MEB ile Satranç Federasyonu arasındaki iş birliği protokolü iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında imzalanan iş birliği protokolü iptal edildi. Bakanlık protokolün iptali ile ilgili kurumlara yazı gönderdi.

MEB ile Satranç Federasyonu arasındaki iş birliği protokolü iptal edildi

MEB ile Satranç Federasyonu arasındaki iş birliği protokolü iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 09.10.2018 tarihli ve 18812523 sayılı yazısı tüm kurumlara gönderilirken ilgili yazıya göre MEB ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında imzalanan; İş Birliği Protokolünün iptal edildiği belirtildi.

MEB PROTOKOLÜ İPTAL ETTİ

05.10.2018 tarihli ve 88013337-20-E.18531634 sayılı Olur yazısı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında imzalanan ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 28.11.2017 tarihli ve 20297360 sayılı yazı ile duyurusu yapılan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu Arasında İş Birliği Protokolünün iptal edildiği açıklandı.

Protokol iptali ile ilgili resmi yazı;

MEB ve Satranç Federasyonu arasında imzalanan protokol iptal edildi
Protokol iptali

EGZERSİZ ÇALIŞMALARI

Okullarda ve eğitim kurumlarında öğretmenler satranç egzersiz çalışması yapmaktadırlar. MEB ve Federasyon arasında ilk yapılan protokolden sonra Satranç Federasyonu yardımcı antrenör ve antrenör olmak üzere kademe kademe kurslar açmakta ve öğretmenlere sertifika vermekteydi. Öğretmenlerde bu sertifikalarla kurumlarda egzersiz çalışması yapmaktaydı. Halk Eğitimlerden alınan belgeler geçersiz sayılarak federasyondan alınan belgeler doğrultusunda egzersizler açılıyordu. Bu protokol iptalinden sonra satranç egzersizi ile ilgili bir değişiklik olacak mı ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Çünkü MEB ve Satranç Federasyonu arasında imzalanan protokol içerisinde yer alan maddeler;

Milli Eğitim Bakanlığının Yükümlülükleri;

  • Türkiye Satranç Federasyonu ile imzalanan protokol ile ilgili olarak İl Mitli Eğitim Müdürlüklerini bilgilendirmek
  • Satranç dersi egzersizi, kulüp çalışmaları, HBÖGM ve HEM’ bağlı kurslarda sadece Türkiye Satranç Federasyonu tarafından verilmiş ve kullanıldığı yıl için güncellenmiş her hangi bir kademeye ait antrenörlük belgesine sahip öğretmenleri görevlendirmek,

Yukarıdaki maddeler de protokolün iptal edilmesi ile birlikte yürürlükten kalkmıştır. Ancak MEB’in ilerleyen zamanlarda konuyla ilgili açıklama yapacağını düşünüyoruz.

Öğrenci satranç öğretimi
Satranç oynama

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. İptal edilen hüküm doğrultusunda öğretmenlerimiz Satranç egzersizlerine devam edecekler, federasyon tarafından her yıl antrenörlük belgelerinin güncellenmesi istenmeyecek.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM