İsmet Yılmaz; Temmuz ayında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmen ataması, Etüt merkezleri, dershaneler ve üniversite sayıları hakkında açıklama yaptı.

İsmet Yılmaz; Temmuz ayında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması olacak

İsmet Yılmaz; Temmuz ayında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz memleketi Sivas’ta katıldığı programlarda açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz önümüzdeki ay 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapacaklarını belirtirken, sözleşmeli öğretmen ataması uygulamasının hayata geçirilmesinin zorluğuna işaret etti.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanı bir ülkenin güçlü olmasının en önemli unsurunun eğitim olduğunu belirtirken, eğitimi güçlü olan ülkenin beşeri unsurunun güçlü olacağını beşeri sermayesi güçlü olan ülkenin de güçlü bir ülke olacağını ifade etti. Eğitimin kalitesi arttıkça ülkenin gücünün de aratacağına vurgu yapan Bakan İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının tüm öğrencilere gereken bilgi ve becerileri kazandırmaya çalıştığını açıkladı. Milli gelirin yüzde 6’ya yakınının eğitime ayrıldığını belirten Yılmaz diğer ülkelerin Türkiye’ye göre eğitime ayırdığı bütçenin az olduğunu sayısal verilerle açıkladı.

Türkiye’deki öğrenci sayısını açıklayan Yılmaz, 18 milyon öğrencinin yanında 7 milyon da yüksek öğrenim öğrencisi ile toplamda 25 milyon öğrenci olduğunu belirtti. Ülkenin geleceğini de 25 milyon öğrencinin şekillendireceğini belirten Bakan Yılmaz, gereksinimden dolayı müfredatı da değiştirdiklerini belirtti. Her 5 yılda bir değiştirilmesi gereken müfredatın en son 2005 yılında değiştirildiğini eleştiren Yılmaz, 12 yıl sonra değiştirilen müfredatın geç kalınmış bir değişiklik olduğunun altını çizdi.

Yeni müfredatın uygulanmasına 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1-5-9.sınıflar ile başlanacağını açıklayan Yılmaz, gece gündüz demeden MEB personel camiasının çalışarak diğer tüm sınıflarında yeni müfredata 2018-2019 eğitim öğretim yılında geçmesini sağlamaya çalışacaklarını vurguladı. Yeni müfredatla birlikte eğitimde yapılan değişikliklerden sonra bilgi ve teknolojiyi kullanmaktan hariç öğrencilerin bilgi ve teknoloji üreten konuma geleceğini hedeflediklerini belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gayelerinin üretici yapmak olduğu açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklama videosu;

HER SİYASETÇİ BECEREMEZ

Sözleşmeli öğretmen atama sistemini getirdiklerini açıklayan Yılmaz, bu uygulamayı getirmeyi her siyasetçinin üstlenemeyeceğini belirtti. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yaptıklarını, mülakatı tamamlanan ve gelecek ay ataması yapılacak 20 bin öğretmen daha olduğunu ifade eden İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM