Hüseyin Çelik; Merkezi sınavlar kalkacakken sınav sayısı 12 oldu

Hüseyin Çelik kaleme aldığı ikinci yazıda Nabi Avcı’yı ve MEB’i eleştirdi. Merkezi Sınav Sistemlerinde yapılan hatalara değinen Çelik eleştirilerine devam etti.

Hüseyin Çelik; Merkezi sınavlar kalkacakken sınav sayısı 12 oldu

Hüseyin Çelik; Merkezi sınavlar kalkacakken sınav sayısı 12 oldu

Milli Eğitim Eski Bakanı olan Hüseyin Çelik geçtiğimiz hafta kaleme aldığı yazıda Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirmiş, yaptığı bu eleştirilerindeki amacının ise yapıcı olmak olduğunu vurgulamıştı.

Çelik, yönetici atamadaki yanlışlıklara değinmiş, eğitim müfettişlerinin sıkıntılarını belirtmişti. Ayrıca Hüseyin Çelik yazısında tepeden inme bürokratların milli eğitimde yer aldığını belirterek eleştirilerine devam etmişti.

Eski Bakan Çelik bu haftaki yazısında Merkezi Sınavlara değindi.

TÜRKİYE’Yİ PISA’YA BİZ SOKTUK

Hüseyin Çelik, eğitim sistemleri içerisinde sınavların olmadığı, ölçme değerlendirmenin olamayacağı bir sistemin olmadığını belirtirken, bilenle bilmeyeni ayırmanın temel yönteminin sınav olduğunu vurguladı. Türkiye’nin PISA programına dahil edilmesini sağlayan Milli Eğitim Bakanı’da ben oldum açıklamasında bulunan Çelik, PISA programı sayesinde eğitimde kılavuzumuzu oluşturarak eğitimimize de yön verme çalışmaları yaptık açıklamasında bulundu.

SINAVLAR KALDIRILACAK VAADİ

Çelik görevi bıraktıktan sonra Bakanlık koltuğuna oturanlardan birisi olan Nabi Avcı’nın “merkezi sınavları kaldıracağım” vaadine değindi.

Nabi Avcı’nın göreve geldikten sonra sınavları kaldıracağım çalışmalarının hemen ardından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi olan TEOG adında nur topu gibi bebeğimiz dünyaya geldi benzetmesini yapan Çelik, sınavların kaldırılması gerekirken yılda öğrencilere yönelik yapılan sınav sayısı 12’ye çıkmış oldu açıklamasını yaptı.

SINAVLARDA OKULLAR TATİL

TEOG konusunu eleştiren Çelik, TEOG zamanlarında tüm okulun tatil edildiğine değinirken, eskiden sınavlar hafta sonu yapılırdı ve okullar topyekün tatil edilmezdi, şimdi ise sınavlar hafta içi yapılıyor ve tüm okul tatil ediliyor eleştirisinde bulundu.

Çelik, bir kişi aptalsa adını Zeki koyduğunuzda zekileşmiyor, zeka seviyesi artmış olmuyor, yoksul bir kişinin adını Gâni koyduğumuzda ise zenginleşmiyor, fakir yine fakir benzetmesinde bulundu.

TEST ÇÖZEN TOST YİYEN NESİL

Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik, merkezi sınavlarla birlikte öğrencilerin test sistemine mahkum edildiğini vurgularken, “test çözen, tost yiyen bir nesil” benzetmesi ile test sistemine zamanında dikkat çekmeye çalıştıklarını belirtti. Merkezi Sınavların en büyük eksikliğinin test sisteminin fazla olması ve okul başarı puanlarının etkisinin az olması eleştirisini yapan Çelik yeni bakan İsmet Yılmaz’a da çağrıda bulundu.

Çelik, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a SBS ve TEOG kıyaslaması yaparak göndermede bulundu. Çelik, “SBS’nin yıllık kamu için maliyeti 10,5 Milyon lira, TEOG’un bir yıllık kamuya maliyeti ise 100 Milyon liradır. Başka söze gerek var mı?” açıklamasını yaptı.

 

MEB Personel, Personel MEB Haber
Personel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM