Maarif müfettişliği mülakatında şaibe var! Müfettişlik mülakatında skandal!

Sözcü yazarı Saygı Öztürk geçtiğimiz günlerde MEB’de yapılan maarif müfettişliği mülakatını yazdı. Saygı Öztürk’ün köşe yazısında maarif müfettişliği mülakatına MEB gereken özeni göstermedi ayrıca mülakatın şaibelerle dolu olduğu iddia edildi.

Maarif müfettişliği mülakatında şaibe var! Müfettişlik mülakatında skandal!

Maarif müfettişliği mülakatında şaibe var! Müfettişlik mülakatında skandal!

OHAL sürecinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamuda bazı değişiklikler yapıldığını açıklayan Saygı Öztürk dikkat çeken değişikliklerden birisinin de kamuya alınacak personel için yapılacak olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) personel yapılandırılması içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliğini kaldırdığını vurgulayan Öztürk MEB’in Maarif Müfettişliğine geçiş yaptığını ifade etti.

DENEYİMLİ MÜFETTİŞLER ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

AK Parti döneminde MEB içerisindeki deneyimli müfettişlerin etkisiz hale getirildiğini belirten Saygı Öztürk bazı müfettişlerin de emekliliğe zorlandığını iddia etti. Teftiş kısmında yapılan düzenlemelerle birlikte eski müfettişlerin hepsinin uzaklaştırıldığını vurgulayan Sözcü yazarı Saygı Öztürk ülke genelinde aktif görev yapan 2304 müfettiş içerisinden 430 müfettişin Bakanlık Maarif Müfettişliğine görevlendirildiğine dikkat çekti. Özlük hakları açısından daha iyi olması nedeniyle bu alana geçmek isteyen 1960 müfettişin mülakata alındığı belirtildi.

İKİ KOMİSYON KURULDU

Maarif müfettişliği mülakatı için iki komisyonun kurulduğunu, komisyonların birisinin başında MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’in diğer komisyonun başında ise Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala’nın olduğunu vurgulayan Öztürk, müsteşarın işlerinin yoğunluğundan komisyonda görev alan öğretim üyelerinin de üniversitedeki dersler gerekçes gösterilerek mülakatlara girmediklerini iddia etti. Mülakatta yer almayanların yerine ise Teftiş Kurulu bünyesinde görev yapan daire başkanlarının baktığını belirten Öztürk, mülakata alınan müfettişleri kendileri gibi aynı seviyede olan müfettişlerin mülakatta değerlendirmesinin hukuki olarak kabul edilemeyeceğini açıkladı.

kamu MEB haber

SİYASİ GÖRÜŞE YAKIN MÜLAKAT

Saygı Öztürk yazısında maarif müfettişliği mülakatını yakından takip ettiğini belirttiği CHP Milletvekili TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer’in açıklamalarına yer veriyor. Usluer mülakatın şaibelerle dolu olduğunu belirtirken, değerlendirme yapanlarla değerlendirmeye alınanların aynı statüde yer alan müfettiş olduğuna dikkat çekiyor ve bunun hukuksal olarak yanlış olduğuna değiniyor. Usluer 4 ay sonra emekli olacak AK Parti’ye yakın maarif müfettişlerinin bilerek mülakatta başarı sayıldıklarını iddia ediyor. Mülakat sorularının konuların seviyesini ölçecek durumda olmadığını belirten Usluer açıklamasında MEB’in Danıştay kararını da dikkate almadan bu mülakatı gerçekleştirdiğini ifade ediyor.

Saygı Öztürk’ün yazısı için TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM