Kadrolu öğretmenlerin kaçak dershanelerde çalıştığı tespit edildi

Kadrolu öğretmenlerin tek ders onayı aldığı halde bütün dersleri veren özel eğitim kurslarında çalıştığının tespit edildiği belirtildi. Bu kursların dershane gibi çalıştığı açıklandı.

Kadrolu öğretmenlerin kaçak dershanelerde çalıştığı tespit edildi

Kadrolu öğretmenlerin kaçak dershanelerde çalıştığı tespit edildi

Dershaneler kapatıldı sonrasında ise devlet desteği ile birçok dershane özel okula dönüştürüldü. Bu dönüşümü yapamayan, başarısız olan bazı kurumlar tek ders özel eğitim kursu adı altında kaçak olarak dershanecilik yapmayı sürdürüyor. Birçok ilde bu şekilde çalışan çok sayıda özel eğitim kursu olduğu belirtilirken buraları ayakta tutan öğretmenlerin de MEB’de çalışan kadrolu öğretmenler olduğu anlaşıldı.

SADECE DİYARBAKIR’DA 600 ÖĞRETMEN

Diyarbakır’da bazı temel liselerin avukatlığını yapan Avukat Melih Devran Aygün Milli Eğitim Bakanlığından tek ders onayı alıp sonrasında ise bütün dersleri veren özel eğitim kurslarının dershane gibi çalıştığını ifade ederken bu kurslarda 600’e yakın Milli Eğitim Bakanlığının kadrolu öğretmenin çalıştığını tespit ettiklerini açıkladı. Kadrolu öğretmenlerin boş zamanlarında kaçak dershanelerde çalıştığını ileri süren Avukat Aygün öğretmenlerin okul müdürleri ile anlaşarak okullarındaki ders yüklerini 3-4 güne sığdırdıklarını geri kalan sürede de kaçak dershanelerde çalıştıklarını söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu kaçak dershanelere ise yüklü miktarda para cezası kesildiğini belirten Aygün kadrolu öğretmenlerin birleşerek bu özel eğitim kurslarını açtıklarını da ifade etti.

ÖĞRETMENLER AÇIYORLAR

Hemen hemen tüm illerde benzer durumların yaşandığına dikkat çekilirken Diyarbakır bünyesinde 100’e yakın bu tür kurslarda 600’e yakın kadrolu öğretmenin çalıştığı Avukat Aygün tarafından belirtildi. Tespit edilen öğretmenlerle ilgili gereken işlemler için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Aygün kaçak kursların çoğunu MEB’de çalışan öğretmenlerin birleşip açtığını veya ortak olduğunu ifade etti.

ÖĞRETMENLER İSTİFA ETSİNLER

Hem devlette çalıp hem de bu şekilde kaçak dershanecilik yapan öğretmenlerin devletteki görevlerinden istifa etmeleri gerektiği vurgulanan açıklamada öğretmenlerin devlet okullarındaki kendi öğrencilerine zorla notla tehdit ettiklerini ve sonrasında ise ortak oldukları veya çalıştıkları kaçak dershanelere yönlendirdiklerini açıkladı. MEB öğretmenlerinin özel okullarda ve temel liselerde onay alındıktan sonra maksimum 8 saat çalışabileceğine dikkat çeken Aygün, öğretmenlerin bu şekilde kurslarda görev almasının yasal olmadığını hatırlattı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim