İlkokul birinci sınıfa başlayacak en küçük çocuk 69 aylık olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk anasınıfının zorunlu olması ve ilkokula başlama yaşı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İlkokul birinci sınıfa başlayacak en küçük çocuk 69 aylık olacak

İlkokul birinci sınıfa başlayacak en küçük çocuk 69 aylık olacak

2023 Eğitim Vizyon Belgesi kapsamında anasınıfı zorunlu olacak. İlkokula başlama yaşı konusunda da yönetmelik değişikliği yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 26.10.2018 tarihinde katıldığı NTV’de bir programda konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ANASINIFI ZORUNLU OLACAK

Anasınıfı ne zaman zorunlu olacak? Vizyon belgesi içerisinde anasınıfının zorunlu olması yönünde uygulama olduğunu belirten Bakan Ziya Selçuk planlama kapsamında 3.yılda anasınıfının zorunlu olacağını belirtti. Bakan Selçuk, vizyon kapsamında anaokulu eğitiminin ne zaman zorunlu eğitim kapsamına alınacağına ilişkin soruyu da “Bunun yapılabilmesi için bir altyapı, hazırlık dönemi gerekiyor.” şeklinde cevaplandırdı. Dokümandaki takvime göre bunun 3. yılda başlayacağını belirtti. 2018-2019 eğitim öğretim yılının birinci yıl olduğunu ifade eden Bakan Selçuk gelecek yıl yani 2019-2020 eğitim öğretim yılının ikinci, bir sonraki yıl 2020-20212 eğitim öğretim yılının da üçüncü yıl olduğunu söyledi. 2020-20212 eğitim öğretim yılından itibaren anasınıfı zorunlu olacak.

BİRİNCİ SINIFA BAŞLAMA YAŞI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklaması video;

Bakan Ziya Selçuk, ilkokula başlama yaşına ilişkin soru üzerine, “Bu yönetmelikle düzenlenebilecek bir şey. Burada yapmak istediğimiz veliyi 5 ya da 6 yaş aralığında kalan çocukları için ´Acaba ana sınıfına mı, ilkokul 1´e mi devam etse´ çelişkisinden kurtarmak.” dedi. İlkokula başlama yaşını, “69 ay taban olmak üzere 72 aya kadar varan bir süreç” olarak ifade eden Selçuk, 60-69 ay arasının da zorunlu ana sınıfı kapsamında olduğunu bildirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM