Etüt merkezleri kapatıldı, öğrencilere okul dışı takviye kursu yasaklandı

Öğrenci etüt merkezleri son çıkan kanun hükmünde kararname ile kapatıldı. Temmuz ayına kadar süre verilen öğrenci etüt merkezlerinden dönüşüme uğrayacaklar dönüştürülecekler, diğerlerinin kapısına kilit vurulacak. İlkokul ve ortaokul öğrencileri başta olmak üzere öğrenciler okul dışında destekleme ve takviye kurslarını başka yerlerden alamayacaklar. 687 sayılı KHK ile öğrenci etüt merkezleri kapatılma kararı çıktı.

Etüt merkezleri kapatıldı, öğrencilere okul dışı takviye kursu yasaklandı

Etüt merkezleri kapatıldı, öğrencilere okul dışı takviye kursu yasaklandı

Dershanelerin kapatılmasından sonra mevcut yönetmelik çerçevesinde öğrenci etüt merkezleri kuruldu. Hızla artan etüt merkezi sayıları yetkililerin dikkatini çekerken, yasal olmayan merdiven altı özel görünümlü kurumlar ile etüt merkezleri için ağır yaptırım cezaları getirildi. Etüt merkezlerine ve özel okullara getirilen yaptırımlar eğitim camiasında konuşulurken, 9 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Etüt Merkezleri kapatıldı. Halen faaliyette olan etüt merkezlerine 2017 Temmuz ayına kadar süre tanındı.

ETÜT MERKEZLERİNE KAPATMA KARARI

Son yayımlanan 687 sayılı KHK ile ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin etüt merkezleri gibi okul dışında takviye kurs aldıkları yerler kapatıldı ve öğrencilerin okul dışı takviye kursu almaları da yasaklanmış oldu. Dershanelerin kapatılarak eğitim sistemi dışında bırakılmasından sonra Etüt Merkezleri de kapatılarak eğitim sisteminin dışında kaldı. Mevcut 2006 Etüt Merkezi için dönüştürülmesi adına Temmuz ayına kadar süre verildi. şartları taşıyan Etüt Merkezleri dönüştürülecek, şartları taşımayan ve yeterlikleri yerine getiremeyenler kapatılacak.

SOSYAL ETKİNLİK MERKEZİ OLDU

Etüt Merkezi ibaresi Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili yönetmelikten çıkartıldı ve yerine sosyal etkinlik merkezi tanımı eklendi. Etüt Merkezlerinin kapatılmasından sonra ilkokul ve ortaokul öğrencileri okul dışında bir kurumdan takviye kurs, destek eğitimi alamayacak. Liselerde ise takviye destek özel eğitim kurslarında verilecek tek ders ile sınırlı tutulacak.

kamu haberleri

ÖĞRETMENLERİN DURUMU

Kapatılan etüt merkezlerinde görevli öğretmenlerin durumu ne olacak sorusu sorulmaya başlandı. MEB daha önceden dershanelerde ve etüt merkezlerinde görev yapan belirtilen şartları taşıyan personellerden KPSS şartı olmadan 5 bin öğretmen ataması yapmıştı. Mevcut halen çalışan ve MEB personeli atamasına başvurmayan kişiler etüt merkezlerinin kapatılmasından sonra bu hakkın tekrar MEB tarafından tanınıp tanınmayacağını öğrenmek istiyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı ise etüt merkezlerinin kapatılmasından sonra merkezlerde çalışan öğretmenler için resmi bir açıklama yapmadı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. SAYIN BÜYÜKLERİM;
    ETÜT MERKEZLERİNİN İŞLEVİNİ BU SEFER BELEDİYELER SÜRDÜRECEKLER VEDE SÜRDÜRÜYORLAR.BU KONUYA DA ACİLEN EL ATARSANIZ, ÇOK SEVİNİRİZ.BU İŞLEVİ KÜLTÜR MERKEZLERİ ADI ALTINDA YAPIYORLAR.İNCELERSENİZ,NE KADAR HAKLI OLDUĞUMUZU GÖRECEKSİNİZ.
    SAYGILARIMIZLA.
    YAPILANLARI DESTEKLİYORUZ.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM