Hafta sonu öğretmenlerin mesleki çalışmaları ile ilgili resmi cevap

2018 Haziran dönemi mesleki çalışma programının 09-10 Haziran 2018 Cumartesi – Pazar günlerine denk gelmesi hususunda milli eğitim müdürlükleri resmi yazıları okullara gönderdi.

Hafta sonu öğretmenlerin mesleki çalışmaları ile ilgili resmi cevap

Hafta sonu öğretmenlerin mesleki çalışmaları ile ilgili resmi cevap

9 Haziran 2018 Cumartesi itibari ile öğretmenlerin Haziran 2018 mesleki çalışmaları başladı. Seminer çalışmaları bayramdan önce ve bayramdan sonra olmak üzere iki hafta olarak yapılacak. Birinci hafta 9-13 Haziran 2018 tarihleri arasında ikinci hafta ise 18-22 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılacak.

SEMİNERİN HAFTA SONUNA GELMESİ

Sendikalar seminer çalışmalarının hafta sonuna gelmesi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığına itirazda bulunurken bugünlerin mesleki çalışmalarının iptal edilmesini talep etmiş ancak MEB bu konuda değişikliğe gitmemişti. Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurumlara ve sendikalara gönderilen resmi yazıda bu hususla ilgili açıklama yapıldığını görüyoruz.

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı açıklamada “Müdürlüğümüze bağlı okullarımızdan, 2018 Haziran dönemi mesleki çalışma programının 09-10 Haziran 2018 Cumartesi – Pazar günlerine denk gelen çalışmalarının hukuksal dayanağının olmadığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu günlere denk gelen çalışmaların hafta içi günlere alınması ile ilgili dilekçeler gelmektedir.” ifadelerine yer verirken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda yapılacak 2017-2018 eğitim öğretim yılı Haziran dönemi mesleki çalışma programını 09-22 Haziran tarihleri arasını kapsayacak şekilde planladığı hatırlatıldı.

Mesleki çalışmalarla ilgili resmi yazı;

Mesleki Çalışmalar

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun  99. Maddesinde ; Cumartesi ve Pazar günleri tatil olarak düzenlenmiş ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit edilebilir denilmiştir. Aynı kanunun 178. Maddesi doğrultusunda düzenlenen ” Fazla Çalışmanın Uygulama Esaslarını Gösterir Yönetmelik’in 6. Maddesine göre ise ” Amir, memura fazla çalışma yapacağını bir hafta önce yazılı olarak bildirir ” ifadelerinin yer aldığı açıklanırken “Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün 14.05.2018 tarihli ve 9461969 sayılı yazıları ile 2018 Haziran dönemi mesleki çalışma programını duyurduğundan anılan dilekçelere bir işlem tesis edilememiş olup yazımız aynı zamanda verilen görevlerin ifası bakımından genel bir duyuru niteliğindedir.” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim