öğretmene Yükleniyorsunuz! Neden?

Öğretmen, memur sitelerinde bugün hep bir ağızdan çıkarcasına aynı haber paylaşılmış. Biz buna kopyala/yapıştır diyoruz. İçerik sorgulama, değerlendirme yapılmadan al yapıştır. Herkesin attığı başlık aynı: “Öğretmenlik Şikayet Etme Mesleği Değildir” Bilmeyenler için kısaca aktaralım; Zeytinburnu Belediyesi seminer düzenlemiş Zeytinburnu Belediyesi’ne ait Bilgi Evi ve Gençlik Merkezi öğretmenlerine yönelik gelişim, eğitim, katkı semineri olarak hizmetiçi eğitime yazar Ali Erkan Kavaklı davet edilmiş ve kendisi konuşma yapmış.

Konuşmasından bir kısım alıntı yapalım:

“Gönlüne giremediğimiz birisinin zihnine giremediğimiz gibi onu eğitme şansımız da ortadan kalkar. Sevmediğimiz hiçbir şeye yeterince faydalı olamayız. Genelde eğitimciler birçok konuda şikayetçi olurlar. Fakat öğretmenlik şikayet etme mesleği değildir. Sorun çözme mesleğidir. Bir öğretmenden söz edeceğim, bütün çağların en başarılı öğretmeni. O hiç şikayet etmedi. Ben sadece öğretmen olarak gönderildim buyurur Peygamber Efendimiz. 23 sene çalıştı ve tüm kıtayı değiştirdi. Bütünüyle. Onun için öğretmenlik değiştirme mesleğidir. Bu nedenle tüm öğretmenleri böylesine bir peygamber mesleğine talip oldukları için tebrik etmek istiyorum.”

Şimdi sayın Ali Bey, öğretmenlik şikayet etme mesleği değildir diyorsunuz da siz de bir nevi öğretmen olarak öğretmenlerden neden şikayet ediyorsunuz? Hayırdır?

Öncelikle öğretmen şikayet ediyorsa neden şikayet ediyor, neden muzdarip, ne sebeple şikayetçi araştırıp bunu ortaya koymuş olsaydınız sıkıntı yoktu.

İlgisiz veliye sahip bir öğrencisi için canla başla mücadele eden bir öğretmen elbet o veliden şikayetçi olacak!

Özlük haklarında sıkıntı oluşan, hak kaybına uğrayan, atamalarda önünü göremeyen, mali yönden geride kalan öğretmen elbette bu konularda şikayetçi olacak!

Öğretmen öğrenciden mi şikayet ediyor? Sınıftan mı şikayet ediyor? Bir öğretmen düşünün, ülke sınırında bir mezrada, ilçe merkezinden uzakta lojmanda kalıyor, tek sınıf, en az 30 öğrenci, su yok, elektrik sık sık gider, internet GSM operatörünün günlük çekimine bağlı, tezek yakıyorsun, işte bu öğretmen hizmet ediyor. Bu konulardan da şikayetçi değil.

Öğretmenler İçin şunu rahatlıkla dile getirebiliriz; Öğretmenler kendileri için düzenlenen seminerlerde dahi kendilerine yüklenen kişilerden şikayetçi, kendilerini aciz görmeye çalışan, ezmeye çalışan kişilerden şikayetçi.

Haklısınız, öğretmenlik mesleği Peygamber mesleğidir. Yokluk içinde var etmeye çalışıyorsunuz, sabretmeyi öğreniyorsunuz, geçinmeye, mücadele etmeye çalışıyorsunuz.

Belirttiğim üzere öğretmene akıl vermeyin, destek verin, öğretmenin mücadelesinde omuz verin.

Seminerinizin hepsini aktarmış olsalar daha iyi olurdu, ben basındaki söylemlerden yola çıkarak bu yazıyı yazma gereği duydum. Söz hakkınız tabiiki var, nasıl benim bu yazımı Öğretmenler İçin yönetimi yayınlıyorsa sizin yazınız ya da açıklamanızı da yayınlarlar.

O kadar iyi laf ettik aradan bir cümlemi alıp eleştiriyorsunuz” derseniz yanılırsınız. Öğretmenler hak ettiği değeri toplum nezdinde kazanmak istiyor. Tatili bol olan, bir iş yapmayan, akıl verilen meslek sahipleri değiliz. Tek kelimeyle zaten adı üstünde bizler; Öğretmeniz. Öğreten biziz.

Ülkemizin dört bir tarafında canla başla mücadele eden her öğretmenimize selamlar.

Arif Muzaffer KUL
Öğretmen

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM