MEB Kodlama Dersi İçin BÖTE Başkanları İle Görüştü

MEB Kodlama Dersi İçin BÖTE Başkanları İle Görüştü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kodlama eğitimi için mesai yapıyor. Kodlama dersinin müfredata konulması için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamında, MEB 40 üniversitenin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü (BÖTE) başkanları ile toplantı yaptı. Başkent Öğretmenevi’nde MEB yetkilileri ve bölüm başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü (YEĞİTEK) […]

MEB Kodlama Dersi İçin BÖTE Başkanları İle Görüştü

MEB Kodlama Dersi İçin BÖTE Başkanları İle Görüştü

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kodlama eğitimi için mesai yapıyor. Kodlama dersinin müfredata konulması için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamında, MEB 40 üniversitenin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü (BÖTE) başkanları ile toplantı yaptı.
Başkent Öğretmenevi’nde MEB yetkilileri ve bölüm başkanlarının katıldığı toplantıda konuşan MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü (YEĞİTEK) Ahmet Onur Ak, FATİH Projesi’nin eğitim teknolojileri alanında kapsamı itibarıyla dünyada benzeri olmadığını, FATİH Projesi’nin artık bir projeden çıktığını, eğitim adına bir programa dönüştüğünü belirtti. FATİH Projesi kapsamında MEB’in yeterli donanıma sahip oduğunu vurgulayan AK, donanımın tek başına yeterli olmadığını, anlam taşımadığının altını çizdi. Donanımla birlikte ders müfredatlarının da öğrencilerin beklentilerine cevap verebilmesi gerektiğini belirtti.

Kodlama Dersi Müfredat Çalışmaları

YEĞİTEK Genel Müdürü Ahmet Onur Ak,“Kodlama müfredatında yapılması planlanan revizyon çok önemli. Bu yeni programın ihtiyaçlara ve beklentilere cevap veren, uygulanabilir, dünyadaki eğilimleri yansıtan bir program olması gerektiğini düşünüyoruz. İçerik, teknoloji ve pedagojiyi bütünleştiren, toplumsal sorumluluklarında öğrencileri destekleyen, işlevsel yapıya sahip bir program hedefliyoruz. Bu doğrultuda, müfredatı şekillendirecek ´eğitim felsefesi, temel ilke ve kaideler neler olmalı, müfredatta neler, hangi boyutta yer almalı´ gibi bir takım sorular ortaya çıkıyor.”

Sözcü’nün haberine göre Başkent Öğretmenevi’nde yapılan toplantıda, FATİH Projesi, Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) ve kodlama eğitimi müfredatında gelinen noktaya ilişkin bakanlık yetkilileri tarafından sunumlar yapılarak akademisyenlerin görüş ve önerileri alındı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM