MEB 150 şube müdürü ataması yaptı mı? Sınava girenler şaşkın

Milli Eğitim Bakanlığı 513 şube müdürü normu için atama duyurusuna çıkarken geçen bu süreçte MEB’in 150 kadroya atama yaptığı iddia edildi. Bakanlık geçtiğimiz hafta 150 şube müdürü ataması gerçekleştirdi mi?

MEB 150 şube müdürü ataması yaptı mı? Sınava girenler şaşkın

MEB 150 şube müdürü ataması yaptı mı? Sınava girenler şaşkın

Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselme yönetmeliği kapsamında 1 Nisan 2018 tarihine şube müdürlüğü yazılı sınavı yaptı. Bakanlık şube müdürlüğü yazılı sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra sınavı kazanan adayları sözlü sınava alacak. MEB yazılı sınav ve sözlü sınav sonuçlarına göre şube müdürü ataması gerçekleştirecek. Ancak MEB’in duyuruda belirttiği 513 şube müdürlüğü kadrosunun yaklaşık 150 tanesinin dolduğu belirtildi.

150 ŞUBE MÜDÜRÜNÜN ATAMASI YAPILDI

Bazı haber sitelerinde ve sendika şube başkanlarınca bu konu birkaç gündür dile getirilmeye başlandı. İlgili haberlere göre Milli Eğitim Bakanlığında geçtiğimiz hafta 150’ye yakın şube müdürlüğü kadrosuna atama yapıldı. Atamaların 76. madde kapsamında yapıldığı açıklandı. MEB personel camiasında 76.madde ataması olarak bilinen bu maddeye göre Milli Eğitim Bakanı direkt olarak atamaları yapabilmektedir.

MİLLETVEKİLİ YAKINLARI

ajanskamu.net kamu haber sitesinde yer alan habere göre 127 şube müdürü ataması yapıldı. 127 kişilik atama listesinde yer alan şube müdürleri arasında “Birçok milletvekilinin yakın akrabası ve yakını olan Öğretmenler de var.” bilgisi verildi. Site 127 şube müdürü atamasının 76.maddeye göre yapıldığını açıkladı. Atamaların büyük illerde iyi konumda olan kadrolar ağırlıklı olarak yapıldığına dikkat çekilirken, farklı illerde de şube müdürü atamalarının gerçekleştirildiği belirtildi.

40 BİN KİŞİ SINAVA GİRDİ

MEB 1 Nisan tarihinde 513 şube müdürü kadrosu için yazılı sınav yaptı ve bu sınava yaklaşık 40 bin şube müdürü adayı girdi. Bakanlık bu kadrolardan yaklaşık 150 tanesine atama yaptıysa 513 kadro için nasıl bir açıklama yapılacak?

DOĞRUYSA HEMEN İPTAL EDİN

Eğitim Bir-Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz konuyla ilgili iki farklı açıklama yaptı. Birinci açıklamada 150 şube müdürü ataması yapıldığına değinen Yavuz’un ifadeleri;

Geçen hafta sonu yapılan şube müdürlüğü sınavı öncesi, 513 boş kadronun 150’si, 76. madde atamalarıyla doldurulmuş. Sınav sorularının hazırlanması ve güvenliği ile ilgili söylenenler ise cevap anahtarındaki özensizliğe bakılırsa doğru olabilir. Şu aşamada ayrıntıya girmeyi doğru bulmadım. Eğer haberler doğruysa hiç değerlendirmeden sınavın iptal edilmesi gerekir. 150 atama doğruysa, sınava ne gerek vardı, insanlar haftalarca izin alarak sınava çalıştı.

513 ŞUBE MÜDÜRÜ KADROSU İLE BUNLAR FARKLIYMIŞ

EBS İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Talat Yavuz tarafından yapılan ikinci açıklama;

Dün yaptığım paylaşımımda 76. madde ile 150 şube müdürü atandığı bilgisinin konuşulduğunu belirtmiştim. Yapılan atamaların ilan edilen 513 kadroyla ilgisinin olmadığı belirtiliyor. Bu güzel haberi, şube müdürü adaylarıyla paylaşır başarılar dilerim. 513 kadro sağlam duruyor…

TALİP GEYLAN; TAKİP EDİYORUZ

İlgili atamalar hakkında çıkan haberlere değinen Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yaptığı açıklamada konuyu takip ettiklerini belirtti ve MEB ile görüşmesinin ayrıntılarını aktardı. Talip Geylan tarafından yapılan açıklama;

Bugün bazı haber sitelerinde MEB’in 76. Maddeye dayalı olarak 127 şube müdürü ataması yaptığı haberi yayınlandı. Konuyla ilgili MEB bürokratlarıyla görüştüm; haberin asla doğru olmadığını,1 Nisan’da yapılan sınav için taşra teşkilatına tahsis edilen 513 Şube Müdürü kadrosunun ilana çıktığını; habere konusu olan atamaların, sadece Bakanlık merkez teşkilatında bir kaç yıldır vekaleten yürütülen yedi sekiz şube müdürünün atanmasından ibaret olduğunu ifade etmişlerdir. Bakanlık üst düzey yetkililerinin beyanları bu şekildedir. ‪Konuyu yakınen takip ediyoruz. ‬Habere konu olduğu şekliyle gayri ahlaki bir durumla karşılaşırsak; çalışanların hak ve kazanımlarının gasp edilmesine müsaade etmeyeceğimizin, hukuki ve demokratik en sert tepkimizi ortaya koyacağımızın da bilinmesini istiyoruz.

BU KADROLAR NE KADROSU?

Madem bu 150 şube müdürü kadrosu 513 kadrodan farklı, 40 binden fazla kişi sınava giriyorken neden tüm kadrolar için duyuruya çıkılmıyor da bazı kadrolar ikram ediliyor? Önümüzdeki günlerde MEB 513 kadroya mı yoksa farklı bir kadro sayısına mı atama yapacak ortaya çıkacaktır.

657 SAYILI DMK 76.MADDE ATAMASI

76.madde ataması nedir? 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 76.maddesine göre yapılan atama şeklidir. 76.madde;

Madde 76- Kurumlar, görev ve unvan eşitliği gözetmeden kazanılmış hak aylık dereceleriyle memurları bulundukları kadro derecelerine eşit veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde aynı veya başka yerlerdeki diğer kadrolara naklen atayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. 1 numaralı hükümet taraftarıydım Allah bir adı için. bu saatten sonra eğer 24 haziranda oy verir yada verdirirsem benden adi karaktersizi yok.bütün tanıdğım eş dostumla paylaşıp elimden geldiğince karşı partilere oy toplayacağım

  2. Benimde cerrah yapsın sağlık bakanı bende çok iyi bıçak kullanıyorum . Beni de 76. maddeden atasın

  3. BAKANLIK YAPTIGIMIZ MASRAFLARI GERİ ÖDESİN MADEM BÖYLE ATAMA YAPACAK …. ALLAH HAKKIMI YEDİRMESİN HARAM ZIKKIM OLSUN ….

  4. şimdiye kadar neyi doğru dürüst yaptılar ki.işleri ğüçleri yok öğretmenleri müdürleri rencide etsinler.

  5. Madem 76. Madde ile atabiliyor o zaman MEB de çalışan gerçekten işleri iyi bilen başarılı şeflerden Şube müdürü ataması yapsınlar. Yapmazlar çünkü şeflerin milletvekili akrabası yoktur sadece Allah tan başka kimseleri yok maalesef

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Linda Sue Park