İsmet Yılmaz; 19 bin derslik, 20 bin Okul Öncesi öğretmeni ihtiyacı var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki yıldan itibaren zorunlu hale getirilecek olan okul öncesi eğitim için MEB’in 19 bin dersliğe ve 20 bin okul öncesi öğretmene ihtiyacı olduğunu açıkladı.

İsmet Yılmaz; 19 bin derslik, 20 bin Okul Öncesi öğretmeni ihtiyacı var

İsmet Yılmaz; 19 bin derslik, 20 bin Okul Öncesi öğretmeni ihtiyacı var

Okul öncesi eğitim zorunlu olacak. MEB önümüzdeki yıldan itibaren okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alacak. Bu durum derslik ihtiyacını ve okul öncesi öğretmeni ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’da yaptığı açıklamada, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ile birlikte 20 bine yakın öğretmen ve derslik ihtiyacı olduğunu vurguladı.

671 BİN DERSLİĞİMİZ VAR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta katıldığı kolej açılışında açıklamalarda bulundu. Sivas’ta açılan TED Koleji için emeği geçenlere teşekkür eden Bakan Yılmaz, eğitimin gelişmesi için yatırımların önemli olduğuna vurgu yaptı.  2002 yılında MEB’in mevcut derslik sayısının 379 bin olduğunu şu anda ise 671 bin dersliğin olduğunu belirten bakan İsmet Yılmaz, okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesi ile birlikte 19 bin okul öncesi dersliğe ihtiyaç olacağını açıkladı. Atanan öğretmen sayılarına bakıldığı zaman her 3 öğretmenden 2 tanesinin  kendi dönemlerinde atandığının altını çizen Yılmaz, 2002 yılında bir öğretmene ortalama 28 öğrenci düşerken şu anda bir öğretmene ortalama 18 öğrenci düştüğünü belirtti.

TAM GÜN VE OKUL ÖNCESİ İÇİN DERSLİK LAZIM

Tam gün eğitime geçilmesi ile birlikte 77 bin dersliğe, okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirilmesi ile de 19 bin okul öncesi dersliğine ihtiyaç olduğu Bakan İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. Okul öncesi öğretmeni ihtiyacının fazla olduğunu belirten Yılmaz, yaklaşık 19 bin okul öncesi öğretmenine ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

ÖĞRETMEN SEVİYESİ ARTACAK

İsmet Yılmaz Eğitim Fakültelerine taban puan sınırlaması getirileceğini, eğitim fakültelerine giren öğrencilerin seviyesinin yüksek olması ile birlikte mezun olacak öğretmenlerin de seviyesinin yükseleceğini açıkladı. İsmet Yılmaz, öğretmenlerin seviyelerinin yükselmesi ile birlikte de öğrencilere daha kaliteli eğitim verileceğinin vurgusunu yaptı.

BÜTÇENİN BEŞTE BİRİ EĞİTİME AYRILIYOR

Milli Eğitim Bakanı, bütçenin yüze yirmisinin eğitime ayrıldığını belirtirken, 7 buçuk milyar lira bütçesi olan MEB’in artık 122 milyar lira bütçesinin olduğunu vurguladı. İktidarları döneminde eğitime 10 katından fazla kaynak ayırdıklarını, her konuda iyi duruma gelebilmek için eğitime önem vermeleri gerektiğini bildiklerini açıkladı.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

8 yorum

  1. acaba atanamayan insanların yerine koyuyor musunuz kendinizi !!! sizi anlıyoruz zordur ama belirsizlikler içinde işsiz kendi mesleğinden çok farklı yerlerde çalışmayı mı isterdiniz bizim gibi ?

  2. Okul öncesi öğretmeni alimi daha da artmali ve bir an önce olmali bu ülkenin evlatlarinin temelleri daha saglam atilmali

  3. Sayın bakanımızın verdiği sevinçli haber için kendisine teşekkür ediyorum.Kararlı bir insan olduğunu düşünüyorum.Türkiyenin her yerinde görev yapmaya hazır binlerce insan görev bekliyor.

  4. EŞİNDEN AYRI GÜNDE 6 SAAT YOL YAPAN ÖĞRETMENİN KALİTESİ NASIL YÜKSELİR????? SADECE ÖĞRETMEN DEĞİL MEB NEREDEN TUTSAK ELİMİZDE KALIYOR!!!!!!

  5. 19bin okul öncesi öğretmenine ihtiyaç olacakmış var olan öğretmenini dağda bayırda eşinden ayrı babasız çocuk büyütsn siz yeni öğretmen alın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM