Kodlama dersi ilkokuldan itibaren lise bitene kadar öğretilecek

Uzun süredir müfredatta yer alması için çalışmaları süren kodlama dersi hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni bir açıklama yaptı. Kodlama dersi için önemli bir ders olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, ilkokul birinci sınıftan 12.sınıfa kadar kodlama dersi verileceğini ifade etti.

Kodlama dersi ilkokuldan itibaren lise bitene kadar öğretilecek

Kodlama dersi ilkokuldan itibaren lise bitene kadar öğretilecek

İlkokul 1.sınıftan 12.sınıfa kadar öğrencilere kodlama dersi öğretilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren tüm öğrencilerin kodlama dersinden yararlanacağını açıkladı. Bakan Yılmaz tarafından yapılan bu açıklama MEB personel camiasında en çok Bilgisayar Öğretmenlerini ve yazılım alanında uğraşan eğitimci uzmanları sevindireceğe benziyor. Adıyaman’da İnovasyon Merkezi açılışına katılan Bakan Yılmaz Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan İnovasyon Merkezi içerisinde yer alan bölümleri gezdi ve bölümler hakkında bilgi aldı. Kodlama bölümü, Fen Bilimleri bölümü ve Matematik bölümünde daha fazla zaman geçirdiği görülen Bakan İsmet Yılmaz daha sonra kodlama dersi hakkında açıklamalarda bulundu.

ALKOLLÜ SÜRÜCÜYÜ ANLAYAN PROJE

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ve Milletvekillerinin yer aldığı İnovasyon Merkezi açılışında öğrenciler tarafından yapılan projeler Milli Eğitim Bakanına tanıtıldı. Adıyaman Gölbaşı Anadolu Lisesi öğrencisi tarafından yapılan projeyi beğendiğini belirten Yılmaz, öğrenci Kemal Karagöz ile sohbet etti. Alkollü sürücüyü anlayarak aracı durduran sensör geliştiren öğrenci Karagöz Bakan Yılmaz’a projesi hakkında bilgi verdi. Öğretmenler ve öğrenciler ile sohbet eden Bakan Yılmaz projelerin detayını öğrendi.

‘SAĞLAM YAZILIM BULMAMIZ LAZIM’

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğrencinin bu projesinin hemen uygulamaya sokulmasını hatta ilk olarak da TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın arabasına takılmasını istedi. Yılmaz bu tarz alkolle ilgili uygulamaların alkol alanlar tarafından kabul edilmediğini, alkolle ilgili cihazların bozuk olduğunu öne sürdüklerini ifade etti. Bakan Yılmaz’ın bu örneği oradakiler tarafından tebessümle karşılanırken, öğrenci projesi için sağlam yazılım bulunması halinde yeni nesil arabalara birkaç ay içerisinde yerleştirilebileceğini belirtti.

KODLAMA DERSİ VERİLECEK

Öğrencinin açıklamalarını dinleyen Bakan Yılmaz, öğrenciyi tebrik etti ve bu tarz projelerin hayata geçirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Yılmaz önümüzdeki seneden itibaren ilkokul birinci sınıftan onikinci sınıfa kadar kodlama dersi verileceğin açıkladı. Kodlama dersi ile birlikte daha fazla yazılım üretileceğini belirten İsmet Yılmaz, isteyen herkesin kendi yazılımı yazabilecek duruma gelmesini istediklerini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM