‘Kızlar Okuyamaz’ Tepkisi 35 Yaşında Öğretmen Yaptı

“Kızlar okumaz” söylemine kızdığı için ilkokulu bitirmesinin üzerinden 13 yıl geçtiği halde tekrar okumak istedi.

‘Kızlar Okuyamaz’ Tepkisi 35 Yaşında Öğretmen Yaptı

‘Kızlar Okuyamaz’ Tepkisi 35 Yaşında Öğretmen Yaptı

Konya’da yaşayan Ayşe Demir çevresinde karşılaştığı “kızlar okumaz” söylemine kızdığı için ilkokulu bitirmesinin üzerinden 13 yıl geçtiği halde tekrar okumak istedi.

Demir, 13 yıl sonra yeniden başladığı öğrenim hayatında önce ortaokulu ve arkasından liseyi dışarıdan bitirdi. Eğitim hayatına yıllar sonra resmen yeniden başlayan Ayşe Demir liseyi dışarından bitirdikten sonra  Türkçe Öğretmenliği bölümünü burslu kazanarak özel bir üniversitede Türkçe Öğretmenliği okudu ve mezun oldu.

13 YIL ÖNCE İLKOKUL MEZUNUYDU ŞİMDİ YÜKSEK LİSANS YAPIYOR

13 yıl önce ilkokulu bitiren Demir şu anda Türkçe Öğretmenliği okuduğu ve mezun olduğu özel üniversitede yüksek lisans öğrenimi görüyor.

Annesi Fadime (66) ile Babası Mehmet Ali Demir (69) Ayşe’yi, çevre ve mahalle baskısı sebebiyle ilkokuldan sonra okula göndermedi. Bunda en büyük etkenin çevre baskısı olan “kızlar okumaz” söylemleriydi.

Ayşe Demir’in iki erkek kardeşi üniversite mezunu olmasına rağmen kız olmasından dolayı Ayşe Demir ilkokuldan sonra okutulmamış. Demir 24 yaşına geldiğinde İlkokulu bitireli 13 yıl geçmiş olmasına rağmen eğitim hayatına yeniden başladı.

Ayşe Demir mezun olduğu üniversitenin Türkçe Öğretim Programı bölümünde yüksek lisansına devam ediyor.

ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI İL DIŞINA GÖNDERİLMEDİ

Demir üniversite sınavını kazanmasına rağmen ailesi tarafından Konya dışına gönderilmeme görüşünden dolayı Konya’da özel bir üniversiteyi burslu kazandı. Zor şartlarda üniversite eğitimini tamamladığını belirten Demir üniversite sürecinde günde 4 saatinin yolda geçtiğini, üniversiteden sonra ücretli öğretmenlik yaptığını şu anda yüksek lisans yapmanın mutluluğunu yaşadığını vurguladı.

Demir küçükken okutulmamasına sebep olan çevre görüşü ‘Kızlar Okuyamaz’ düşüncesine benzer düşüncelerin ilerde de karşısına çıktığını belirtirken ‘Bu yaştan sonra ne olacaksın? Boşuna okuyor, çabalıyorsun. Boş işlerle uğraşma’ sözlerini söyleyenler şimdi bu sonuçtan sonra ‘azmin zaferi’ olarak niteliyor dedi.

Öğretmenler için olarak öğretmen arkadaşımızı tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

Resim ve içerik YeniŞafak’tan alınmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM