İsmet Yılmaz; öğretmenlere el yazısını sorduk memnun olanı görmedik

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bitişik eğik el yazısının kaldırılması hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, öğretmenlerden el yazısını isteyeni görmediklerini açıkladı.

İsmet Yılmaz; öğretmenlere el yazısını sorduk memnun olanı görmedik

İsmet Yılmaz; öğretmenlere el yazısını sorduk memnun olanı görmedik

Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren bitişik eğik el yazısı yerine dik temel harflerle ilk okuma öğretiminin yapılacağı açıklanmıştı. MEB personeli içerisinde yıllardır tartışılan el yazısı 12 yıl sonra kaldırılmış oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise el yazısının tamamen kaldırılmadığı, ilkokul 3.sınıftan itibaren Türkçe dersi içerisinde güzle yazı dersi olarak verileceği belirtildi.

EL YAZISI KALDIRILDI

2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren uygulama başlanan bitişik eğik el yazısı artık zorunlu olmaktan çıkartıldı. 12 yıldır bir fiil uygulanan el yazısı uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılan araştırma sonucunda kaldırılmış oldu. Bakan İsmet Yılmaz ise el yazısının kaldırılması hususunda açıklamalarda bulundu. İstanbul Esenler’de düzenlenen programda konuşma yapan Bakan Yılmaz, bitişik eğik el yazısından öğretmenlerin memnun olmadığını, el yazısını destekleyen öğretmen bulamadıklarını ifade etti.

2005 yılında bitişik eğik el yazısına geçildiğini, geçen süreçte öğretmenlerin el yazısını istemediğini belirten Bakan İsmet Yılmaz, öğrencilerin de el yazısını işkence olarak gördüklerini vurguladı. Bitişik eğik el yazısının birinci ve ikinci sınıfta kaldırıldığını açıklayan Yılmaz, üçüncü, dördüncü sınıflarda da Türkçe dersinin içerisinde haftada iki saat eğik el yazısı verileceğini vurguladı.

Öğretmenlerin el yazısından memnun olmamasından dolayı mesafe alınamayacağını hatırlatan Bakan Yılmaz, istenmeyen bir şeyinde öğretilemeyeceğini açıkladı. Her 100 öğrenciden 70 öğrencinin kullandığı yazının dik yazı olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, bu öğrencilerin 2005 yılından itibaren eğitim alan öğrenciler olduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. El yazısı öğrencinin daha hızlı ve güzel yazmasını sağlıyor. Öğrencilerimde bunu sağladım. Ben el yazısının yaralı olduğuna inanıyorum. Biraz ilgi çaba istiyor. Öğretmenlerin çoğu yan gel yat durumunda olduğu için eğitim hali içler acısı. Bence yazısından önce öğretmenlerin kendini yenilemesi ve çabasını arttırması gerekir. Kısacası MEB’in önce bu zihniyeti değiştirmesi gerekir. Değişmeyenlerin sistemin dışına atılıp, uyabilenlerin öğretmenlik yapması sağlanmalı. Tayinlerin kaldırılıp, sadece iç düzeyinde atamaya geçilmesi gerekir. Ayrıca bunlar yapılırken öğretmenlerin özlük haklarının da iyileştirilmesi gerekir. 3600 göstergeye geçilmesi gerekir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM