İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletmek için sağlık raporu nedir, nereden alınır?

İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletmek için sağlık raporu nedir, nereden alınır?

İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletmek için sağlık raporu nedir, nereden alınır?

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında anasınıflarına ve ilkokul birinci sınıfa öğrenci kayıtları yapılmaktadır. Mevzuat gereği kayıt yaşı belirlenmiş olup, yaşa göre kayıt olabilecek veya doktor raporu ile kayıt erteleme işlemi yapılabilecek durumlarda bulunmaktadır.

KAYITLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Okula öğrenci kayıtları ne zaman başlar sorusunun cevabını yine yönetmelik içerisinde arayacağız. MEB Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde üçüncü bölümde Kayıt zamanı ve kayıt yaşı başlıklı kısımda yer alan ifadeye göre kayıtlar Haziran ayının üçüncü haftası itibariyle başlamaktadır.

Öğrenci kayıt zamanı için mevzuatta geçen ifade; “Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, haziran ayının üçüncü haftasının ilk iş gününde başlar.” Bu hükme göre adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden öğrenci kayıtları yapılmaktadır. Öğrenci kaydı sistem üzerinden yapıldığı için öğrencilerden ve öğrenci velilerinden kayıt sırasında herhangi bir belge istenmemektedir.

OKULA KAYIT YAŞI

Okula kayıt yaşı tablosu ve diğer detaylar için şuradaki yazımıza bakabilirsiniz;

VELİ İSTEĞİ İLE KAYIT ERTELETME

66-67-68 aylık olan çocukların ilkokul birinci sınıfa kaydı zorunludur. Sisteme bu çocuklar birinci sınıf aday kayıt olarak düşmektedir. Ancak velinin yazılı talebi ile bu çocukların birinci sınıf kaydı ertelenebilir ve çocuklar ana sınıfına gidebilir. Bunun için veli okula giderek çocuğun birinci sınıfa kaydının yapılmamasını ve okul öncesine gönderilmesini istediğini belirtir bir dilekçe verecek.

DOKTOR RAPORU İLE KAYIT ERTELEME İŞLEMİ

Eğer çocuk 69-70-71 aylıksa kayıt erteleme işlemi doktor raporu ile yapılmaktadır. Bu durumda velinin isteği dikkate alınmaz. Okula sağlık kurumundan alınacak doktor raporunu götürmek ve öğrencinin ilkokula kaydını erteletmek gerekmektedir.

Yönetmelikte geçen ilgili hüküm; “69, 70 ve 71 aylık olanları ise ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

Sağlık raporu nereden alınacak, kayıt erteleme işlemi için hangi doktordan rapor almak gerekli soruları da bu durumda akıllara gelmektedir. İlkokul birinci sınıfa kayıt erteletme işlemi yapılacak çocuk için sağlık raporu “çocuk doktoru” onaylı olmalıdır. Çocuk doktoru vereceği raporda ilkokula başlaması uygun değildir, ilkokul birinci sınıf için gelişimi tamamlanmamıştır vs ibareleri ile sağlık raporu vermelidir.

Örnek kayıt erteleme sağlık raporları;

Sağlık raporu

Kayıt erteletme sağlık raporu örneği yukarıda görüldüğü gibi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı yani çocuk doktoru tarafından verilmektedir. Raporda da ilgili çocuğun ilkokula başlamasının fiziki açıdan uygun olmadığı belirtilmiştir.

Yorumları Gör (113)

 • Merhaba, 13 08.2013 doğumlu Eylül ayında 73 aylık olacak çocuğum için 1.sınıf erteleme Dr raporu alıp anasınıfına kayıt yaptırabilir miyim? Dr raporu devlet hastanesi onaylımı olması gerekir?

  • Merhaba, doktor raporu ile kayıt erteleme kaldırıldı. Artık bu şekilde kayıt erteleme yapılamıyor.

 • Merhba benim kızım eylül 'ün 12 doğdu yani 72 aylık oluyor ama erken ve küçük doğdu konuşması anlaşılmıyor ve tuvalette tek asla gitmiyor kendi tuvalette kendini temizlilemiyor yollamak istemiyorum bana mecbursunuz dendi rica etsem bana bir yol gösterin çok küçük gerçekten okul çocuğu deyil yardım edin lütfen ben ne yapa bilirim

 • Merhabalar benim kızım 11.12.2013 doğumlu. Okullar açıldığı zaman 69 aylık oluyor sağlık raporunu sağlık ocaklarında alabiliyormuyuz

  • Merhaba, sağlık raporu kaldırıldı. Sağlık raporu yok artık. Veli dilekçe vererek işlem yaptırıyor.

 • Merhaba benim kizim 62aylik annakullan vermesem sene 1.sinif yerine annaokula gittsen diye dusuruyorum nasil yapariz bana bir akil verimisiniz

  • Merhaba, kızınız bu sene anasınıfına veya anaokuluna gidebilir. Çocuğunuzun gelişim özelliklerini bilmediğimizden buradan size net bilgi vermemiz doğru olmaz. Seneye çocuğunuz 74 aylık olacak zorunlu olarak birinci sınıfa gidecek. Bu yüzden bu sene okul öncesi eğitim alması lazım. Çocuğun doğum tarihi net olarak nedir?

 • kızım 29 ağustos doğumlu 72 aylık oluyor yani 1. sınıf için zorunlu kapsamda.. peki göndermesem devamsızlıktan kalma vs . gibi başka bir yol yok mu yazık günah grubunun en küçüğü ve en dezavantlı çocuğu olacak bu hiç adil değil… lütfen yardım.. ne gerekirse yapıcam.. niye benim yazıma cevap verilmiyor...?

  • Göndermezseniz mevzuat kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hiçbir şeyde olmayabilir. Bu bir ihtimaldir.

   • teşekkür ederim.... fakat ..para cezası mı yani .. ne mesela.? ve ne zamana kadar ? 1 yıl boyunca mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*