İlkokullara destekleme ve yetiştirme kursu geliyor, MEB çalıştay yapıyor

Ortaokul ve liselerden sonra Milli Eğitim Bakanlığı ilkokullara da destekleme ve yetiştirme kursu getiriyor. MEB getireceği uygulama için bir çalıştay düzenleyecek. İlkokullarda yapılacak olan yetiştirme kursunun ismi ise İlkokullarda Yetiştirme Programları (İYEP) olacak.

İlkokullara destekleme ve yetiştirme kursu geliyor, MEB çalıştay yapıyor

İlkokullara destekleme ve yetiştirme kursu geliyor, MEB çalıştay yapıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından tüm il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda İlkokullarda Yetiştirme Programları (İYEP) Çalıştayı hakkında bilgilendirme yaptı. MEB tarafından yapılan bilgilendirmede ilkokullar için 2017-2018 yılından itibaren pilot olarak uygulamaya geçirilecek ilkokulda yetiştirme kursları hakkında bilgi verildi. Bakanlık yazısında 12-16 Aralık tarihleri arasında yapılacak Çalıştay için daha önceden belirlenen öğretmenlerin katılması istendi.

ŞİMDİLİK 3. VE 4. SINIFLARA

MEB tarafından gönderilen resmi yazıda; İlkokulların 3. ve 4.sınıflarına devam eden eğitim ve öğretim yılı içinde çeşitli nedenlerle okuma, okuduğunu anlama, yazma ve temel matematik alanlarında yetersizliği görülen öğrenciler ile mülteciler, göçmenler, mevsimlik tarım işçileri gibi dezavantajlı öğrenciler için İlkokullarda Yetiştirme Programları (İYEP) çerçevesinde pilot uygulama yapılacağı belirtildi.

MEB Yetiştirme Kursu Resmi Yazı
İlkokullarda Yetiştirme Kursu Resmi Yazı

İLK BAŞTA TÜRKÇE VE MATEMATİK

İlkokullarda uygulanacak destekleme ve yetiştirme kursu planlamasına bakıldığı zaman uygulamanın ilk başta Türkçe ve Matematik dersi ile hayata geçirileceği görülmektedir. MEB ilerleyen dönemlerde bu uygulamayı diğer dersler için ve ilkokul 1, 2. sınıflar için de hayata geçirebilir. Bugün başlayacak çalıştayda yer alacak öğretmenlerin bilgilendirmeleri büyük önem taşımaktadır.

TASLAK YÖNERGE SUNULACAK

Çalıştayda İlkokullarda Yetiştirme Programları (İYEP) taslak yönergesinin sunumu Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak. MEB’De yer alan ilgili daire başkanları, genel müdür ve müdür yardımcıları ile müsteşar yardımcılarının da katılacağı çalıştay İlkokulda yetiştirme kursu için ilk adımın atılması anlamına gelmektedir.

İlkokullarda yetiştirme kursu planlaması resmi yazısı için TIKLAYINIZ İlgili yazıda çalıştay programı, çalıştay katılımcılarının listeleri ve MEB onayları yer almaktadır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM