İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletmek için sağlık raporu nedir, nereden alınır?

Okulların kapanması ile birlikte önümüzdeki eğitim öğretim yılı için öğrenci kayıt işlemleri hazırlıkları başlayacak. Peki kayıt erteletme işleminde alınacak doktor raporu hangi hekimden alınacak?

İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletmek için sağlık raporu nedir, nereden alınır?

İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletmek için sağlık raporu nedir, nereden alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında anasınıflarına ve ilkokul birinci sınıfa öğrenci kayıtları yapılmaktadır. Mevzuat gereği kayıt yaşı belirlenmiş olup, yaşa göre kayıt olabilecek veya doktor raporu ile kayıt erteleme işlemi yapılabilecek durumlarda bulunmaktadır.

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Okula öğrenci kayıtları ne zaman başlar sorusunun cevabını yine yönetmelik içerisinde arayacağız. MEB Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde üçüncü bölümde Kayıt zamanı ve kayıt yaşı başlıklı kısımda yer alan ifadeye göre kayıtlar Haziran ayının üçüncü haftası itibariyle başlamaktadır.

Öğrenci kayıt zamanı için mevzuatta geçen ifade; “Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, haziran ayının üçüncü haftasının ilk iş gününde başlar.” Bu hükme göre adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden öğrenci kayıtları yapılmaktadır. Öğrenci kaydı sistem üzerinden yapıldığı için öğrencilerden ve öğrenci velilerinden kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemektedir.

OKULA KAYIT YAŞI

Okula kayıt yaşı tablosu ve diğer detaylar için şuradaki yazımıza bakabilirsiniz;

VELİ İSTEĞİ İLE KAYIT ERTELETME

66-67-68 aylık olan çocukların ilkokul birinci sınıfa kaydı zorunludur. Sisteme bu çocuklar birinci sınıf aday kayıt olarak düşmektedir. Ancak velinin yazılı talebi ile bu çocukların birinci sınıf kaydı ertelenebilir ve çocuklar ana sınıfına gidebilir. Bunun için veli okula giderek çocuğun birinci sınıfa kaydının yapılmamasını ve okul öncesine gönderilmesini istediğini belirtir bir dilekçe verecek.

DOKTOR RAPORU İLE KAYIT ERTELEME İŞLEMİ

Eğer çocuk 69-70-71 aylıksa kayıt erteleme işlemi doktor raporu ile yapılmaktadır. Bu durumda velinin isteği dikkate alınmaz. Okula sağlık kurumundan alınacak doktor raporunu götürmek ve öğrencinin ilkokula kaydını erteletmek gerekmektedir.

Yönetmelikte geçen ilgili hüküm; “69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

Sağlık raporu nereden alınacak, kayıt erteleme işlemi için hangi doktordan rapor almak gerekli soruları da bu durumda akıllara gelmektedir. İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletme işlemi yapılacak çocuk için sağlık raporu “çocuk doktoru” onaylı olmalıdır. Çocuk doktoru vereceği raporda ilkokula başlaması uygun değildir, ilkokul birinci sınıf için gelişimi tamamlanmamıştır vs ibareleri ile sağlık raporu vermelidir.

Örnek kayıt erteleme sağlık raporları;

İlkokul kayıt erteletme sağlık raporu
Sağlık raporu

Kayıt erteletme sağlık raporu örneği yukarıda görüldüğü gibi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı yani çocuk doktoru tarafından verilmektedir. Raporda da ilgili çocuğun ilkokula başlamasının fiziki açıdan uygun olmadığı belirtilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

113 yorum

 1. Merhaba, 13 08.2013 doğumlu Eylül ayında 73 aylık olacak çocuğum için 1.sınıf erteleme Dr raporu alıp anasınıfına kayıt yaptırabilir miyim? Dr raporu devlet hastanesi onaylımı olması gerekir?

 2. Merhba benim kızım eylül ‘ün 12 doğdu yani 72 aylık oluyor ama erken ve küçük doğdu konuşması anlaşılmıyor ve tuvalette tek asla gitmiyor kendi tuvalette kendini temizlilemiyor yollamak istemiyorum bana mecbursunuz dendi rica etsem bana bir yol gösterin çok küçük gerçekten okul çocuğu deyil yardım edin lütfen ben ne yapa bilirim

 3. Merhabalar benim kızım 11.12.2013 doğumlu. Okullar açıldığı zaman 69 aylık oluyor sağlık raporunu sağlık ocaklarında alabiliyormuyuz

 4. Merhaba benim kizim 62aylik annakullan vermesem sene 1.sinif yerine annaokula gittsen diye dusuruyorum nasil yapariz bana bir akil verimisiniz

  • Merhaba, kızınız bu sene anasınıfına veya anaokuluna gidebilir. Çocuğunuzun gelişim özelliklerini bilmediğimizden buradan size net bilgi vermemiz doğru olmaz. Seneye çocuğunuz 74 aylık olacak zorunlu olarak birinci sınıfa gidecek. Bu yüzden bu sene okul öncesi eğitim alması lazım. Çocuğun doğum tarihi net olarak nedir?

 5. kızım 29 ağustos doğumlu 72 aylık oluyor yani 1. sınıf için zorunlu kapsamda.. peki göndermesem devamsızlıktan kalma vs . gibi başka bir yol yok mu yazık günah grubunun en küçüğü ve en dezavantlı çocuğu olacak bu hiç adil değil… lütfen yardım.. ne gerekirse yapıcam.. niye benim yazıma cevap verilmiyor…?

 6. Merhaba benim oğlum 20.06.2013 doğumlu.1.sinifa zorunlu görünüyor.Fakat bazi harfleri çıkarmakta zorlanıyor ve bunun için çocuk psikologuna götüreceğim.Psikolog erteleme raporu verebiliyor mu?

  • Merhaba, maalesef bu şekilde psikologdan rapor alma durumunuz yok. Alsanız bile erteleme olmaz. Çocuğunuzun doğum tarihinden dolayı Rehberlik Araştırma Merkezi aracılığıyla rapor almalısınız.

 7. kızım 29 ağustos doğumlu 72 aylık oluyor yani 1. sınıf için zorunlu kapsamda.. peki göndermesem devamsızlıktan kalma vs . gibi başka bir yol yok mu yazık günah grubunun en küçüğü ve en dezavantlı çocuğu olacak bu hiç adil değil… lütfen yardım.. ne gerekirse yapıcam..

 8. Merhaba benim oglumun %77 engelli raporu var 1. Sinif zorunlu ama anaokulu icin kaynastirmam var ama adrese dayali en yakin okul kontenjan dolu alamayiz diyor boyle haklari varmi ozel durumu dolayisiyla en yakin okul bizim icin en avantajli okul ama ne yapacagimi bilmiyorum nereye basvuracagimi

 9. kizim 02.09.2013 dogumlu ve tam 72 aylik oluyor ama grubuna gore küçük kalacak ve ben bu sebepten 1 sene ertelemek istiyorum.herhangi bir motor gelişiminde sorun yok yinede ram raporu alabilirmiyim.veli istegi üzerine verilen bir rapor değilmi

 10. Merhama oğlum 15.08.2013 Doğum ben’de çocuğumu busene okula göndermek istemiyorum RAM raporu ile erteleniyor bu RAM raporu gelecek hayatında sorun çıkarırmı..Teşekkür ederim

  • Merhaba, RAM raporu zaten herkese verilmez. Özel eğitim tanısı olan çocuklara verilir. Sizin çocuğunuzun RAM raporu alması uygun görülürse çocuğunuz özel eğitim desteği almalıdır.

 11. kızım 29 ağustos doğumlu 72 aylık oluyor yani 1. sınıf için zorunlu kapsamda.. peki göndermesem devamsızlıktan kalma vs . gibi başka bir yol yok mu yazık günah grubunun en küçüğü ve en dezavantlı çocuğu olacak bu hiç adil değil… lütfen yardım.. ne gerekirse yapıcam..

 12. Mrb Benim oğlum 14 Kasım 2013 doğumlu anasınıfına göndermek için ne yapmam gerekiyor ilkokula göndermek istemiyorum bu sene

 13. Merhaba oğlum ameliyat oldu bu sene okula gitmemesi için rapor aldım fakat şimdi düşüncem değişti okula göndermek istiyorum raporu olduğu hâlde okula gondermem bir sorun oluşturur mu acaba

 14. Merhaba oğlum 11.06
  2013 doğumlu ama gala bebeksi davranışları israrci ağlamaları devam ediyor 1. Sınıfı ertelemek istiyorum doktor raporu yeterli olurmu

 15. Merhaba 16/09/2103 doğumlu olan çocuğum için 1.sınıf kaydını erteletmek istiyorum, doğrudan RAM’ a mı başvurmam gerekiyor? Okul ile görüşmeme gerek varmı, teşekkür ederim..

  • Merhaba, okulla görüşmeniz bir şeyi değiştirmez. Rehberlik Araştırma Merkezi yani RAM’a gitmeniz lazım. Çocuğunuza özel eğitim tanısı konursa kayıt erteletme yapabilirsiniz.

 16. Benim oglum Ekim 2014 dogumlu seneye 1 e 71 aylık olarak kaydı cıkacak ama ben gecen yıl 3 yasa gitti bu yıl 4 yas ana okuluna vericem seneye ana sınıfına vermek istiyorum ama 1.sınıf kaydı çıkacak erken dogdugu için okula erken vermek istemiyorum ögretmenleri de vermemem gerektiğini söylüyor 2015 dogumlu olanlarla uygun yapabiliyor ne yapabilirim

 17. Oglum 24.09.2013 dogumlu ama 1 sinifa kayıt zorunlu 72 aylik oluor hastaneden rapor alip rama goturmem soylenildi ama ilerde 1 sene sonra dukkat bozuklugu duzlmistir raporu goturdugumdw bir sıkıntı cikarmi

 18. 30.07.2013 doğumlu 1.sınıfa göndermek istemiyorum fakat ram raporu istendi. Ileride çocuğumun karşısına çıkarmı sorun olurmu

  • RAM raporu zaten herkese verilmez. Özel eğitimlik çocuklara verilir. Size en yakın Rehberlik Araştırma Merkezi ile bu konuyu konuşun.

 19. Merhaba
  Oglum Mayis 2014 dogumlu,yani Eylul’de 64 aylik olacak. Anasinifi veya anaokuluna gitmesi zorunlu mu acaba?
  Gitmezse ne olur?
  Tesekkurler

 20. Kızım 05.11.2013 doğumlu okula başladığında 70 aylık olacak bugün kayıt için gittiğimde rapor almam gerekli olduğunu söylediler sadece dilekçe versem yeterli degilmi.

 21. Oğlum sistemde 73 aylık çıkıyor. Fakat göndermek istemiyorum. 72 73 74 aylık çocuklar doktor raporu ile kayıt erteleyebikiyor mu?

  • Doktor raporu ile kayıt erteletme kaldırıldı. Sizin çocuğunuz için sadece RAM raporu ile kayıt erteletme yapılabilir. Bunun içinde çocuğunuza özel eğitim tanısı konulması gerekiyor.

 22. 15.04.2013 doğumlu prematüre oğlum özel eğitim aldığımız için sağlık kurulu engelli raporu ve RAM raporu var 1. Sınıf erteleme için bu raporlar yeterli Olurmu yoksa çocuk doktor undan yeniden rapor almalımiyim

 23. 29.06.2013 doğum tarihli çocuğum var.fakat bu sene tekrar anaokuluna göndermeyi düşünüyorum.1 sınıfa göndermek için ne yapmam gerekli mümkün mü ?

 24. çocuğum 02.09.2013 doğumlu anladığım kadarıyla erteletme yapamıyoruz.peki kaydını kaptırıp okula göndermesek herhangi bir yaptırımı varmı

 25. 24.09.2013 doğumlu çocuğum akranlarina göre küçük görünümlü. Özel bir saç problemi olduğu ve bu yıl tedavisi olacağı icin. Bir yıl geç başlatma şansımız olabilir mi

 26. 25.05.2013 tarihinde doğan bir çocuğum var 1. sınıfa değilde Ana sınıfına göndermek istiyorum bu konuda ne yapmam gerekiyor.

 27. merhabalar 14,09,2013 doğumlu çocucgum.1.sınıfa kayıt yaptırmak istemiyoruz.yaşıtlarına göre biraz zayıf kalmış durumda.ayrıca çocugumun doguştan kalbi delik durumda …çocuk dr alına rapor ile erteleme olurmu .ayrıca başka bir yol varmıdır ?tşk

  • Merhaba, doktor raporu ile kayıt erteleme son değişikle kaldırıldı. Çocuğunuz 72 aylık olduğundan zorunlu olarak birinci sınıfa gidecek.

 28. Iyi geceler benim 21.07.2013 doğumlu oğlum var.ana sınıfına kayt ettirmek için rapor almaya gittimdoktor banarapor vermedi.doktor bana şunu söyledi benim bu çocuğa rapor yazmam için otuzim lu yahut özürlü olması lazım .bunun için rapor yazamam dedi benim suan neyapmam lazım.

 29. Merhaba bu rapor devlet hastanesinden mi alınmak zorunda yoksa özel hastanelerden de alınabiliyor mu?Kızım 29.11.2013 doğumlu anladığım kadarıyla raporla ertelebiliyoruz 1.Sınıfı.

 30. İyi geceler benim 27/02/2013dogumlu oğlum var ama biz konuşamıyoruz ve birinci sınıf zorunlu bunu nasıl yapabilirim bir sene daha ertelemek için rapor ile ertiletebilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim iyi geceler

  • Merhaba, çocuğunuz Şubat 2013 doğumlu olduğundan sağlık raporu ile veya farklı bir yol ile kayıt erteletme yaptırmanız mümkün değil. Eğer çocuğunuzda gelişim geriliği varsa, dezavantajlı bir husus varsa Rehberlik Araştırma Merkezine başvurarak rapor alabilirsiniz.

 31. merhaba kızım 6eylül 2013 doğumlu normal sağlık raporu alabilirmiyim ram raporu nedir ileride sorun olurmu lütfen yardım edin teşekkürlr şididen

  • Merhaba, RAM raporu Rehberlik Araştırma Merkezinden alınır. Genelde engelli öğrencilere verilir. Kızınız zorunlu olarak birinci sınıfa kayıt olacak. Sağlık raporu alamazsınız.

 32. 18.08.2013 doğumlu oğlum var bu yıl okula göndermek istemiyorum sağlık raporuyla erteleme şansımız var mı bilgi verirseniz çok sevinirim.

 33. Merhaba benim çocuğum 30.11.2013 doğumlu anladığım kadarı ile okula rapor almadan dilekçe yazarak geç başlatma şansımız yok. Şayet böyle ise bu alacağım raporun ileride dez avantaj olarak çocuğumun karşısına çıkma ihtimali varmıdır. Bu sepeten ötürü rapor almak istemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 34. Merhaba çocuğum 13.09.2013 doğumlu konuşma ve anlama yaşıtlarına göre biraz geride rapor ile 1.sınıfa gitmesini erteleyebilirmiyim

  • Merhaba, Rehberlik Araştırma Merkezi yani RAM raporu ile erteletme yaptırabilirsiniz. Normal raporla erteletme olmaz. RAM raporu da engelli çocuklara verilir. Siz gidin RAM ile görüşün.

 35. Merhaba benim oğlum 13.09.2013 doğumlu bugün anaokuluna gittim kayıt yapmadılar 1.sınıfa vermek zorunlu kayıt olmaz dediler ben oğlumun konuşması ve gelişimi yaşıtlarına göre biraz geride olduğu için birinci sınıfa vermek istemiyorum rapor şart dedi ama bunun için rapor vermezler dedi nasıl yapmam gerekir doktor raporu alabilirmiyim

  • Merhaba, çocuğunuzun ay ve yıl olarak hesaplandığında yaşından dolayı anasınıfına gitmesine imkan yok. Birinci sınıfa gidecek.

 36. Merhaba,
  Çocuk doktoru olarak sadece devlet hastanesinde çalışan bir doktor raporu mu geçerlidir? Özel hastane veya muayenehanede çalışan çocuk doktorlarından alınan raporlar kullanılabilir mi?
  Teşekkürler

 37. 24.07.2013 doğumlu oğlum ilkokula başlamak zorunda mı. Hazır değil raporu alıp anaokuluna gonderebilirmiyiz raporu aile hekimi veremez mi acaba

 38. Merhaba aralik2013lu çocuğumu okula vermek istemiyorum. rapormu almam gerekecek yoksa dilekçe ile mi erteletecegim.

 39. 23 aralık 2013 doğumlu oğlum 1. sınıf erteleme yapabilir miyiz
  birde hastaneden alınacak rapor ileride çocuğun askeri eğitimini kısıtlar mı ?

  • Sağlık raporu ile erteletme yapabilirsiniz ancak yeni yönetmelik çıkmadı. Onu bekleyiniz. Alacağınız rapor ilerde çocuğun eğitiminde kısıtlamaya yol açmaz.

 40. 23.09.2013 doğumlu gelişim geriliği olan çocuğumun 1. Sınıfa başlamasını istemiyorum sağlık raporu ile erteleyebilir miyim

 41. Merhaba 71 aylık çocuk icin rapor almayı düşünüyorum .özel hastaneden çocuk doktoru dan alınan rapor kabul ediliyordu yoksa devlet Hastanesi’nde mi almak gerekiyor

 42. Temmuz 2013 dogumlu oglumunun boy ve kilo olarak gelişim geriliği raporu bulunmakta ve 6 ayda bir yenilenmketedir. Bu rapor ile birikte cocuk gelisim uzmani, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmani onayli “anaokuluna bir yil daha tekrar etmesi uydundur ” yazusi ile bir yıl daha anaokuluna gonderebilirmiyim

  • Çocuğunuz Temmuz 2013 doğumlu olduğundan zorunlu olarak birinci sınıfa gidecek. Sağlık raporu ile kayıt erteletmeniz mümkün değil.

 43. Yeni yasaya göre 66 ay 69 aya çıkarılmış. Çocuğum Aralık 2013 doğumlu yeni yasaya göre okula göndermem zorunlu mu. Eğer kaydı yapılacaksa nasıl iptal ettirebilirim

 44. Merhabalar. 3 eylul 2013 lu oglumun 1.snif kaydini 1 yil erteletmek istiyorum. Okul icin fiziki gelisimi uygun degildir.erteleyebilir miyim

 45. Merhabalar kizim 2013 haziran dogumli.geniz eti bademcik amaliyati oldu.gecen sene anaokluunda gelisim geriligi yasadi.ogretmen 1.sinifi tavsiye etmedi.rapor alip erteleyebiliyrmiyim

 46. Çocuğum 2013 15 eylül doğumlu. Erteletmem mümkün mü?Bu sene okula başlamasını istemiyorum. Gelişimini yeterli bulmuyorum. Hangi doktora gitmeliyiz?

 47. Cocugum 72 aylık çok küçük birinci sınıfa gitme gibi bidurumu olamaz çocuk küçük raporla ertelete bilirmiyim anasinifina gitmesini istiyorum

 48. 1.sınıfa kayıt haziranın 21inde başlıyor.erteletme raporunu hangi tarihte ve hangi hastaneden alabiliriz.okula kayıt çıktıktan sonra mı yoksa.belli bı süresi var mı.okul açıldıktan sonra mı almalıyız.net bı cevap verirseniz sevinirim.hiç bı yerde net cevap yok sadece raporla göndermeye bilirsiniz diyor.şu an 66 aylık çocuğum Eylül itibarı ile 70 olacak ..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM