Kodlama Dersi Müfredata Giriyor

Kodlama Dersi Müfredata Giriyor Kodlama Dersi Müfredata Giriyor Kodlama dersleri ortaokuldan itibaren MEB müfredatına alınıyor. Kodlama derslerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına alınması konusunda Sanayi Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sanayi Bakanlığı resmi Twitter hesabı aracılığıyla kodlama derslerinin ortaokul ve lise müfredatlarına alınacağını belirtti. Bakan Işık, kodlamanın okullarda […]

Kodlama Dersi Müfredata Giriyor

Kodlama Dersi Müfredata Giriyor

Kodlama Dersi Müfredata Giriyor Kodlama dersleri ortaokuldan itibaren MEB müfredatına alınıyor.

Kodlama derslerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına alınması konusunda Sanayi Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama geldi.

Kodlama Dersi Müfredata Giriyor
Kodlama Dersi Müfredata Giriyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sanayi Bakanlığı resmi Twitter hesabı aracılığıyla kodlama derslerinin ortaokul ve lise müfredatlarına alınacağını belirtti.

Bakan Işık, kodlamanın okullarda öğretileceğine yönelik ilk haberi geçtiğimiz Temmuz ayında vermişti. Kodlama dersinin ilkokullarda seçmeli, ortaokul ve liseden itibaren zorunlu olması için MEB’e resmi başvuruda bulunan Bakanlık, içeriğin doğrudan bilişim teknolojileri dersine eklenmesi veya ayrı bir ders olarak okutulması önerisini getirmişti.

Işık’ın bugün yaptığı açıklama konuyu yeniden gündeme getirdi ancak ilgili dersin uygulanmasıyla ilgili detaylar henüz açıklanmış değil. Küresel iş gücü önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte teknoloji odaklı olarak dramatik bir değişikliğe uğraması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanı yeni bir dersin müfredata gireceğini dile getirdi ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının” Kodlama Dersi” üzerinde çalıştığını söyledi. Öğretmenler yeni bir dersi daha öğrencilere verecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı önceki akşam katıldığı canlı yayında temel eğitimde müfredat değişikliğinden bahsederek yeni bir dersin daha müfredata alınacağını belirtti. Müfredata girecek bu dersin “KODLAMA DERSİ” olduğunu açıklayan Nabi Avcı MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın konu ile ilgili çalışmalarının bulunduğundan söz etti.

Daha öncede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri Işık’ın da açıklamalarında bahsettiği Kodlama Dersi’ni Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği alanlarından mezun olan olan öğretmenlerin vereceği düşünülüyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM