Maarif Vakfı kurulma aşamasında sona gelindi

Maarif Vakfı Kanun Tasarısı TBMM’ye sevk edildi. Maarif Vakfı görevleri, Maarif Vakfı yetkileri netleşti.

Maarif Vakfı kurulma aşamasında sona gelindi

Maarif Vakfı kurulma aşamasında sona gelindi, maarif vakfı hakkında detayları paylaşalım.

Fethullah Gülen cemaatine yönelik yapılan FETÖ operasyonları sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershaneleri özel okula dönüştürerek cemaatin dershanelerini bir nevi denetim altına almış durumda. Cemaate yakın özel kurumlara da son dönemde atanan Kayyumlar ile özel okulların, etüt merkezlerinin yönetimi de devlete geçmiş durumda. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) cemaate yakın ancak yurt dışında olan okulların kontrolünü sağlamak için uzun zamandır çalışma yürütüyor.

MAARİF VAKFI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen bu çalışmalar sona gelmiş durumda. Maarif Vakfı Kanun Tasarısı TBMM’ye sevk edildi. Vakıf kurulduktan sonra cemaat okulları Maarif Vakfı ile MEB’e bağlanacak. Maarif Vakfı merkezi İstanbul olacak ancak amaç yurt dışında çalışmaları yürütmek, yurt dışında yer alan kurumları kontrol altında tutmak.

Peki yeni kurulacak olan Maarif Vakfı nedir, Maarif Vakfı’nın görevleri nelerdir?

Maarif Vakfı 3 organdan oluşacak. Birinci organ Mütevelli Heyeti, ikinci organ yönetim kurulu üçüncü organ ise denetim kurulu olacak. Mütevelli Heyeti 12 üyeden oluşacak olup aynı zamanda karar organı olacak. 12 üyeden oluşan Mütevelli Heyeti daimi üyelerden oluşacak olup üyeler arasından bir başkan seçilecek ve başkan 4 yıllığına görev yapacak.

Maarif Vakfı yurt dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler açabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından uygun görülen ve yurt dışında kamu malı olan mülkler, varlıklar, arsalar Bakanlar Kurulu kararıyla bedelsiz olarak Maarif Vakfı’na aktarılacak. Maarif Vakfı bağışlar ve yardımlar aracılığı ile kaynak sağlayacak aynı zamanda Maarif Vakfı vergi ve harçlardan muaf tutulacak.

Maarif Vakfı  kurs, etüt merkezi kurabilecek olup kültür merkezleri ile yaygın eğitime destek olacak. Öğrencilere yönelik yurt, pansiyon açabilecek ve görevliler için lojman imkanı sağlayacak. Maarif Vakfı açtığı, devraldığı tesisleri satma, kiralama vb işlemlerde yetkili olacak.

Kamu Haberleri, Kamudan Haber
Kamudan Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM