MEB diplomaya bağlı alan değişikliği yapmak için adım atmalıdır

Diplomaya bağlı alan değişikliği 2017 yılında MEB tarafından yapılmalıdır. Yarı yıl tatilinin bir fırsat olduğunu değerlendirirsek Milli Eğitim Bakanlığının diplomaya bağlı alan değişikliği duyurusu için resmi olarak bir haftası kalmıştır.

MEB diplomaya bağlı alan değişikliği yapmak için adım atmalıdır

MEB diplomaya bağlı alan değişikliği yapmak için adım atmalıdır

ogretmenlericin.com olarak geçtiğimi günlerde yaptığımız haberlerde alan değişikliği konusunda farklı sorular da aldık. Diplomaya bağlı alan değişikliği ne demektir, yan alan değişikliği nedir soruları bunlar arasında en çok sorulan sorular olarak dikkatimizi çekti. Diplomaya bağlı alan değişikliğinde birden fazla öğretmenlik alanı için mezuniyeti olan öğretmenlerin görev yaptığı öğretmenlik branşından diğer branşa geçmesidir diyebiliriz. Yan alan değişikliği ile diplomaya bağlı alan değişikliği  sertifikalı alan değişikliği ile karıştırılmamalıdır. Diplomaya bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler sertifikaya bağlı alan değişikliği bekleyen öğretmenler ile bu konuda ayrılmaktadır. Sertifikaya bağlı alan değişikliği isteyen öğretmen arkadaşlar genellikle 540 saat özel eğitim sertifikası aracılığı ile özel eğitime geçmek isteyen öğretmenlerdir.

MEB tarafından önceki yıllarda yapılan alan değişikliği konusunda büyük mağduriyetler ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu mağduriyetlerin sebebi diplomaya bağlı olmadan alan değişikliği yapıldığı için yaşanmıştı. Sertifikaya bağlı yapılan alan değişikliği, o sertifikaya sahip öğretmenlerin de sertifikalarının yetersiz olması gibi durumlar alan değişikliğinde MEB’in geri durmasına neden olmuştur. Ancak alan değişikliği konusunda bu sorunlar MEB personellerinden kaynaklı değil MEB politikalarından dolayı yaşanmıştır.

2017 YILI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ

Diplomaya bağlı alan değişikliği 2017 yılında yapılıp yapılmayacağı netlik kazanmadı. 2016-2017 eğitim öğretim yılı ara tatili alan değişikliği için şu anda en uygun zamandır. 2016 yılında da benzer sorular soran öğretmenler ilkbahar döneminde Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan girişimlerle umutlanmıştı. Geçtiğimiz mayıs ayında Eğitim Bir-Sen tarafından MEB’e alan değişikliği yapılması konusunda başvuruda bulunulmuş bazı sendika şube başkanları da alan değişikliği duyurusu için yaz tatilini göstermişti. Ancak geçen zaman diliminde diplomaya bağlı alan değişikliği için resmi bir adım atılmadı. Türk Eğitim-Sen tarafından da alan değişikliği yapılması konusunda gerekli girişimler yapıldı. TES Başkanı İsmail Koncuk diplomaya bağlı alan değişikliği konusunda yaptığı açıklamalarda MEB’in bu konuya sıcak baktığını ancak MEB içerisinden engellendiğine değinmişti.

SON BİR HAFTA KALDI

2017 yılı diplomaya bağlı alan değişikliği için MEB tarafından duyurunun açıklanması beklenmektedir. Kamu haber siteleri başta olmak üzere alan değişikliği forum sitelerinde de sık sık öğretmenler tarafından dile getirilmektedir. MEB tarafından öğretmenlerden yükselen bu sese kulak verilmesi ve şubat ayının ilk haftasında diplomaya bağlı alan değişikliği için resmi adımların atılması iyi olacaktır.

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM