İsmet Yılmaz; Okullarda kayıt parası yok, öğrenci velileri bağışa zorlanamaz

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz okul kayıt ücretleri hakkında uyarılarda bulundu ve öğrenci velilerine kayıt sırasında zorla bağış yatırılmasının söz konusu olamayacağını belirtti.

İsmet Yılmaz; Okullarda kayıt parası yok, öğrenci velileri bağışa zorlanamaz

İsmet Yılmaz; Okullarda kayıt parası yok, öğrenci velileri bağışa zorlanamaz

İstanbul’da MEB kurmayları ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Milli Eğitim Bakanı gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sabancı Öğretmenevinde düzenlediği basın toplantısında eğitime ilişkin gündemi değerlendirirken Bakan Yılmaz’a Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin eşlik etti.

ÖĞRENCİ KAYIT DÖNEMİ BAŞLADI

Okullara öğrenci kayıt sürecinin başladığını belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul kayıtlarında velilere zorla bağış yaptırıldığı, okul kayıt ücreti alındığı konusuna değindi.  Milli Eğitim Temel Kanunu 16. maddeyi hatırlatan İsmet Yılmaz, MEB personellerine öğrenci kayıtları sırasında velilerden hiçbir suretle bağış yapmaya zorlanmamaları konusunda uyarıda bulundu. Bütün personellerime talimatımdır ifadesini kullanan Milli Eğitim Bakanı, öğrenci kayıt parası diye bir şey yok dedi.

MÜFREDATTA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Müfredatta yapılan değişiklikler hakkında da bilgi veren Bakan İsmet Yılmaz, tüm müfredat kapsamında 100 bine yakın değişiklik yapıldığını açıkladı. Müfredatta gereksiz olan, müfredat içerisinde tekrar niteliği taşıyan, güncelliğini ve hayatla ilgili bağlantısı tükenen kısımların değiştirildiğini vurgulayan Milli Eğitim Bakanı, yapılan 100 bine yakın değişiklikte kimse ´Ya bunlar doğru yapılmadı´  demedi ifadesini kullandı. Evrim teorisi konusunda kendilerine gelen eleştirilere de değinen Yılmaz, binlerce Milli Eğitim çalışanı ile uzun süren çalışmalar neticesinde yeni müfredatın oluşturulduğunu ve aylarca kamuoyu için askıya çıkartıldığını hatırlattı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Okullarda hizmetlilerin maaşlarını devlet neden karşılanıyor benim çocuklar ilkokulda kişi başı 100 lira istiyorlar

  2. Sarıyer, Yeniköy İlköğretim okulunda e-okul sistemi tarafından kayıt edilen öğrencim için müdür benden 1.000 TL kayıt parası istedi. sınıf listeleri asıldı bizim ismimiz çıkmadı. Bağış yapmayanları listeye almadılar. Bu nasıl bir sistemdir ki kayıtlı olduğumuz okulda sınıf listesine giremedik. Şikayet edilmesi gereken neresi varsa bugün hepsini tek tek arayıp ve mail atarak şikayet ettim. İlçe Milli Eğitim bağış yapmak zorunda değilsiniz sizi mecbur kaydedecek diyor. Bunu bende biliyorum.bizim istediğimiz somut eylemler. Bağış alınmayacak şikayet edin diyorlar. Şikayet ediyorum ve sadece ödemek zorunda değilsiniz diye bir cevabı kabul etmiyorum. Madem kayıt parası yok , siz bizden zorla kayıt parası almaya kalkanlar hakkında işlem başlatın. Bugün benden yarın diğerinden isteyecekler. Bu hepimizin sorunu

  3. Sayın Yılmaz;
    Öğrenci kayıt parası diye birşey yok madem o halde neden okul yöneticileri ücret talep ediyor. Ümraniye necip Fazıl i.ö.okulu hadi buyrun yapın uyarınızı denetiminizi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM